18 Юни 2025сряда02:23 ч.

Атанас Атанасов: БСП-ОЛ ще следи за изпълнението на всички антиспекулативни мерки

България може да получи половината средства по ПВУ до края на годината, стана ясно от въпрос на Владимир Георгиев по време на блиц контрола в парламентa

автор:Дума

visibility 6280

„Сега, повече от всякога, държавата трябва да си бъде на мястото с цялата си категоричност и да използва целия си наличен инструментариум, за да предпази обикновените граждани и уязвимите групи – както да гарантира техните доходи и ценовата стабилност, така и да разсее всички техни страхове относно въвеждането на еврото. От БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА ще следим много внимателно за изпълнението на всички антиспекулативни мерки.“ Това заяви народният представител от парламентарната група на БСП-ОЛ Атанас Атанасов от трибуната на Народното събрание.

По време на днешния блиц контрол той попита министър-председателя Росен Желязков дали е гарантиран устойчив контрол по темата от страна на държавата, тъй като през последните години тя на практика е отсъствала. „Това възпрепятстваше провеждането на един откровен разговор с българските граждани относно приемането ни в еврозоната, както и предприемането на реални мерки. За съжаление, отсъствието на държавата отвори широко вратата за популизма и за едно много неприятно заиграване със страховете на хората“, отбеляза Атанасов.

В своя отговор премиерът обясни, че още преди излизането на конвергентните доклади Министерският съвет е извършил подготвителни действия, като след тяхното публикуване са взети две решения – за създаване на мониторингов и контролен механизъм, както и за сключване на споразумения с доставчиците на услуги и търговците, със синдикатите. Предвижда се тясно взаимодействие между регулаторните органи за ограничаване на различни злоупотреби, а през следващите месеци правителството ще се опита да достигне до всеки човек с необходимите средства за информация. Ще бъде създаден и горещ телефон за обратна връзка и въпроси, посочи още Росен Желязков.

В България може да постъпят половината средства по Националния план за възстановяване и устойчивост до края на годината, стана ясно от зададен въпрос по темата от народния представител от БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Владимир Георгиев към заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев. По думите на вицепремиера бихме могли да получим второто плащане през септември, както и трето плащане до края на годината.

„Всички ние знаем колко трагично беше състоянието на ПВУ преди няколко месеца и оценяваме всички Ваши усилия за предоговарянето му. Призовавам, като законодатели, да направим и ние каквото можем, за да може всички закони, които са от съществено значение за ускоряване на плащанията, да бъдат приети и да може в действителност тези средства да се усвоят и да се направят свежи инвестиции в България“, каза от своя страна Владимир Георгиев.

Катастрофа

автор:Александър Симов

visibility 1533

/ брой: 108

Три края пред наркозависимите

visibility 1616

/ брой: 108

Верният път е да помогнем на производителя

visibility 853

/ брой: 108

България излиза от аварийния режим на управление

visibility 1067

/ брой: 108

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ