29 Март 2024петък16:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Благой Рагин:

До 40% ще стигнат намаленията през септември

Девет пъти по-малко са посещенията на чужденците в София в сравнение с преди три години, казва председателят на БХРА

/ брой: 193

автор:Мая Йовановска

visibility 902

Благой Рагин е роден на 8 септември 1945 г. в с. Ярлово, Самоковско. Председател е на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Инициатор е за създаването на първия частен хотел в България в новите времена - "Ягода", в софийския кв. "Симеоново", на 2 октомври 1988 г. Благой Рагин е предприемчив и енергичен човек, който води изключително деен живот.

Цитат:
"Ние сме на трето място в ЕС по паметници на културата и трябва по най-умния и внимателен начин да покажем и използваме това, което сме наследили от нашите предци"


- Господин Рагин, отчитат ли вече хотелиерите ръст на туристите през това лято?
- Към този момент няма точни цифри за броя на туристите, пребивавали по нашите курорти. Статистиката ще каже последната дума. Летният сезон обаче е много силен. Въобще нещата в туризма вървят много добре навсякъде в страната, с изключение на София. На морето сезонът е най-силен. Според мен ръстът на туристите ще бъде около 10 на сто. Може би статистиката ще отчете един процент в плюс или процент в минус, но това няма голямо значение. По предварителни сметки на хотелиерите през 2011 година ще бъде направен оборот за 3-4 милиарда евро.
- От кои държави туристите са най-много?
- Най-много са германиците и руснаците. Следват ги като брой туристите от Централна Европа - чехите, поляците и унгарците се завръщат по нашите курорти. Скандинавците също започнаха да се върщат у нас, както и от Великобритания. От Украйна има доста туристи. Създаде се обаче проблем с турските туристи заради визите. В момента водим разговори с Министерството на външните работи и с Брюксел да издаваме многократни бизнес визи на турски граждани, които имат желание да правят бизнес срещи и семинари в нашите курорти. Не трябва да забраваме, че у нас започнаха да идват много гости от Балканите - Гърция, Румъния, Сърбия, Македония. Имаме трудности и с желаещите да летуват у нас от Косово, отново заради визите. А иначе над 200 хиляди косовари искат да посетят България. На тях цената и качеството тук много им харесват, но ние не можем да им осигурим нужния престой. Имаме право да издаваме визи за по 2-3 дни, а желанието ни е срокът да бъде увеличен до месец, за да могат гражданите на тази страна спокойно да карат ски.
- Може ли да се направи аналогия между очаквания ръст на туристите спрямо приходите.
- Ако има ръст на приходите, то той ще дойде от повечето гости, от по-големия оборот, а не заради цените. Но ние и на това сме доволни, защото е криза. Реже ли се хляб, трохи ще има за всички.
- Кризата как се отрази на бранша, имаше много хотелиери с кредити.
- Най-зле са бизнес хотелите в София. Защото посещенията на чужденците са намалели девет пъти в сравнение с преди три години. Културният туризъм все още не е заработил в София, не са готови ларгото и метрото, а ски туризмът на Витоша все още не се развива заради едни еколози, които ни пречат. В София туризмът е най-зле от цялата страна.
- Какви намаления ще има през септември?
- Намаленията ще започват от 15%. Някои се канят да направят отстъпки от 25 на сто, а има такива, които ще дават до 40% намаление в края на саптември. Различните хотели ще дават различни бонуси. Очакваме летният туристически сезон да продължи и през септември заради приемливите цени. Според информация от колегите има много добра заетост до 15 септември. Сега е моментът хората да посетят спа центровете във Велинград, Сандански, Хисаря. В момента зимните курорти предлагат много атрактивни цени и в планината е по-хладничко. Сега започват бонусите, а в края на септември предстоят още големи бонуси. Въобще сезонът е много добър, но щеше да е много по-добър, ако бяха пуснати магстралите "Тракия" и "Черно море". Необходимо е изграждането на още едно резервно летище около Бургас за нискотарифните полети. Има много желаещи да ни дойдат на гости заради добрата цена и качеството на услугите, но не могат да си намерят билети за редовните самолетни линии. Затова търсим начин, както бе направено летището в Балчик, и в Бургас да бъде изградено такова, за да може догодина да поемем всички желаещи да летуват в България.
- Проверките на данъчните по морето дадоха ли резултат?
- Да. Здравословни са и са полезни. Искаме да няма привилегировани на пазара, а всеки да се стреми да привлича клиенти по прозрачен начин. Ако искаме да имаме хубава инфраструктура - трябва да си плащаме данъците.
- Културният туризъм ли е алтернативата на алкохолния туризъм?
- Това не е феномен, който е само при нас. И в Испания има алкохолен туризъм, и там се лее алкохол. Ние сами си го направихме този имидж. А хубавото на културния туризъм е това, че той е най-рентабилен - с най-малко инвестиции има най-голяма възвръщаемост. Освен това културният туризъм не се влияе от сезони - той е целогодишен. Затова обаче ни е необходима добра инфраструктура, за да можем да привличаме туристите и те да могат да посещават по няколко паметника на културата. За културния туризъм е необходима добра държавна политика и логистика, за да може да се съживи вътрешността на страната. Ние сме на трето място в Европейския съюз по паметници на културата и трябва по най-умния и внимателен начин да покажем и използваме това, което сме наследили от нашите предци. Ние имаме уникална природа, уникални възможности.
- Стана ли ясно на бранша, че когато идва един турист в България, той е тук заради природните и културните забележителности, а не само за хотела?
- Да, има това разбиране. Но сега, в момента, туристите идват у нас заради ниските цени. Анкета, която направихме, показва, че 70 на сто от чужденците, които идват у нас, искат пак да се върнат в България. Това означава, че постепенно от евтина туристическа дестинация можем да се развием и да станем страна за културен туризъм, за селски туризъм, спа туризъм, голф туризъм, ловен туризъм и т.н. По-добре това да се случи постепенно, а не да имаме високи цени и хотелите ни да са празни. С добри цени и позитивни послания - мисля, че до 2-3 години България ще е друга.
- В сравение с кои дестинации сега у нас са по-ниски цените?
- В Европа цените на хотелите са по-високи. Тук, на Балканите, нашите цени нямат конкуренция, освен с тези в Турция. Скоро се върнах от Адриатика, където цените са с около 50 на сто по-високи от нашите. А дестинации като Франция, Италия, Испания - са много по-скъпи.
- Но на нас определено нещо още ни куца, за да се наредим например до Гърция като туристическа дестинация.
- Назад сме и от Гърция, и от Турция. Турците имат над 22 милиарда евро годишен оборот в туризма, а гърците -  към 18 милиарда евро. Хърватия също е преди нас. Те са с 4 милиарда евро, а ние ще сме между 3 и 4 млиарда евро оборот. Турците и гърците имат традиции в доброто обслужване.
- Какво очаква браншът от зимния сезон?
- Вече се готвим за зимата и очакваме тази година успешен сезон. Няма нито един зимен курорт без съоръжения за изкуствен сняг. Над 500 оръдия ще бълват още през декември изкуствен сняг, ако е необходимо. Проблемът ни е Витоша, защото еколозите искат да препънат една добра идея да се модернизират ски курортите. И София страда, България страда, бизнесът страда. Еколозите искат да пречат и от това да извлекат дивиденти, за да получат вероятно партийна подкрепа. Има еколози, които постоянно рекетират бизнеса. И ако някой иска да прави нещо в България, има такива, дето веднага скачат срещу него.
- Ще има ли промени в цените на услугите?
- Ние сме се договорили, докато излезем от кризата, да рабтим на атрактивни цени. Още ни е рано. Първо трябва да се оправи инфраструктурата и да започнем да развиваме другите отрасли в туризма. Ще бъдем пестеливи в цените, за да се наложим на световните и европейските пазари. Например много добре у нас започна да се развива спа туризмът.
- Стават ли повече българските туристи по българските курорти?
- О, да. За първите 6 месеца 49 на сто от гостите са били българи. В следващите 2-3 години ще се борим това съотношение да е 60 към 40 в полза на българските туристи. Проблемът за тях са пътищата. Много софиянци предпочитат заради лошите пътища в страната да пътуват в Гърция.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ