29 Март 2024петък14:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На снимката: Кирил Петков

Държавната петролна компания пред закриване

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 598

Бих закрил Държавната петролна компания, освен това бих направил цялостна ревизия на дейността на Държавния резерв. Това заяви министърът на икономиката Кирил Петков в разговор с гражданите по фейсбук на страницата на правителството в новата рубрика "Властта говори! Открито". Идеята беше Държавната петролна компания, създадена в края на мандата на ГЕРБ, да поеме част от работата на Държавния резерв по отношение на горивата, да осигури конкуренция за данъчни складове, при които монополист е "Лукойл", и да направи верига от държавни бензиностанции, които да продават евтини горива. За създаването ѝ бяха отпуснати 50 млн. лв. в Бюджет 2021. Петков не вижда смисъл защо трябва да съществува и обясни, че би направил така, че Държавният резерв да прави по-често търгове за горива, в които да участват повече компании, а не само две-три, както е сега.

Според икономическия министър със 7 милиона население България не може да разчита да продава евтина работна ръка. "На това разчитат държави с огромно население. Ние трябва да работим с умна работна ръка, високо платена", смята Кирил Петков.

Според него за стимулиране на инвестициите винаги трябва да се следи голямата картина, защото хоризонтът при тях е дълъг. "Първото, което трябва да се отчете, е къде са ни клиентите. Второто - къде са ни доставчиците. Не е достатъчно държавата да сочи с пръст и да казва "ето тук ще развиваме инвестиции", коментира Петков. В Националния план за възстановяване и устойчивост е заложен специален механизъм за обвързване на развитието на индустриални паркове с реалния интерес. Всеки инвеститор клас А ще може да избира място, в което да инвестира, и държавата ще развива индустриална зона около неговата локация с посредничеството на Европейската инвестиционна банка, каза Кирил Петков. Той уточни, че ЕИБ е вкарана в проекта като гарант срещу корупцията. На финала на разговора Кирил Петков коментира при какви условия би останал във властта. "С удоволствие и радост бих продължил да помагам на България по най-ефикасния начин. Но единственият начин това да стане факт е да имам свобода на действие... Ако партиите са готови да ни дадат тази свобода, ние бихме продължили да действаме. Но ако политическите интереси и контрол надделеят, тогава няма смисъл да продължим в следващия етап. Не мога да работя със зависимости", каза Кирил Петков.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ