22 Април 2026сряда18:27 ч.

Петер Мадяр: Няма да се откажем от руския петрол

ЕС с 27 условия, за да отблокира субсидиите за Будапеща

/ брой: 68

автор:Дума

visibility 11202

Лидерът на спечелилата изборите в Унгария партия "Тиса“ Петер Мадяр заяви, че Будапеща ще продължи да купува руски петрол, няма да участва в отпускането на кредит от Европейския съюз за Украйна и не подкрепя ускореното присъединяване на Киев към ЕС.
Брюксел постави 27 условия пред новия премиер в замяна на отблокирането на 35 млрд. евро субсидии за страната. Според "Файненшъл таймс" сред условията са отблокирането на кредита за Украйна в размер на 90 млрд. евро и отмяната на ветото върху пакета от санкции срещу Москва. В списъка са включени също антикорупционни проверки и отмяна на решения от епохата на Виктор Орбан, признати за нарушаващи правилата на ЕС, като се започне от отношението към търсещите убежище и се стигне до гарантиране на академичната свобода.
"Имаме много лостове за влияние. На Мадяр се оказва натиск и мисля, че той иска да постигне резултати възможно най-бързо“, коментира представител на ЕС.
Едно от първите решения на Мадяр е да предложи промени в Конституцията. Всеки ще може да бъде премиер два мандата или общо осем години. Решението ще бъде прилагано със задна дата. Това означава, че Виктор Орбан няма да може да заеме поста, ако неговата партия ФИДЕС отново победи на избори.
Предложението вероятно ще бъде прието, защото "Тиса" си осигури конституционно мнозинство, след като получиха 138 от 199 места в парламента.
Мадяр също така заяви, че бившият премиер на Северна Македония Никола Груевски е "международен престъпник" и не трябва да се намира в Унгария. Вероятно скоро ще бъде екстрадиран. Унгарският премиер призова и други европейски държави да екстрадират унгарски политици, обвинени в престъпления, ако се укриват в чужбина, в духа на европейското сътрудничество.

Социалдемократите напускат властта

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 73

Хърватия затяга правилата за престоя на чужденци

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 73

Унгария се закани да арестува Нетаняху

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 73

Трета рокада в кабинета на Тръмп

автор:Дума

visibility 420

/ брой: 73

Новият път

автор:Александър Симов

visibility 372

/ брой: 73

Предлагам да обявим мораториум

автор:Кристиан Вигенин

visibility 384

/ брой: 73

Изчистете кошера от търтеите!

visibility 393

/ брой: 73

Препъни камъни пред новата власт

visibility 430

/ брой: 73

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ