24 Април 2024сряда08:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бушони

/ брой: 185

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1315

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че дълговете на държавната ТЕЦ "Марица изток - 2" вече са 600 млн. лв. В същото време парламентът прие текстове от новия закон за публичните предприятия. Редовното обяснение за огромните загуби на енергийното дружество са нарастващите разходи за въглеродни емисии, които през 2018 г. са стрували на компанията 363 млн. лв. Огромната задлъжнялост се финансира основно със заеми от държавния БЕХ. Така държавата години наред мести едни пари от единия си джоб в другия без особен ефект. А това се прави не само в енергетиката, но и в други сектори. В годините на прехода всичко що е държавно, особено в икономиката, бе анатемосано и сега се чудим какво да правим.   

Проблемът за ефективното управление на останалите държавни фирми все още е актуален. Той бе отбелязан в последния доклад на ЕК за България от това лято. Подобряването на ситуацията в тази област се поставя пред България и като условие за влизането в чакалнята на еврозоната. Притиснати от обстоятелствата, управляващите се мъчат да вземат някакви мерки. Но както навсякъде, и тук се забелязва тяхната нерешителност - действа се на принципа "крачка напред, две назад". 

За нов закон за публичните предприятия се заговори още от пролетта. После заради някакви претенции на синдикатите около него се замълча и го оттеглиха. Сега документът е отново на дневен ред. Неговата основна цел е да определи правила за управление на държавните фирми, които досега явно са липсвали. Те ще се определят от нова мегаагенция, която ще се получи след сливането на Агенцията за приватизация и Агенцията за инвестиции. Според приетите от парламента текстове, ако нещо в управлението на държавните компании се провали, отговорността вече ще се носи от цялото правителство. Бъдете сигурни, че това няма да се случи. Сегашната власт показа вече, че за всяка ситуация си има бушони, които изгарят вместо нея. 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ