Пазарът на недвижими имоти в София бележи неочакван обрат - покупките на жилища в момента се случват по-бързо от отдаването им под наем. Това посочват от Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ), обединяващо над 2500 етични и отговорни експерти в сферата. Отбелязва се, че това е рядко наблюдаван феномен през последното десетилетие.
Въпреки това летният сезон традиционно носи оживление на пазара на жилищни имоти под наем в големите градове. НСНИ прогнозира пик в края на лятото и началото на есента.
Сдружението отчита, че все повече потенциални наематели с добри доходи се ориентират към покупка на жилище, възползвайки се от по-благоприятните условия за жилищно кредитиране. Тази тенденция е довела до задържане на нивата на наемните цени в началото на 2025 г., без допълнителни повишения. Посочва се, че през миналата година София е отбелязала ръст от над 24% в цените на наемите за квадратен метър, но през 2025 г. този процес на поскъпване е спрял.
При дългосрочните наеми (за период от една година или повече) най-предпочитани остават централните райони на големите градове, близостта до университети или големи бизнес центрове, както и удобният транспортен достъп. На пазара най-активно се търгуват жилищни имоти - апартаменти, без значение от техния размер или разпределение.
Междувременно стана известно, че за тази година приходната агенция е предвидила кампания спрямо физически лица, придобили недвижимости в Гърция. Обичайно в такива случаи се изискват документи за изкараните пари за срок от 5 години назад. Проверката е част от политиката на НАП за изсветляване на недекларирани доходи.
Данъчните правят проверки и ревизии спрямо лица, които са придобили недвижими имоти както в страната, така и в чужбина. Целта на контролните производства е да се установи дали декларираните от лицата доходи отговарят на имущественото им състояние.
Гърция е лидер сред задграничните покупки на българите. Според справка на НАП към края на 2024 г. 3228 нашенци са декларирали имот там. През 2019 г. техният брой е бил едва 742. Интересът се засилва през 2022 г., когато над 1000 души обявяват собственост, и се запазва през следващите години. През 2022 г. обявените там имоти са малко над 2200. В края на 2023 година вече са станали 3152. Според данни на гръцката национална банка само за периода 2017-2021 година наши сънародници са вложили 127 милиона евро в жилища в южната ни съседка.
4329 българи притежават недвижими имоти в 68 държави на всички континенти. Това показват официалните данни на НАП. Броят им бележи сериозен ръст спрямо миналата година, когато бяха 3604 души. Данните са към 30 април 2025 г. и се отнасят само за физическите лица. Фирмите и ЕТ са подали информация по-късно - до 30 юни.
За година българите с имоти в чужбина са се увеличили със 725 души или над 20%. От справката са изключени емигриралите българи, освен ако не се завърнат или не декларират доброволно.