19 Юни 2025четвъртък12:48 ч.

Италия гласува за повече трудови права

Хиляди протестираха в Лондон под лозунга „Обложете богатите с данъци"

/ брой: 102

автор:Дума

visibility 10225

Италианците гласуват на пет референдума, които започнаха в неделя и ще продължат и днес. Четири от въпросите касаят трудовото законодателство и са по предложение на синдиката Обща италианска конфедерация на труда. Петият въпрос е за придобиването на италианско гражданство. Той бе предложен от един от лидерите на проевропейската партия „Повече Европа“ Рикардо Маджи, от няколко малки леви партии и от много асоциации, представляващи гражданското общество. 
В подкрепа на идеята за организиране на референдум бяха събрани над 630 000 подписа. На 20 януари 2025 г. Конституционният съд каза, че и по петия въпрос - за гражданството, също може да се организира референдум. Той касае намаляване от 10 на 5 години на изискването за пребиваване в Италия на пълнолетни чужденци от страни извън ЕС, за да могат те да кандидатстват за гражданство.
Въздържане от гласуване обявиха три партии от управляващата коалиция - консервативната десница „Италиански братя“ на премиера Джорджа Мелони, крайнодясната „Лига“ на вицепремиера Матео Салвини и дясноцентристката „Форца Италия“ на вицепремиера и външен министър Антонио Таяни. 
Партията „Ние, умерените“, която е малкият партньор в управляваща коалиция, заяви, че ще гласува с „Не“ на всички въпроси. Основната опозиционна, лявоцентристка Демократическа партия официално заяви, че ще гласува с „Да“ на петте въпроса. 
Хиляди демонстранти излязоха по улиците на Лондон, за да изразят недоволството си от орязването на разходите и от реформата на социалната система в страната. Проявата в центъра на британската столица бе организирана от синдикати и граждански сдружения. Участниците в протеста обвиниха правителството, че орязва разходите за най-бедните хора в обществото. Много от протестиращите носеха плакати, на които пишеше: „Обложете богатите с данъци и спрете орязването на разходите“. Протестиращите призоваха да се съкратят разходите за войните, а не за социалната система.

Опасна игра учи децата да приемат наркотици

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 110

Подкрепяме Люпчо Георгиевски и всички българи в РСМ

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 110

Ремонт на ремонта бави пускането на "Опълченска"

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 110

Половината българи взимат под 1000 евро на месец

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 110

Ще контролират цените на куриерските услуги в евро

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 110

Новите дългове на държавата надхвърлят 10 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 110

Променят срока за проверка на електромерите

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 110

Хърватия инвестира в демографията

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 110

Кристиан Вигенин: Мицкоски налага вето върху РСМ

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 110

ЕК с мерки срещу България

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 110

Контрасти

автор:Александър Симов

visibility 54

/ брой: 110

БСП не е загубила шанс да е гласът на недоволна София

visibility 58

/ брой: 110

Злодейска толерантност

автор:Юри Михалков

visibility 45

/ брой: 110

Феноменът работещ пенсионер

автор:Аида Паникян

visibility 47

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ