18 Декември 2025четвъртък07:01 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Книгата

Лирика, натежала от минорни интонации

/ брой: 48

автор:Продрум Димов

visibility 20698

Такъв емоционален свят ни завладява, когато се потопим в неспокойния лиричен свят на най-новата поетична книга на Боян Ангелов "Прободени носталгии", която столичното издателство "ЛЕКСИКОН" предложи наскоро на читателската ни общественост. Съдържанието на изданието е обособено в четири цикъла: Владение, Немислимо, Кумирът и Прободени носталгии. Същите не се разграничават съществено в сюжетно-тематичен и емоционален план, а взаимно се допълват, което наистина помага за по-цялостно изграждане на лиричния герой. Неговото емоционално, доста натоварено слово е обект на непрестанни разсъждения, вътрешни несъгласия и смущения, породени от нравствено-психологическите сътресения, които е заставен да понася незаслужено нашият съвременник в днешното смутно време. При това често сме свидетели на стремежа на автора да втъкава в канавата на поетичната тъкан и повелите на неспокойното си сърце.
Въпреки преобладаващото елегично настроение на стиховете, поетът никога не плаща данък на отчайващо безизходната, мъчителна резигнация. И, предполагам, спасителен пояс спуска само неугасващата вяра в любовта. Това светло и велико чувство прониква с ласкавите си топли лъчи на места, за да съживява и дава въздух на доброто, на все още оцелялата топлина в неизстиналите гърди. Лирическият герой жадува да прегърне озониращите лъчи на обичта, която все по-рядко намира желан пристан в нашия объркан ден. Успоредно с безпокойствата и горещите интимни преживявания, в немалко стихове ни обзема болката, причинена от неудържимия залез на довчерашна процъфтяваща България. Старите поколения си отиват с помръкнали надежди, а младите са хукнали да се спасяват от подгонилото ги зло в чужбина.
В течение на години съм се вглеждал и разсъждавал върху много от творбите на Боян Ангелов, които ни връщат към отечественото ни минало. И този път поетът не изневерява на изконните си интереси. Обаче своята дълбока творческа, философска и човешка същност Боян Ангелов е излял в забележителната си поема "Прободени носталгии", която с право е и кръстница на тази чудесна негова поетична книга. Авторът споделя най-чистосърдечно с читателите болезненото разделяне със светлите си мечти и пориви, които са окриляли младите му години и вдъхвали вярата му в многообещаващото красиво бъдеще и рухването им с вероломното нахлуване на измамната, така наричана демокрация.
"Прободените носталгии" на Боян Ангелов не се възприемат изненадващо в писателските и читателските ни среди. Те са неделима част от неговия високостойностен човешки и творчески портрет на поета, за което трябва да благодарим на благодатното му, изключително приносно творческо дарование.

БДЖ запазва 75% от пътническите превози

автор:Дума

visibility 3667

/ брой: 237

Ще има отлив в цялата сфера на услугите след първи януари

автор:Дума

visibility 1581

/ брой: 237

Започва проучването за нефт и газ край Варна

автор:Дума

visibility 860

/ брой: 237

Експерт: Земеделието в Европа е почти унищожено от регламенти

автор:Дума

visibility 3664

/ брой: 237

Доналд Тръмп: Мирът в Украйна е по-близо от всякога

автор:Дума

visibility 1097

/ брой: 237

Матео Салвини: Санкциите на ЕС ни поставиха на колене

автор:Дума

visibility 3635

/ брой: 237

В Хърватия е потвърден случай на проказа

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 237

Пекин си взима пандите от Токио

автор:Дума

visibility 4208

/ брой: 237

Безизходица

автор:Александър Симов

visibility 4577

/ брой: 237

Чашата не е решение

автор:Барбара Пейчинова

visibility 5746

/ брой: 237

Врата в полето

visibility 4349

/ брой: 237

Светът през 2025 г. - войни, протести, мир

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ