23 Април 2024вторник14:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЕРБ опитват гавра с изборите

С промени в ИК ГЕРБ, ДПС и ОП отстояват блокирането на преференциалния вот, автоматичните мнозинства в изборните комисии и неизбирането на нова ЦИК

/ брой: 32

автор:Юлия Кулинска

visibility 2506

След 9-часово вечерно заседание на правната комисия и над 10-часово пленарно заседание на Народното събрание, което не завърши до редакционното завършване на броя, мнозинството на ГЕРБ, ДПС и Обединени патриоти отстояваше налагане на промени в Изборния кодекс, които създават нови правила при отчитане на изборните резултати и нарушават правата на избирателите.

Основните нововъведения са: изискване за валидност на преференциите - да са минимум колкото са гласовете за един мандат (ок. 200 хил. за евроизборите); избирателните комисии (ЦИК, РИК и СИК) вземат решение с обикновено мнозинство. Правната комисия отхвърли предложенията за регистър на избирателите и актуализиране на списъците, за машинното гласуване. Властта би и против избор на нова Централна избирателна комисия. 

Пленарният ден започна с липсата на кворум. В залата присъстваха голяма част от депутатите, но едва 110 от тях се регистрираха. Цвета Караянчева обяви 10-минутна почивка, за да събере необходимия брой народни представители. По време на паузата председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов и шефът на правната комисия Данаил Крилов светкавично влетяха в стаята на ДПС. Минути по-късно на таблото в пленарната зала се показаха 122 чекирани карти и заседанието започна.

"Предлага ни се да гласуваме промените в ИК на тъмно. Това, което се случи, минава всякакви граници. Депутатите от мнозинството гласувате неща, които не познавате, не знаете нито защо се правят, нито до какво ще доведат", констатира зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Крум Зарков. Според него дори и участвалите в заседанието на правната комисия вечерта в сряда не знаят какво пише в доклада й.

"Не ви ли прави впечатление, че се отнемат права на граждани и по-голямата част от вас не могат да си отговорят защо и с каква цел се прави това? Какво повече трябва да се случи, за да се събудят депутатите, след като председателят на консултативния съвет по правни въпроси казва: "Разпуснете ни! Няма смисъл!"? Най-видните ни юристи не искат да свързват имената си с това, което правите. Група адвокати заплашват, че ще си поставят дипломите пред тази сграда, защото казват, че правото, което вие правите, не е това, което са учили", възмути се Зарков.

"Случилото се на заседанието на правната комисия беше шамар в лицето на народа и тежък удар по демократичния процес", заяви Явор Божанков от БСП. Той разказа, че в полунощ Кирилов "на коляно" преценявал кои актове ще могат да обжалват гражданите. От 48 акта останаха само 11 и тогава, полузаспал, г-н Кирилов започна да преценява кои са важни и кои не са, възмути се Божанков. Вие ритуално заклахте преференциалния вот по предложението на ДПС и с благата подкрепа на патриотите, обърна се към той към шефа на правната комисия. "Историята ще съди сурово и справедливо. Няма да оставим общество на произвола на една шайка", заключи Божанков. 

Думите му предизвикаха гнева на Вежди Рашидов от ГЕРБ. "Абе, младежо комсомолец, не си ли много малък да ми викаш шайка? Не съм живял 68 години едно малко дете, дето не е било във войската, да ми вика шайка", развика се той. Това принуди Краянчева да му изключи микрофона.

Разправиите продължиха и при дискусията за публичен регистър на избирателите, предложен от БСП. Ако има такъв, всеки би могъл да получи информация дали за починалия му роднина не е отчетен глас, поясни депутатът от "БСП за България" Георги Гьоков. Той сподели своето наблюдение, че 9 от всеки 10 българи смятат, че изборите у нас са съпътствани с измами. Той отбеляза, че с въвеждането на публичен регистър поне се дават решения срещу част от манипулациите. Какво лошо има в това всеки българин да провери дали е упражнил гласа си и дали някой от негово име е упражнил този глас, попита Гьоков.

Данаил Кирилов поиска отлагане на гласуването за регистъра и 30 минути почивка, в която правната комисия се събра извънредно. Това създаде впечатление, че управляващите са променили позицията си и може би ще се съгласят да въведат норми за актуализация на избирателните списъци. Кирилов обяви, че на заседанието ще обсъдят и машинно гласуване. Малко след началото на сбирката членовете на правна комисия от БСП я напуснаха. Оказа се, че предложенията на социалистите за публичния регистър не са били приети, както и настояването им за ново обсъждане на преференциалното гласуване и начина на обжалване на решенията.

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 96

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 90

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 101

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 117

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ