16 Април 2024вторник14:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 29

автор:Дума

visibility 3092

ДЕН НА ПЧЕЛАРЯ. Отбелязва се на църковния празник Св. Харалампий - покровител на пчеларите. Носи се мед за освещаване в църквата. Смята се, че той е придобил лековити сили, затова се пази за специални случаи. Пече се питка, която също се освещава и се раздава за здраве и благополучие.

1867 - РАЖДА СЕ КОНСТАНТИН БАЙКУШЕВ, ЛЕСОВЪД (УМИРА 1932 Г.). Открива и описва през 1897 г. вековната черна мура в местността Бъндерица в Пирин, наречена на него Байкушева (на снимката). Възрастта й се оценява на над 1300 г., което я прави най-старото иглолистно дърво в държавата и едно от най-старите в света. Приблизителните й размери са: височина 26 м, диаметър 2,2 м и обиколка 7,8 м.

1879 - ОТКРИТО Е УЧРЕДИТЕЛНОТО СЪБРАНИЕ В ТЪРНОВО. В работата му участват 229 депутати - 117 по право (представители на изборните административни и съдебни съвети), 88 избрани и 24 назначени от княз Дондуков. Задачата на събранието е изработване на конституция на Княжество България. За председател е избран митрополит Антим I Видински, а за подпредседатели Петко Каравелов и Тодор Икономов. Представители от Македония, Одринска Тракия и Източна Румелия (45) участват в едномесечните частни заседания на депутатите по въпроса за националното обединение.

1890 - РАЖДА СЕ БОРИС ПАСТЕРНАК, РУСКИ ПОЕТ И ПИСАТЕЛ (УМИРА 1960 Г.). Носител на Нобелова награда за литература през 1958 г., която отказва с мотива, че е "незаслужено признание". Шведската академия обявява, че отказът не променя валидността на наградата. Известен е най-вече с монументалния трагичен роман за съветска Русия "Доктор Живаго", издаден за първи път в Италия през 1957 г. В Русия е отпечатан през 1987 г.

1891 - УМИРА СОФИЯ КОВАЛЕВСКА, РУСКА МАТЕМАТИЧКА И ПИСАТЕЛКА (Р. 1850 Г.). Доктор на Гьотингенския университет, професор на Стокхолмския университет. Получава награди за своите научни разработки по математически анализ, механика и астрономия на Парижката и на Шведската академия на науките. През 1889 г. е избрана за първата жена член-кореспондент на Академията на науките на Санкт Петербург.
 
1898 - РАЖДА СЕ БЕРТОЛТ БРЕХТ, НЕМСКИ ПОЕТ И ДРАМАТУРГ (УМИРА 1956 Г.). Увлича се по Маркс, а след установяването на националсоциалистическа диктатура в Германия емигрира в Дания. По-късно се преселва в САЩ, където е разпитван от Комисията за борба с антиамериканска дейност и набеден за комунист, едва избягва затвора. Създава театър "Берлинер ансамбъл". Най-значителните му драматични произведения са "Опера за три гроша", "Майка Кураж и нейните деца" и др.

1923 - УМИРА ВИЛХЕЛМ РЬОНТГЕН, НЕМСКИ ФИЗИК (Р. 1845 Г.). Открива и документира електромагнитно излъчване, известно днес като рентгеново. Апаратът, създаден от Рьонтген за тази цел, е познат като рентгенов апарат. За това си откритие получава първата Нобелова награда за физика през 1901 г.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 174

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 159

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 174

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ