03 Юни 2024понеделник01:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Матурата като червена лампичка

Защо 60 на сто от гимназистите ни не могат да напишат приличен собствен текст и да изразят мисъл

/ брой: 133

автор:Дума

visibility 1365

Има слабо повишение на резултатите по предмета български език и литература (БЕЛ), които зрелостниците тази година са показали на матурата спрямо предшествениците си от миналата година, отчете МОН. Едновременно с това обобщените резултати показват, че същият випуск ученици в изпита след VІІ клас е показал доста по-добри успехи. Ако при постъпването си в гимназията същите ученици са имали ниво на постижимост 61,33 на сто в усвояването на задължителния учебен материал, след завършването й процентът спада на 54,92. Сиреч - вместо да са по-образовани след завършването на средното образование, учениците са понижили нивото си спрямо това в VІІ клас. При това - ако преди 5 години слаба оценка по БЕЛ са имали само 0,15% от децата, след гимназията делът на двойките скача на 4,81%. Съществено увеличение има и при тройките - от 2,96% след VІІ клас те стигат 19,47% след ХІІ. Спад има и при четворките, а почти двойно намаляват децата с оценка "много добър" - от 52,83% на 26,67%. Добре е, че има ръст при отличниците - от 6,41 % в VІІ клас те се увеличават на 15,3%. Твърде тревожно е обаче, че цели 24,28 на сто от младите българи, завършващи гимназия, имат знания по роден език и литература за двойка или тройка - с една дума, са неграмотни или полуграмотни. Да добавим и това, че около 5000 от общо над 54 000 дванадесетокласници имат двойка на една от двете матури - излиза, че близо 10 на сто от тях не са усвоили гимназиалния учебен материал и няма да получат дипломи за средно образование. А в три региона - Разград, Търговище и Шумен, показаните знания по български и литуратура са с оценка средно 3,80 до 3,97.
Да оставим настрана, че за поредна година най-слабо в матурите се представят учениците от професионалните и от спортните училища - това е достатъчен повод да осмислим какво е образователното ниво на младите хора от тези сектори, които се вливат в обществото. Но може би най-тревожното в резултатите от тези изпити е, че ако зрелостниците ни горе-долу се справят с  въпросите, в които трябва да се избере един от няколко посочени отговора, то там, където се изисква да напишат собствен текст, те буквално "угасват". Ако процентът на постижимост при първия тип въпроси е 69,20, при втория тип - с писане на текст, той е едва 49,66 на сто. Завършващите гимназия не просто бъркат запетайките (едва 29% се справят с пунктуацията), но масово не умеят да напишат текст и да изразят собствена теза или мисъл по някаква тема. Близо 40 на сто от абитуриентите изобщо са се отказали да пишат съчинение или есе. Едва 13,2 на сто от тях могат да напишат резюме на текст и само 16,8 на сто могат да обосноват някакво твърдение. Над 60 на сто от завършващите гимназия не могат да създадат текст на необходимото равнище, отчитат в МОН. Същата трагедия се забелязва и в матурите по други предмети, в които се изисква да напишеш нещо сам - история и философия. Процентът двойки по история е най-голям - 15,59.
Съвсем очевидно е, че писането на текстове в учебните програми в гимназиалния курс отдавна трябваше да стане първа грижа на просветните администратори, на методистите, на учителите. Също тъй очевидно е, че прекратяването на обучението по предмета български език в горния курс и оставянето само на литература е пагубно за учениците ни, понеже ги оставя буквално неграмотни по роден език. Нищо, че се опитват да знаят по два чужди езика. Но когато си говорим за българщина, трябва да сме честни - не само училището е виновно за това неимоверно стесняване на мисловния хоризонт на младите българи. Дали става въпрос само за неумение писмено да изразиш мислите си или за липса на мисли изобщо. Според мен интернетът в голяма степен убива необходимостта да разсъждаваш. Той отучва младите не просто от българския език, а от това да мислят - срещам младежи, които не умеят да направят елементарна причинно-следствена връзка между две неща. Малкият процент отличници не е успокоение.  Затова учителят, наставникът винаги е необходим, за да ориентира в знанието тепърва образоващия се малък човек с неговата още неукрепнала психика.
Но проблемът е много по-голям. Вижте в какво са се превърнали т.нар. телевизионни шоупрограми, че дори и уж сериозни предавания - жаргон, 100 думи в обращение, гъделичкане на ниски страсти и надпревара по "кълчибаджак". Не знам защо телевизионните дейци си въобразяват, че това трябва да е равнището на публиката. А после обвиняваме училището, че не учи децата на поведение, на високи идеали и на мислене. Цялото ни болно общество е застанало срещу училището. Нямам желание да съм морализатор, но нека поне не хвърляме кал само върху образованието, когато виждаме резултатите от матурите.      
  

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1060

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1089

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1270

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ