25 Април 2024четвъртък23:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Доц. Георги Йорданов: Вместо радикална реформа в здравеопазването ни предлагат трошинки

Клати се основополагащият камък на здравната система - общопрактикуващите лекари, но не виждам МЗ да се е загрижило, казва зам.-председателят на здравната комисия в Народното събрание

/ брой: 74

автор:Аида Паникян

visibility 2251

Георги ЙОРДАНОВ е зам.-председател на Комисията по здравеопазване в НС. Доцент, възпитаник е на Медицинския университет в Пловдив, където завършва дентална медицина, а по-късно е и преподавател там, ръководител на катедра. Специалист по обща стоматология, дентална образна диагностика и социална медицина и здравен мениджмънт. Специализирал е мениджмънт на здравното осигуряване в Германия, изучавал е мениджмънт на болнични заведения в САЩ и Германия. Бил е директор на Районния център по здравеопазване на Пловдивска област. От 2014 г. до избирането му за депутат от БСП в 44-то НС, е директор на УМБАЛ "Пловдив". Бил е общински съветник.

"140 бъдещи майки от Ямболска област ще кръстосват страната, за да намерят къде да родят"

- Доц. Йорданов, какви промени очаквате в контрола на здравната система след сливането на изпълнителните агенции по трансплантация и "Медицински одит"?

- През Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г. бе направена промяната, която предвиждаше обединението на два органа, които нямат нищо общо - споменатите агенции. И сякаш, за да стане хаосът още по-голям, новата структура се оглавява от юрист с твърде оскъден опит в здравеопазването. При отсъствието на каквато и да е визия от страна на държавата за трансплантациите, със създаването на "Медицински надзор" не виждам какви надежди за присаждане на бял дроб, на бъбрек, сърце или черен дроб биха имали над 1030 български граждани. Близо 2 години държавата не успя да се справи с белодробните трансплантации на 15-18 души, за които всеки час закъснение може да коства живота им. Трима вече починаха заради нехайството на МЗ. Сега чакаме да изпратим първите български лекари в чужбина, за да се учат на белодробни трансплантации, и след 3-4 години може би, дано да се правят тези операции у нас. А на болните се казва "Чакайте!" Болестта чака ли? Не виждам какво ще прави новата агенция, след като управляващите продължават да не осъзнават, че една бъбречна трансплантация струва на бюджета в дългосрочен план 3,5 пъти по-евтино от хемодиализата. Очевидно държавниците преди 50 години, когато е направена първата у нас бъбречна трансплантация, са били по-далновидни. Сега -  поредните обещания за милионни инвестиции в българската трансплантология. Но кой ще даде отговор за пропилените години и възможности, за милионите долари, платени за трансплантации в чужбина. Лично аз не питая особена надежда. За дейност като трансплантологията трябват освен много пари и посветено сърце, което е видяло очите на обречения болен и надеждата в тях.

Вместо да се занимава с актуалните проблеми на здравеопазването, МЗ си търси и създава проблеми. Повече от месец сме свидетели на протеста на специалистите по здравни грижи - медицински сестри, фелдшери, рехабилитатори и др. Те не поставят въпроса за условията на труд, за крайно недостатъчния си брой (два пъти по-малко от нормативите) за изнурителните извънредни нощни смени. Една медицинска сестра в детско отделение се грижи за 30 до 50 малки пациенти! Тези професионалисти по здравни грижи искат само що-годе достойно заплащане - две минимални заплати (1120 лв.). Защото не искат да гледат пенсионерите от Западна Европа за 3000-4000 евро на месец. Защото са учили и са се посветили на медицината и искат да осъществят професионалните си мечти в България. И какво прави министерството? Нищо! МЗ не може да осигури приемането на единна методика за заплата в собствените си болници. И се задоволява единствено с опитите да привлече ръководството на съсловната организация на своя страна. И въпросът не е в липсата на пари. Пари има достатъчно, но липсва контрол върху тяхното разходване. Органът, който трябва да прави това - министърът на здравеопазването и неговото министерство, отказва да го направи.

- Ще стигнат ли 30-те млн. лв. за общински и областни болници и за психиатрията? 

- На 1 април станахме свидетели на поредния абсурд в системата на здравеопазването. Родилното отделение в ямболската областна болница затваря за 4 месеца, защото не може да се осигури един неонатолог. Шест месеца болницата търси неонатолог и не може да го намери! Ямболската областна болница е мажоритарна собственост на държавата с принципал - министърът на здравеопазването. Шест месеца държавата не може да намери един, само един неонатолог за собствената си болница! Затова сега 140 бъдещи майки от Ямболска област ще кръстосват страната, за да намерят къде да родят. Миналата година в тази болница са родени 402 деца. Плановите раждания може да се провеждат в Пловдив, Стара Загора, Бургас, но тежките случаи поема тази болница. След като държавата унищожи поминъка в Странджа и Сакар с избиването на животните при епидемията, днес лишава хората от условия за нормално раждане през XXI век. Това е позор за  една европейска държава. Държавата била безкрайно загрижена за демографската криза. Празни думи. Но не е само родилното на ямболската болница. Ние от БСП винаги сме поставяли въпроса за закриването на родилни отделения в страната с особена грижа - Свищов, Тетевен, а сега и Ямбол. Защото за нас здравеопазването не е търговия, не е просто приход и разход и търсене на максималната печалба. Здравеопазването е най-висшата хуманна дейност и всяка държава го дължи на своите граждани. Е, ако има държава.

Питате ме за 30-те милиона допълнително за закъсалите общински, областни и психиатрични болници. Не мисля, че нещо се промени в тези лечебни заведения. Освен шумната самореклама на МЗ. Министърът обеща, че хората щели да усетят тези пари през април, но никой не се е похвалил. На здравеопазването му трябва истинска радикална реформа.

- Но нали през септември бяха обявени два модела за промяна? 

- Вместо радикална реформа в българското здравеопазване, която всички очакваме, ни се предлагат трошинки, както се казва на родопски диалект. Хората очакват радикална реформа, а не милостиня. При това - от парите, които са внесли в бюджета като осигуровки и данъци. Колкото и пари да наливат с надеждата да приглушат протестите, докато минат тези избори, а след тях следващите и по-следващите, няма да стане. Ножът вече е опрял до кокала и това го казва не опозицията, а вече втори министър от управляващите. Само че управляващите или наистина не знаят как се прави, или нямат куража. Но, ако е така, нека просто да се отместят.

- С какво ще се подобри медицинската дейност, след като вече няма да има национални консултанти, а експертни съвети към министъра на здравеопазването?

- Не, не очаквам подобно нещо. Ще заменим институцията национален консултант с експертни съвети към министъра на здравеопазването, за да бъдат задоволени амбициите на неколцина нереализирали се "мастити" медици и те да дават компетентни мнения как да се харчи народната пара и да си докарат по някой лев допълнително. А отговорността за решенията да се размаже в мъглата. 

- Около 500 практики по обща медицина може да бъдат заличени на 3 юни. Необходими ли са спешни мерки, за да бъде предотвратена катастрофа?

- Клати се основополагащият камък на здравната система - общопрактикуващите лекари. Не виждам обаче МЗ да се е загрижило. Не стига, че са с 1000 по-малко от норматива (по здравна карта), не стига, че младите лекари въобще не искат да чуят за работа като семейни лекари, няма пари за профилактика, пестят се пари от първичната извънболнична помощ, по никакъв начин държавата не стимулира работата на общопрактикуващите лекари, превърнаха ги в писарушки и по всякакъв начин се опитват да обезсмислят работата им. Имат само отговорности и задължения. А сега на немалък брой без специалност по обща медицина ще им се забрани да практикуват. Нямало нищо страшно, техните пациенти просто щели да бъдат поети от останалите джипита. Това може да го каже само човек, който не само никога не се е занимавал със здравеопазване, но и който въобще не познава съвременна България. Бих искал да видя отговора на жителите на малките селца, махали и паланки в Родопите, Странджа, Сакар, Делиормана, Северозападна България. И ще го видя, и не само аз - първо на 26 май, а след това и през есента. И дано го видим и трети път, защото иначе и надеждата си отива.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ