22 Октомври 2025сряда13:48 ч.

Защо го допускаме?

/ брой: 146

автор:Барбара Пейчинова

visibility 11198

Все по-често ставаме свидетели на инциденти с електрически тротинетки, включително с деца, които невинно се впускат в движение, неподготвени за рисковете. За изминалата година в България са регистрирани над 400 инцидента с електрически тротинетки. Загиналите водачи са 8, а ранените са стотици. Само за първите месеци на 2025 г. вече има десетки произшествия. Уж безобидно превозно средство, тротинетката се превърна в рисков фактор, особено когато законът не стига до тротоара, а контролът остава само на хартия.
Най-страшното е, че децата са сред най-уязвимите потребители на този популярен, но рисков тренд - блъснати на пешеходни пътеки, изпуснали управление, ударени от коли. Родителите често признават, че децата карат без каски и жилетки, по улици и булеварди, без реална представа за правилата и опасностите. Още по-парадоксалното е, че по закон ел. тротинетки могат да управляват навършилите 14 години, а от полицията съобщават, че повечето пострадали са именно под 14 години, като родителите често пренебрегват безопасността при деца, каращи без контрол. Защо го допускаме?
Според експерти новите правила, приети в закона, са трудно изпълними, защото въвеждат редица изисквания и глоби, но оставят неясноти около регистрацията и застраховането, което отново показва, че фокусът е сякаш повече към хартията, отколкото към практиката. Отново не мислим за основното, което трябва да ни вълнува - отговорност и безопасност.
Истината е, че улицата не е място за игра. И не е редно деца да се движат без надзор с превозно средство, развиващо висока скорост и създадено за възрастни. Имаме нужда от образование, контрол, ясна отговорност и култура на безопасност. Нужна е информираност, а не само глоби и забрани, необходимо е и самосъзнание от страна на родителите. Защото всяка нова катастрофа не е просто статистика, а нечий син, дъщеря, брат или приятел. Не можем да чакаме още трагедии, за да осъзнаем, че това не е „детска игра“, а въпрос на живот и смърт.

Парламентът ще заработи от днес

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 197

Нападнаха с чук бившия зам.-градски прокурор на София

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 197

Радев назначи трима нови посланици

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 197

Проф. Николай Габровски получи приза "Лекар на годината 2025"

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 197

Такситата в София поскъпват с 18,6%

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 197

Бюджетният дефицит на България стигна 3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 197

Търсенето на жилища изпреварва предлагането

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 197

45% от чиновниците у нас обядват за над 10 лв.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 197

Кремъл: Няма дата за среща Путин - Тръмп

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 197

Австрия и Швеция засилват мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 197

Испания възобнови дебата за смяната на часа

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 197

Колумбия отзова посланика си в САЩ

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 197

Пиротехника

автор:Александър Симов

visibility 120

/ брой: 197

Голямата картина

visibility 132

/ брой: 197

Предсказуем резултат

visibility 126

/ брой: 197

Младите гласове за пътя на България

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ