29 Март 2024петък14:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Протестиращи:

ГЕРБ излъгаха за мораториума срещу шистовия газ

Управляващите решиха да въведат безсрочна забрана на технологията след разразилия се скандал

/ брой: 14

автор:Павлета Давидова

visibility 734

Обещанията на управляващите да забранят проучванията и добива на шистов газ в България за пореден път минаха от едната крайност в другата. След 3-часово заседание на икономическата комисия към парламента в понеделник вечер бе приет мораториум, който съдържа 10 от исканията на противниците на технологията "хидравличен удар". Около решението обаче се породи скандал, след като бе приета допълнителна 11-а точка, която по същество дава възможност договореностите да не бъдат изпълнени.
Според въпросната точка забраната за проучване и добив на шистов газ важи само до приемането на поправки в Закона за опазване на околната среда и водите, въвеждащи изискването за оценка за въздействие на околната среда (ОВОС). Според Инициативния комитет това е начин мораториумът да бъде преодолян, защото в момента, в който някой обяви, че няма да има въздействие върху околната среда, добивът на газ може да започне. 
Депутатите допуснаха и опция за забрана до поправки в закона за подземните богатства, но така и не стана ясно те какво точно ще регламентират. "Шистов газ в българското законодателство е като НЛО - там не съществува такова понятие. Абсолютно безумие. Ние няма да правим ОВОС при сондажите за газ и нефт, само за шистов газ. А самият шистов газ никъде не е определен като такъв в закона", коментира за ДУМА Ангел Славчев от Инициативния комитет, организирал масовите протести срещу опасната технология.
В петък представители на протестиращите се срещнаха с Цецка Цачева. След разговора те излязоха обнадеждени, че ГЕРБ имат политическо решение за забрана на проучването и добива на шистов газ в България. Икономическата комисия бе свикана по предложение на Цачева. БСП влезе с подготвен закон за забрана. Предложението им бе отхвърлено и бе приет мораториум, внесен от представители на РЗС. В последния момент по предложение на депутата от ГЕРБ Валентин Николов бе добавена и подозрителната 11 точка, която поставя под въпрос забраната на технологията. В знак на протест представителите на "Атака" напуснаха залата, остро недоволство изразиха и от БСП. ДПС предупреди, че новата точка суспендира мораториума с ОВОС и ще го обезсмисли. Представители на Инициативния комитет публично обявиха, че са излъгани.
Часове след скандала вчера от парламентарната група на ГЕРБ обявиха, че са подготвлили проект, който гарантира безсрочната забрана на технологията хидравлично разбиване в България и акваторията й в Черно море. "Всички проучвателни или добивни дейности, предвиждащи описаната или подобна технология, да бъдат незабавно преустановени" е предвидено в проекторешение на Народното събрание, което трябва да бъде гласувано днес. До три месеца фирмите, получили разрешително за добив и предвидили шистовите залежи, трябва да преработят работните си проекти.


Ангел Славчев:
Комисията беше една пародия

За пореден път ГЕРБ излъгаха безочливо. В петък Цецка Цачева ни покани на среща и ни увери, че ГЕРБ имат политическо решение да приемат исканията ни и да наложат мораториум и забрана за шистов газ. Обещаха исканията ни да бъдат внесени в икономическата комисия. Помолиха ни да отменим няколко протеста, което ние категорично отказахме.
Комисията беше пародия - 3 часа голословни приказки и обвинения. Накрая освен нашите 10 точки, които сме подали, те вкараха и т.11, която отменя предните 10. Излъгаха ни! Обвиняват ни - имало мораториум, какво още сме искали. Да, мораториум има, но с т.11 те отхвърлят всички останали предложения.
Протестите продължават. Днес в 18 часа отново се събираме на "Патриарх Евтимий" в София. Шествието бе обявено за Витоша и за горите, но организаторите нямат против да се включим и срещу шистовия газ.
И ние вкарахме своя нова 11 точка - Настоящата забрана за проучване и добив на шистов газ е безсрочна и важи за цялата територия на Р.България, включително и за нашата екватория с Черно море.


Георги Божинов:
БСП първа поиска забрана


Преди повече от 6 месеца БСП поиска обществен дебат и мнението на компетентните експерти и учени по темата за шистовия газ. Освен че първи изразихме позицията си срещу технологията, ние имаме ясно, научнообосновано и аргументирано становище по въпроса.
БСП проведе парламентарен дебат с премиера Бойко Борисов и с министър Трайчо Трайков относно изработването на позиция на правителството по отношение на сключването на договор с "Шеврон" за проучване и добив на шистов газ в България. Методът за този добив води до непоправими опасности за околната среда. Затова на този етап той е неприложим в България. Парламентарната група на БСП внесе проектозакон за забрана на проучването и добива на шистов газ. Той е подписан от председателя Сергей Станишев и депутати.
На заседанието на икономическата комисия срещу нашия законопроект за забрана на технологията не бяха предложени никакви сериозни икономически аргументи или екологически доказателства, че методът е безопасен. Законопроектът не бе приет за сметка на мораториум, предложен от група народни представители.
Ако в България има находища на шистов газ, те трябва да бъдат проучени с конвенционалните методи, за да знаем с какво разполагаме. Да се снабдяваме с енергия от онези пазари, които я предлагат по конвенционалния метод, а когато се открие безопасен за околната среда начин за добива на шистов газ, тогава да разработим находищата си.
 
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ