25 Април 2024четвъртък13:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гърция по пътя на коприната

/ брой: 228

автор:Дума

visibility 1262

"Та неа"

Свий орлово гнездо и орелът ще дойде... Тази китайска поговорка използва президентът на китайската транспортна компания "Коско", когато бе в Атина през юни. Малко или много тя е отражение на настъпателната икономическа стратегия на Пекин спрямо Гърция.
Китай използва гръцката криза, за да превърне пристанище Пирея в Ротердам на Юга, а Гърция - във врата за китайските стоки към Европа и Северна Африка. Нещо като пътя на коприната, но при съвременни условия. Или както каза правителствен представител - "бизнес в Европа през Гърция".
Не е случайно, че китайският премиер Вън Цзябао побърза малко след срещата с гръцкия си колега Георгиос Папандреу да даде вот на доверие не само на Гърция, но и на еврото, тъй като се обяви за една силна обща европейска валута. При това Цзябао в понеделник пристигна в Брюксел, след това в Италия, а в края на седмицата ще посети и Турция.
"Готови сме ръка за ръка с ЕС като пътници на един и същи кораб да подпомогнем сътрудничеството за преодоляване на финансово-икономическата криза", заяви той. И това не е случайно. Китайците са инвестирали милиарди от Ангола до Перу, за да покажат, че, от една страна, ще хранят с природни ресурси икономиките на всички тези страни, а от друга, че ще им бъде гарантирано безпрепятственото и ефикасно транспортиране на техните експортни стоки. Китайските инвестиции в Гърция са част от плановете на Пекин да създаде една мрежа от пътни артерии - тръбопроводи, железници и пристанищни съоръжения за насърчаване на търговията между Изтока и Запада.
За Китай това е голям шанс, за да

проникне в Европа

За Гърция пък това е голям шанс за инвестиции и за повишаване на нейната геостратегическа роля, смята Атина, като подчертава, че споразуменията с китайците са от "взаимен интерес". Дипломати в Атина казват, че споразуменията с Китай полагат основите за настъпателна стратегия на Пекин с цел нарастване на влиянието му в международен план. За отбелязване е, че инвестиционният пакет на Китай в Гърция е най-големият, лансиран досега в Европа.
Наистина, кой би могъл да се противопостави на един такъв гигант като Китай, който разполага с огромен ресурс. Представител на голяма чуждестранна банка разкри по време на съвместните обеди на високо равнище в Атина през уикенда, че централната банка на Китай е наляла 7 млрд. долара за изграждането на корабостроителница в малко китайско градче!
Компетентни източници припомниха, че всеки европейски ръководител иска да бъде в добри отношения с Пекин, като дават пример за това с френския президент Никола Саркози, който е в преговори с Китай за координиране на валутните курсове на двете страни. Още повече, че Саркози поема председателството на Г-20, която ще заседава през ноември.
В рамките на визитата на китайския премиер в Атина стана ясно още, че банковият гигант Чайна дивелъпмънт банк (China Development Bank) (CDB) също се готви да се настани в гръцката столица и че нейното име фигурира в пакета от предложения на гръцкото правителство, представени на китайски премиер с цел насърчаване на китайските инвестиции в Гърция.
Някои смятат, че появата на въпросната банка би могла да внесе промяна в условията на играта по отношение на китайските инвестиции в Гърция, тъй като тази институция ще използва гръцката столица като

трамплин за бизнес

и в други страни на Югоизточна Европа. Още повече, че гръцките предложения към Китай предвиждат и инвестиции по отношение на Солунското пристанище, а също така и в сферата на енергетиката, инфраструктурата и туризма. Правителството в Атина е доволно от резултатите от тази визита, като обяви, че Гърция инвестира в стратегическия съюз с Китай.
"Китайците разиграват гръцката карта и това влияе много на международните пазари", казаха правителствени представители, изтъквайки, че публичното изказване на китайския премиер, че Пекин ще купи гръцки облигации, е изключително значимо. В момента Китай притежава гръцки облигации в размер на 12 млрд. евро.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 199

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 196

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ