29 Март 2024петък15:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Брюксел с план за граничните проверки

2011-а остава пожелателен срок за влизането на България и Румъния в Шенген

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 500

Европейската комисия обмисля да позволи на страните-членки да възстановят частично граничните проверки. По този начин Брюксел реагира на исканията за по-големи национални правомощия за справяне с имиграцията, съобщи "ЕурАктив".
В писмо до италианския премиер Силвио Берлускони и до френския президент Никола Саркози председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу пише, че е възможно да се разреши на страните да въведат ограничени проверки. "Временното връщане на граничните проверки е една от възможностите, но това трябва да стане при строго определени критерии", пише Барозу. Той призова Франция и Италия да работят за реформиране на режима за бежанците в ЕС преди 2012 година.
В понеделник Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи към Европейския парламент прие с 33 гласа "за" срещу 3 "против" доклада на евродепутата Карлуш Коелю за готовността на България и на Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство. При обсъждането на доклада в комисията на 12 април Коелю заяви, че двете страни са готови в някои аспекти дори повече от държави, които вече са присъединени към пространството за свободно пътуване без граничен контрол. Всички евродепутати от комисията, участвали в заседанието, се изказаха положително за заключенията на доклада.
Вчера стана ясно, че 2011-а остава като пожелателен срок за влизането на България и Румъния към Шенген, след като мнозинството евродепутати от комисията гласуваха против предложението, годината да не бъде упоменавана. Отхвърлено беше и предложението на трима евродепутати от групата на либералите - влизането ни в Шенген да бъде обвързано с борбата с корупцията. За България има и препоръка да изготви специален план за справяне с евентуален ръст на имигрантския натиск по границите с Гърция и Турция. Докладът на Карлуш Коелю трябва да бъде окончателно одобрен в пленарната зала на Европейския парламент в началото на юни, като въпросът ще бъде обсъден идния месец на заседание на министрите на правосъдието и вътрешните работи на страните от ЕС.
Пред комисията българският евродепутат Илияна Йотова заяви, че "едни и същи правила трябва да се прилагат за всички страни, за да не се създават двойни стандарти". "Нашето послание трябва да бъде категорично - когато страните-кандидатки изпълнят изискванията на техническите критерии, те стават част от Шенгенското пространство. Причината за тяхното отлагане може да има само политически характер, което е от компетенциите на Съвета, който трябва да даде своята ясна аргументация. Ако Съветът счита, че техническите критерии не са достатъчни и има нови изисквания, трябва да ги назове точно", отбеляза Йотова. Според евродепутати, участвали в дебата, двойните стандарти по същество са дискриминация и решаването на въпроса с България и Румъния изисква проява на солидарност.


По повод реформата на Шенгенското пространство френската социалистка Сеголен Роаял заяви, че поддържа идеята за регулиране "случай по случай". Роаял заяви и своята твърда позиция по въпроса за имиграцията, която се оказа в противоречие с официалното становище на френската соцпартия. Председателката на региона Поату-Шарант не смята, че Франция трябва да приема тунизийски имигранти, тъй като става дума за "нелегална имиграция". "Френските социалисти и левицата често не се чувстват комфортно по редица проблеми". Тя заяви, че "този въпрос задължително трябва да бъде изяснен и че работата по него предстои". Роаял подчерта, че този тип имиграция ще се отрази пагубно най-вече на работниците и най-ощетените социални слоеве.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ