04 Юли 2025петък22:34 ч.

Драгомир Стойнев подари на датския посланик исторически книги за Македония

Преди 120 години дипломати пишат за българския етнически състав на населението там, колкото и да отричат властите в РСМ днес

автор:Дума

visibility 1357

Интересен подарък направи председателят на парламентарната група на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Драгомир Стойнев на посланика на Дания в България Н. Пр. Флеминг Стендер. По време на заседание на Комисията по европейските въпроси в Народното събрание, на което дипломатът представи приоритетите на датското председателство на Съвета на Европейския съюз, народният представител го дари с две книги с послание.

„Това са записки на Ваши колеги, дипломати, преди 120 години относно Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г., когато  български земи  остават под влиянието на Османската империя и тогава хората въстават. Тъй като днес Република Северна Македония отказва да признае, че там има граждани с българско самосъзнание, които наричат себе си българи. Нещо повече - те биват преследвани и репресирани“, обясни Стойнев.

По неговите думи в първата книга, в която в своите доклади над 30 посланици в Цариград описват страданията на българите по тези земи, има недвусмислена информация за българския етнически състав на населението в Македония. В нея британският посланик в Цариград пише: „Цяла Македония, с изключение на 130 села, е била въвлечена в българската въстаническа организация.“ А австро-унгарският външен министър е категоричен: „Българското движение придоби характер на въстание.“

Втората книга съдържа карти на известни картографи от цял свят на Балканите в периода от средата на 19 век до Първата световна война, в които Македония е обозначена или като част от България, или като отделна област.

„Мисля, че тези книги ще са Ви полезно четиво, за да знаете наистина какво се е случвало по нашите земи“, обърна се към датския посланик Драгомир Стойнев.

Македонският език отпада от доклада

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Български пожарникари помагат на Гърция

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Румъния вдига данъци и замразява заплати

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 121

Кратки новини

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 121

Сакън

автор:Таня Джаджева

visibility 338

/ брой: 121

Пак разпалваме котлите

visibility 355

/ брой: 121

Крими геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 354

/ брой: 121

Какво стана в Хага?

автор:Николай Шопов

visibility 358

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ