29 Март 2024петък15:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Галъп":

Близо половината българи винят властта за проблемите си

68% от хората поставят справедливостта над закона, сочи проучване

/ брой: 161

автор:Дума

visibility 1200

46% от българите обвиняват държавата за повечето проблеми в живота си. 42% е делът на тези, които не са съгласни с такова твърдение, а 12% не могат да кажат. Това сочи проучване на социологическата агенция "Галъп интернешънъл", което е част от ежемесечната й изследователска програма. Допитването е по повод 30 години от началото на промените у нас. То е проведено в периода между 2 и 9 август сред 839 души. 

Най-младите респонденти между 18 и 25 години, които са родени след 1989 г., в по-голяма степен са склонни да винят себе си, а не толкова държавата за проблемите в живота си. Вероятно с възрастта нарастват и поводите да виним държавата, а и обективната вярност на това обвинение, коментират от агенцията. Закономерно привържениците на управляващите са по-малко критични. Според социолозите ясно личи, че обществото по-скоро базира моралните си критерии на някакво усещане за здрав разум, отколкото на законовите детайли.

68% от участниците в проучването споделят мнението, че най-важно е нещата в живота да са справедливи, а невинаги точно по закон. 19% казват, че това твърдение не се отнася за тях, а останалите 13% не могат да преценят. 

57 на сто от анкетираните признават, че обръщат голямо внимание на мнението на околните за тях, 38% твърдят, че то не е от значение, а 5% не могат да кажат. Според социолозите това, което мислят другите за нас, е важен обществен регулатор за всички възрасти. Над 50% от запитаните определят общественото мнение като важно. 

На фона на останалите институции в България църквата се ползва със сравнително високи нива на доверие. След кратки колебания и кризисни моменти, породени от различни скандали, свързани с някои духовници, след избора на патриарх Неофит през 2013 г. доверието в църквата се запазва на нива между 40 и 50% и като цяло е трайно по-високо от недоверието. Резултатите от допитването регистрират, че българите свързват църквата и с редица хронични проблеми, като връзки с бизнеса и луксозен живот на духовници, липса на достатъчно близка до живота на хората дейност, намаляване на ролята на религията в съвременното общество, принадлежността на висши духовници към бившата Държавна сигурност и др.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ