25 Юни 2025сряда21:28 ч.

Театралните празници в Ямбол започват днес

Те ще преминат и под знака на апел за спешен ремонт на читалището, в което се помещава ДТ "Невена Коканова"

/ брой: 97

автор:Дума

visibility 2047

Седемдневните Театрални празници "Невена Коканова" ще се състоят в Ямбол от 2 до 8 юни, информира БТА. Те отново ще превърнат града в театрална столица на България, като предложат на публиката едни от най-добрите постановки у нас. Ще преминат обаче и под знака на апел за спешен ремонт на читалището, в което се помещава ДТ "Невена Коканова", съобщи на пресконференция директорката на културния институт - режисьорката Дияна Радева.
За първи път спектаклите в тазгодишното, 28-о издание на форума, ще се играят в Зрителната зала на Община Ямбол. В началото на годината здравните власти затвориха театралния салон на най-старото и най-голямо читалище в града - "Съгласие 1862", което е и единствен дом на ямболския театър. Причината - падащи отломки от покрива върху сцената и риск за живота и здравето на актьори и публика, за което ДУМА писа. 
По време на театралните празници във фоайетата на общинската зала ще бъде подредена фотоизложба на Стефан Каменов. Снимките показват разрухата не само в театралния салон, а и във фоайето, гримьорните, ателиетата, репетиционните зали. Изложбата беше представена в ХГ "Жорж Папазов" в Ямбол, в навечерието на Световния ден на театъра - 27 март.
Позитивното е, че Театралните празниците "Невена Коканова" ще са в рамките на седем дни, подчерта Дияна Радева. По думите й този засилен интерес от страна на другите театри е не само заради празниците, а и в знак на подкрепа към проблемите на ямболския театър. В последния ден на ямболска сцена ще играе и министърът на културата Мариан Бачев в "Познай кой ще дойде на вечеря".
Преди дни в министерството се е състояла среща с ръководствата на двете културни институции в Ямбол. Има надежда ремонт да се случи, коментираха директорката на ДТ "Невена Коканова" Дияна Радева и секретарят на НЧ "Съгласие 1862" Божидара Божилова.
Министерството на културата се ангажира пряко с ремонта на сградата. Община Ямбол има защитен идеен проект на стойност 1,4 млн. лева по европейска програма, но средствата няма да стигнат. Очаква се да бъде отпуснато и целево финансиране от държавата за ремонт, свързан пряко с дейността на театъра, уточни Радева.

Примирие между Израел и Иран

автор:Дума

visibility 788

/ брой: 114

Докладът за РСМ - без българските предложения

автор:Дума

visibility 867

/ брой: 114

Членство в НАТО - само чрез абонамент

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 114

Накратко

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 114

Силата е в мира

visibility 750

/ брой: 114

Без човещина нашият свят е изгубен

visibility 709

/ брой: 114

Политика и политиканстване

автор:Георги Миланов

visibility 544

/ брой: 114

Телевизионна радиация

visibility 803

/ брой: 114

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ