24 Април 2024сряда07:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Еднодневки

/ брой: 296

автор:Дума

visibility 652

Любен Корнезов
 

С решение номер 13 от 15 декември 2010 г. по  искане на левицата Конституционният съд се произнесе във връзка с мандатността в регулаторните органи. Това се наложи, тъй като в редица мандатни органи мнозинството от ГЕРБ прекрати предсрочно мандатите и назначи свои представители. Конституционният съд изрично с решението си каза, че мандатността е основен принцип на конституирането и функционирането на органите на публичната власт. Тоест на органите на държавната власт. Мандат, това означава установен период от време, в който органът на публичната власт осъществява своите правомощия. Обикновено този период от време е 4 или 5 години.
Щом този мандат през този период от време е установен от Конституцията, само на базата на конституционните основания може предсрочно да бъде прекратен. Не може това да става с текущо законодателство. Такъв орган е и ВСС. Но както знаем, желанието на ГЕРБ е да смени този ВСС и да си избере свой.
Вторият проблем е, когато мандатът е установен със закон. Изрично, също Конституционният съд казва, че промяната в основанията за предсрочно прекратяване на мандат е недопустимо. Изменението трябва да гарантира независимостта на органа при осъществяването на неговите функции, което означава стабилността на държавата. Не може със закон със задна дата да се прекратява мандат. Това се отнася за регулаторните органи като Комисията по регулиране на съобщенията, Комисията за защита на конкуренцията, Сметната палата, СЕМ, Комисията за финансов надзор. И въпреки това мнозинството, идвайки на власт, сви бройката на членовете на тези мандатни органи.
Всичко това говори само за едно - в редица случаи партия ГЕРБ е нарушавала основния закон, потъпквала е законността, потъпквала е принципите на правовата държава, за каквато в края на краищата сме се провъзгласили. А целта е една и е ясна - тя е политическа. Целта е управляващите да наместят на тези места послушници. Но се вижда какво става - не само с Калинка. Явно кадровият потенциал на ГЕРБ е на такова ниво. Те със силови методи искат да наложат волята си, незачитайки нито Конституцията, нито законите, нито морала.
А доказателство за това е, че Конституционният съд се е произнесъл по още редица решения, касаещи законодателната работа на ГЕРБ. И това говори само за едно - юридическото ниво на ГЕРБ е доста ниско. Второ, там, където останалите партии им показват слабостите, те не се съобразяват и приемат закони, които впоследствие Конституционният съд категорично обявява за противоконституционни.
Мотото на ГЕРБ е едно - да се хвалят колко закони са приели. Но точно тук нещата не могат да опрат до бройката. Управляващите приемат закон и след няколко месеца започват да го променят и изменят, допълват... Явно за ГЕРБ е важно количеството, а не качеството. Но в крайна сметка те сътворяват едни еднодневки, а не закони.
 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ