21 Юли 2025понеделник02:51 ч.

Памет

Датата

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 115

753 Г.ПР.Н.Е. - ОСНОВАН Е РИМ. Селището остава в историята с името Вечният град. За основатели се приемат Ромул и Рем. Те са легендарните братя близнаци, които са синове на весталката Рея Силвия и бога Марс, но били отгледани от вълчица в областта Лациум. Според Тит Ливий, Ромул е първият цар на Древен Рим (753-716 г.пр.н.е.). Той напълва града с изгнаници от други племена, дава възможност за сключване на бракове между сабини и римляни. Полага основите на армията, дели римското общество на патриции и плебеи. Създава и Сената.

1782 - РАЖДА СЕ ФРИДРИХ ФРЬОБЕЛ, СЪЗДАТЕЛ НА ПЪРВИТЕ ДЕТСКИ ГРАДИНИ (УМИРА 1852 Г.). През 1837 г. немският педагог открива първото предучилищно учреждение, наречено през 1840 г. от него "детска градина". Разработва теория за работата в нея и методика за подготовка на възпитателки за децата. Изхожда от схващането, че за правилното възпитание на малчуганите са необходими организирани занимания в средата на връстници.

1816 - РАЖДА СЕ ШАРЛОТ БРОНТЕ, АНГЛИЙСКА ПИСАТЕЛКА (УМИРА 1855 Г.). Двете й сестри - Ан Бронте ("Уилдфел Хол") и Емили Бронте ("Брулени хълмове"), също са писателки. Има още две сестри и един брат. Шарлот Бронте става известна с романа "Джейн Еър" - историята на интелигентно и умно момиче с богато въображение, но с беден произход, което умира от туберкулоза. От същата болест умира и авторката на книгата.

1851 - РАЖДА СЕ ГЕОРГИ ИЗМИРЛИЕВ (МАКЕДОНЧЕТО), РЕВОЛЮЦИОНЕР И ОБЩЕСТВЕНИК (УМИРА 1876 Г.). Извършва широка организаторска дейност за подготовка на Априлското въстание (1876). По време на въстанието е помощник на апостола Стефан Стамболов и военен ръководител в Първи (Търновски) революционен окръг. Заловен и осъден на смърт чрез обесване. Сам слага въжения клуп на врата си.

1910 - УМИРА МАРК ТВЕН, АМЕРИКАНСКИ ПИСАТЕЛ (Р. 1835 Г.). Рожденото му име е Самюъл Лангхорн Клемънс. Най-известен е със своя роман "Приключенията на Том Сойер" и неговото продължение "Приключенията на Хъкълбери Фин", често определян като един от великите американски романи. В началото на ХХ в. Твен е смятан за "най-големия американски хуморист на своето време", а Уилям Фокнър го нарича "бащата на американската литература".

1946 - ПЪРВО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ НА СТОЛИЧНИЯ КУКЛЕН ТЕАТЪР. Създаден е от Мара Пенкова с лични средства. Открива се с постановката "Татунчо и змеят" от Надя Трендафилова. През 1948 г. е гласувана държавна субсидия в подкрепа на трупата, която получава статут на първия държавен професионален театър в България. На 23 май 2003 г. Централният куклен театър е преименуван в Столичен куклен театър и става един от културните институти на Столичната община.

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ