24 Април 2024сряда14:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Таско Ерменков:

Енергийният борд е олигархична структура

Служебният кабинет официално слива корпорациите с държавата, смята водачът на листата на БСП в Сливен

/ брой: 199

автор:Станка Динева

visibility 2619

Таско Арменков е роден на 4 октомври 1955 г. в София. Завършва Московския институт за международни отношения. Специализира в Института за публично-частно партньорство във Вашингтон. Работил е в Министерството на външната търговия, бил е вицеконсул в Берлин и изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност. Избран е за депутат в 42-то НС от БСП. Издигнат е за водач на листата на социалистите в Сливен.


"Свръхпечалбите в енергетиката ще бъдат заплатени с цената на обедняването на българския народ и разбиването на икономиката"

- Г-н Ерменков, кой създаде енергийния борд?
- Първи за енергиен борд заговори президентът Росен Плевнелиев преди оставката на кабинета "Орешарски". Тогава държавният глава издигна тезата, че темата "енергетика" е толкова сложна, че трябва да бъде създаден борд, който да я решава. И тъй като по време на редовен кабинет президентът няма правомощия, свързани с изпълнителната власт, сега, назначавайки служебното правителство, реализира тази своя идея. 
Всъщност, въпреки че бе обявено решението за създаването му, борд няма. Когато са мислили как да го направят, са видели, че не съществува законово основание. За да съответства със законодателството, са го нарекли "консултативен съвет - енергиен борд". Министерският съвет и отделните ведомства имат право да правят консултативни съвети. Под тази форма и на ръба на закона се опитват да вкарат борда.
- Валутният борд у нас беше въведен със закон. За енергийния няма. Какви ще са правомощията му?
- Не знам. Аз разбрах само, че той ще се събира веднъж месечно. И тъй като е създаден почти в началото на септември, а от 5 октомври ще има редовно правителство, значи ще се събере един път. Предполагам, че на това събиране основно ще се запознават един с друг. Времето няма да им стигне дори да си запомнят имената.
- Има ли информация кой предложи тези хора?
- Няма такава информация. Ако искаме да бъдем сериозни политици и да има борд за управление на сектора, за който си има министерство, би трябвало да има предварителни правила, процедури за подбор, критерии. За мен единственият критерий е всички заинтересовани на влязат в борда.
- А не е ли конфликт на интереси това, че хора, които притежават енергийни дружества, ще вземат решения, които ги облагодетелстват?
- Ето тук е ключовият въпрос. Според мен този борд е направен, за да крие реалните политики, които ще се правят в областта на енергетиката, ако редовното правителство е като служебното. Тежестите в системата ще бъдат прехвърляни изцяло на гърба на потребителя.
- Какво означава това като конкретни действия?
- Свръхпечалбите на групата, представена в борда, ще бъдат заплатени с цената на обедняването на българския народ и разбиването на икономиката.
- Не ви ли прилича това на сливане на държавата с частния капитал?
- Не само прилича, това е типичен пример на сливане на корпорациите и държавната власт в интерес на корпорациите. На това му казваме олигархия, мафия. Тоест служебният кабинет официално създава олигархична структура. Точно това, срещу което протестираха миналата година тези, които влязоха в Министерството на културата и в другите ведомства. Те се оказаха от от страната на корпоративните интереси с инструментите на държавата.
- Вчера Захариева предложи два варианта за решаване на проблемите на НЕК - одържавяване на задълженията или обявяването му в несъстоятелност. Енергийният борд май прилича на група по интереси, която се кани да разпредели частите от цялото?
- Всъщност НЕК остана единствената държавна производствена структура с огромни мощности. Тя е сладък къс за приватизация. Силно се надявам да не се случи това, за което вие ме питате. НЕК има временна ликвидна криза, той не е изпаднал в несъстоятелност. Компанията може бързо да бъде стабилизирана. Разбира се, ако се справим с възобновяемите енергийни източници, които непланирано са вкарани в икономиката на държавата. И да седнем да се договорим с американските централи за цената на електричеството. На принципа: по-добре е да печелят по-малко, но по-дълго, отколкото да заложат огромни печалби и да убият платеца. Всичко, свързано с цената на електроенергията и преноса, са вторични проблеми. Ако сравним нашите цени с останалите държави членки на ЕС, те са най-ниски в номинално изражение. Но когато изчислим през покупателната способност на населението, нашият ток е най-съкп в Европа. Въпросът опира до основополагащото в политиката по енергетика - всичко ли трябва да плаща обикновеният гражданин - в това число яхтите, самолетите, луксозните вили на собствениците на централите - или ще ги озаптим. И те да понамалят печалбата си, за може бремето, което хвърлят на българския народ, да не го смачка.
- От кабинета вчера обявиха, че не е изключено да започне пълзящо увеличение на цената на тока от по 10% два-три пъти в годината. Точно преди изборите това какво е - подготовка на гражданите за предстоящото поскъпване или обикновена глупост? Каква цена ни подготвят да преглътнем?
- Убийствена! БСП не може да си позволи като партия да гледа безмълвно как се съсипват нещата, които се опитвахме да направим - да смекчим бремето върху потребителите, да въведем спокойствие в система. За съжаление времето не ни стигна. Енергетиката е инерционна система. В нея нещата не се случват за година, нужно е време, за да се усети ефектът от заложените мерки. Тъкмо хората се бяха успокоили, цените бяха доведени до социална поносимост и започна решаването на т.нар. системни проблеми в енергетиката. В това число и капитализацията на сектора, либерализацията на пазара. Сега служебното правителство ни връща към старата политика на ГЕРБ: всичко плаща потребителят. Силно се притеснявам, че ако тази политика продължи, ако ГЕРБ се върне на власт, нищо хубаво не чака българския народ. Казвам го съвсем отговорно. Това не е предизборен призив: гласувайте за нас, защото сме по-добри от тях. Това ще бъде фатално и за гражданите, и за икономиката.
- Сега имаме средна цена на тока 12 ст. на киловат. При 50% увеличение това прави около 18 ст. Какво ни чака?
- Ако досега сте плащали по 80 лв. на месец, след това ще дължите 120 лв. През зимата сумите ще бъдат много по-големи за тези, които се отопляват на електричество.
- Има фотоволтаични централи, които продават тока си за 69,90 ст. на киловат, "американските" - за 28,40 ст. Как могат да се нормализират тези цени?
- Проблемът тук не е само в цените, макар българинът да го интересува основно това. Истинският проблем е цялостното състояние на икономиката. Вместо да използваме големите инвестиции, които можеха да създадат и работни места - АЕЦ "Белене" и "Южен поток", ние правим всичко възможно те да не се случат. "Белене" - заради несъгласието на ДПС да го разглеждаме като проект. А "Южен поток" поради криво разбрана солидарност с ЕС. Европа никога не ни е казвала да го забраним, а да го проведем в съответствие с нормите. Нищо не пречи да продължат подготвителните дейности, свързани с оценки и други. Те отнемат много време. И може да се окаже, че когато ЕС се договори с Русия за "Южен поток", ние тепърва ще тръгнем от нулата. Нещо повече, може да се окажем причина за забавяне на изграждането му. Няма да се учудя, ако се наложи да плащаме неустойки за това.
- Какъв е механизмът да бъдат накарани ВЕИ-тата да свалят цените?
- Реалният шанс е в това, което започна да прави ДКЕВР - да направи енергиен одит, да се провери изрядността на документацията им. Вероятно това е причината да се поиска оставката на тримата членове на ДКЕВР. Имам подозрения, че документите на част от фотоволтаичните и вятърните централи не са изрядни. Да се провери и колко са инсталираните мощности. Не изключвам варианта да са декларирани 4,5 мегавата, а реално да са 5,5 мегавата и държавата задължително да ги изкупува. Хубаво е да се направи енергиен одит и на "американските" централи. Работят или не, ние изкупуваме 100% от обявените мощности. Аз не съм сигурен, че декларираната от централите мощност е постижима от тях. Да се дисциплинарат и ЕРП-ата да върнат онези 800 млн. лв., които бяха констатирани като нарушения. Това предлага БСП. Това е и разликата между нас и останалите политически сили. Българският народ има възможност да избере какво желае на 5 октомври.
- Какво е посланието ви към избирателите в Сливен, където сте водач на листата на БСП?
- Решавайте за кого ще гласувате с главите, за да не страдате на другия ден от главоболие. А сериозно - за мен има няколко приоритета, свързани с региона. Достоен живот и старини за офицерите, служили на държавата. В района има смесено население, искам да им благодаря и да им помогна реакционният и агресивен ислямизъм да не навлиза в България. Предлагам им заедно да решаваме огромните социални проблеми. Аз ще отида при тях, ще говорим и ще действаме.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 213

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 202

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 235

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ