13 Юли 2025неделя08:04 ч.

Православен календар

Църквата почита на 2 юни Св. Никифор Изповедник, патр. Константинополски. Прпмчк Еразъм Охридски

/ брой: 97

автор:Дума

visibility 1106

Свети Никифор бил изпратен на заточение от император Лъв Арменец

Св. Никифор бил син на знатен и благочестив гражданин на Цариград на име Теодор, който претърпял изтезание и изгнание, задето почитал светите икони. Майка му била участница във всички изпитания на своя мъж, като го последвала и в изгнанието. А след неговата смърт тя се преселила в Цариград, гдето младият Никифор получил бляскаво образование.
Никифор присъствал на VII Вселенски събор (787 г.). Отегчавайки се от придворния живот, той оставил двореца и се усамотил при Босфора, като прекарвал живота си в научни трудове, пост и молитва. Построил църква и основал манастир. В 806 г., след смъртта на патриарх Танасий, Никифор бил избран за цариградски патриарх. Като приел управлението на Църквата, той преди всички обърнал внимание на поведението на духовенството. Скоро се проявил като изповедник, указвайки твърда съпротива на иконобореца император Лъв Арменец. 
На всички старания на императора да го склони на своя страна, Никифор отговарял: "Напразни са твоите трудове, господарю! Не можем да изменим древното предание, ние почитаме изображенията на светците както Кръста и Евангелието." И след това, търсейки подкрепление в молитвата, той убеждавал православните да се пазят от еретиците и да се не боят от преследванията за правото изповедание. В църквата "Св. София" той съборно извършил всенощно бдение, молейки Бога за мир в Църквата и за избавяне от ереста.
Като узнал за това и като се опасявал от народен метеж, императорът пратил царедворци в църквата да кажат на патриарха: "Защо смущаваш народа и го възбуждаш против царската власт?" Патриархът казал да съобщят на императора: "Ние сме се събрали в Божия дом не на съвет против царя, а на славословие Божие и за да се молим Господ да унищожи ереста и да утвърди всички в единомислено православие!"
В 814 г. императорът свикал събор от свои съмишленици епископи, които повикали патриарха, но Никифор наредил да им кажат, че нямат право да бъдат съдии в неговата област. Тогава епископите го обявили за лишен от сан, а императорът го пратил на заточение в манастир, основан от самия патриарх, а после в друг, близо до Цариград. Там св. Никифор Изповедник починал през 818 г. Мощите му били пренесени в Цариград в 846 г.

Еразъм Охридски бил надарен с дар на чудотворство

Св. Еразъм бил родом от Антиохия и живял във време на царете Диоклетиан и Максимиан. Той се подвизавал на Ливанската планина и бил надарен от Бога с голям дар на чудотворство. Като епископ тръгнал да проповядва Евангелието. Св. Еразъм дошъл и в град Охрид, който влизал тогава в римската провинция Илирик. Царят извел Еразма пред медния идол на Зевс и му заповядал да принесе жертва и да се поклони на идола. Св. Еразъм отказал, затова царят заповядал да го подложат на тежки мъки, а след това го хвърлил в тъмница. Но се явил ангел Божий и го извел от тъмницата. После св. Еразъм посетил с проповед Кампания, след което се върнал в Хармелий и се поселил в една пещера, където се отдал на аскетичен живот. Починал в началото на IV век.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ