19 Април 2024петък22:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Европа се гърчи като заложничка на Ердоган

Гъвкаво или безпринципно е решението да се отложат санкциите срещу Турция

/ брой: 189

автор:Юри Михалков

visibility 1282

Евросъюзът се лашка между гъвкава принципност и безпринципна гъвкавост, гърчейки се от натрапената му роля на заложник на геополитически разпасалия се турски президент Реджеп Ердоган.  Проведеното на 2-3 октомври редовно заседание на Европейския съвет остава и такова впечатление (плюс други, разбира се). Всъщност тази роля ЕС сам си я натресе заради късогледството на предишните му лидери, които не разпознаха мигрантската заплаха в "арабската пролет" и в геополическото разглобяване на държави като Сирия и Либия. 

Привидно, Съветът има основание да рапортува за успех. Лидерите на страните-членки постигнаха пълно единодушие за санкции срещу Беларус. Това стана, след като преодоляха блокажа на Кипър и Гърция, които се бяха опънали срещу тези санкции, защото Брюксел не бе готов да изпълни взето вече решение за санкции и срещу Турция заради нейните нарушения на териториалните им води с проучванията й за газови залежи.

По принцип през юли ЕС стигна до единодушието да въведе едновременно санкции срещу Беларус и Турция. Впоследствие обаче сред страните-членки се появи разнобой. Затова се очакваше именно сегашната среща на върха да вземе окончателно решение. Но още преди нея се знаеше, че единодушието ще бъде изтръгнато с дипломатическа схватка между двойката Кипър-Гърция, подкрепяни от еврофаворита Франция и някои други, и привържениците на по-меката политика към Турция, начело с другия еврофаворит Германия, зад чийто гръб надничаше и страната ни.  Кулминацията на схватката за консенсуса е била в късните часове на петъчния 2 октомври, когато е станало ясно, че Гърция и Кипър ще блокират проект за позиция на ЕС относно отношенията с Турция, в който проект изобщо не се споменавала възможността за санкции срещу Анкара. При това в проекта се е казвало, че ако бъдат предприети конструктивни усилия за разрешаването на проблемите в Източното Средиземноморие, лидерите на ЕС са съгласни да изпълнят редица турски условия, след които и "постоянно сътрудничество по темите за миграцията в съответствие с Декларацията на ЕС и Турция от 2016 година". Така мекушава позиция няма как да е била по вкуса на Атина и Никозия. 

При риск от провал на срещата е била дадена пауза за 45-минутни консултации между лидерите на Германия, Франция, Гърция и Кипър. След тях стана ясно, че съгласието за санкции срещу Беларус е било постигнато чрез изтръгване от Кипър на съгласието да се откаже от санкции срещу Турция. В същото врече Никозия частично бе удовлетворена с взетото от Съвета решение, че антитурските санкции ще се въведат на следващата среща на Европейския съвет през декември, ако дотогава алчният за влияние Ердоган не се е отказал залежите около Острова на Афродита. Така с цената на тежка отстъпка от суверенитета си, Кипър спаси санкциите срещу Беларус и съгласието в ЕС.  Показателни са думите на Ангела Меркел: "Надяваме се, че от това ще се получи преговорна динамика по двустранните въпроси (на Турция) с Гърция и Кипър, а също по въпросите на ЕС в контекста на бежанците". 

Въпросите за бежанците: ето, значи, къде е бил ключът от бараката. И ето защо възникват контравъпроси. Първо, реакцията на Анкара показва, че не е готова на очакваната от Меркел преговорна динамика и нищо чудно, ако след два месеца ЕС "втаса", че напразно е отложил санкциите срещу Турция.      

Второ, ЕС остава впечатлението, че целта му е да не разсърди Ердоган, защото какъвто е обидчив и сприхав (или се прави на такъв), ще вземе да пусне в Европа мигрантите и бежанците, намиращи се в страната му. Привидно прагматична цел, но това не отстранява безсилието на ЕС пред шантажа, с който го "работи" безскрупулния Ердоган. И от който той явно не възнамерява да се откаже още дълго време, нищо чудно цялото следващо десетилетие. Ето как ЕС попадна в капана на заложничеството, който сам си е сложил с разрушаването на Либия и Сирия.

И трето, да приемем, че ЕС правилно е наложил санкции срещу Беларус. Но тази държава по никакъв начин не застрашава нито териториалните води, нито територия на която и да е страна от общността. А на държава, която прави точно това, Евросъюзът се страхува да наложи и отлага санкции. Дали брюкселският радар на евроценностите не е излязъл от строя?

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ