30 Май 2025петък19:49 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

КЗК взема спешни мерки срещу ръст на цените заради еврото

Антимонополният орган прави анализи във финансовия сектор, на храните, горивата, лекарствата, услугите и електронните съобщения

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 1123

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото. „Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите“, заяви председателят на КЗК доц. Росен Карадимов в пред БНТ.  
Карадимов обясни, че тази седмица предстоят ключови срещи с ръководството на Комисията за защита на потребителите (КЗП), синдикатите и други регулаторни органи, на които ще бъдат начертани общи действия за защита на потребителите чрез предотвратяване на забранени споразумения и картели.
"Общественото доверие към КЗК започва от мерките, които ще обявим в четвъртък с КЗП, от мерките, които ще договорим с другите регулатори и със синдикатите, както и от секторните анализи, които КЗК започна да изготвя“, обясни Карадимов. Анализи ще бъдат направени в секторите храни, горива, лекарства, услуги, електронни съобщения и финансов сектор.
"Въпросът е дали държавата ще успее да се съсредоточи и да помогне на слабия и незащитен човек, като не допусне ръст на цените преди и след приемането на еврото. Ако успеем да направим това, КЗК ще бъде олицетворение на държавата. Няма нито един спекулативен пазар, който да е по-силен от държавата“, заяви Карадимов. Той припомни, че КЗК няма правомощия директно да контролира цените, но има достатъчно законови инструменти да предотвратява незаконни договорки, да събира информация, да извършва проверки при съмнения за картели и да следи за нелоялни търговски практики спрямо производителите.
"Ние трябва да пазим потребителя, но така, че да не убием производителя“, категоричен бе Карадимов и добави, че ще бъде търсен балансът.
"КЗК има много задачи, защото влизаме в ключов момент – 6 месеца преди присъединяването ни към еврозоната. За първи път КЗК попада в екстремна ситуация, свързана със страховете на хората от повишаването на цените. Но има два фактора за ръста на цените: инфлацията и спекулата. Докато правителството е това, което се занимава с инфлацията, спекулата в този момент би било мародерство в най-грозната му форма. Няма да допуснем каквото и да било мародерство над хората, в това отношение ще бъдем безкомпромисни", закани се Росен Карадимов.

Атина затяга мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 96

Путин обяви мерките за мир с Украйна

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 96

Франция осъди лекар за педофилия

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 96

Накратко

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 96

Безпомощност

автор:Александър Симов

visibility 414

/ брой: 96

Локален проблем

visibility 399

/ брой: 96

Обречен диалог

автор:Юри Михалков

visibility 454

/ брой: 96

България в очакване на по-високи доходи

автор:Димитър Събев

visibility 427

/ брой: 96

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ