23 Юли 2025сряда15:38 ч.

Религия няма да се учи задължително в час

Свещеници няма да влизат в клас, началните учители ще преминат квалификация, разясни министърът на образованието

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 7699

"Няма да се учи задължително религия, а в образователната ни система има термин за задължително избираем час. Той означава, че часът е задължителен и в рамките му има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми и религия конфесионално няма да се учи задължително. Целта на този час е да усилим възпитателната функция в българските училища и възпитанието в добро, и в добродетели". Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който представи концепция за изучаването на добродетели и религии в българските училища.
Обещахме до 8 май да публикуваме концепция за алтернативната програма "Добродетели и етика" и тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план, обясни Вълчев. За другите две алтернативни програми, които МОН предвижда: "Религия - православно християнство" и "Религия - ислям", ще се стъпи в голяма степен на съществуващите програми. Този документ е само основа за обсъждане, ще се изработва програмата, ще се доработва и самата визия, но ние искаме да публикуваме такъв документ, по който текст да се проведат дебатите, каза министърът.
Учебният предмет "Добродетели и религии" няма да се води от свещенослужещи, дори и при професионалните програми. Началните учители ще преминат допълнителна квалификация. Допълнителният час ще бъде въвеждан поетапно и ще бъде за сметка на общия брой часове на учениците.
Засега МОН не се ангажира със срокове кога по-големите класове ще започнат да изучават предмета. Според Вълчев е реалистично това да се случи за година - да бъдат направени учебници за по-големите и да бъдат обучени учители.
Министърът съобщи, че МОН предвижда цялостна реформа в учебните планове, но тя ще изисква време. Говорим за бавно и предпазливо въвеждане на часа по "Религия и добродетели", заяви Вълчев. В момента МОН няма състав на работна група, която да изготви програмата по добродетели.
Изучаването му ще подобри психичното здраве, стреса и като цяло ще повиши благополучието на децата, смята министърът. "Обучението няма да възпитава култура на разделение. Напротив, то ще направи децата по-търпеливи и толерантни едно към друго. Учениците, които и сега са включени във факултативен учебен час "Религия", са по-добри, имат по-малко зависимости, по-малко пороци, дори се повишават образователните им резултати", открои Вълчев и посъветва хората на обратното мнение да попитат ChatGPT или друг изкуствен интелект.
Вълчев съобщи, че този месец МОН ще предложи промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които ще засягат въпроса с оценяването на учениците и учебния предмет "Религия и добродетели".

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ