19 Април 2024петък07:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гласът на "Гуарнери" ще звучи за музеен юбилей

/ брой: 144

автор:Христо Христов

visibility 764

Гласът на цигулката "Гуарнери дел Джезу", произведена през 1733 г. и която от 1977 г. е поверена на виртуозката Стойка Миланова, ще звучи на концерт в чест на 110-ата годишнина на  историческия музей "Искра" в Казанлък. Създаденият от Чудомир културен институт ще посрещне кръглата годишнина с изцяло обновена експозиция, в която вече има обособен кът, посветен на лютиерството.
Той е станал възможен заради близкото сътрудничество между музейните специалисти и Регионалното сдружение на майсторите лютиери, основано през 1999 г. Сред експонатите ще има шепа стружки от дърво, отпаднали при изработването на прочутите музикални инструменти в школата на италианския град Кремона.
Никой не може да каже на колко години са те, защото били пренесени в Казанлък от първите ученици, които усвоявали тайната на професията.
В сдружението членуват близо 30 майстори от различни поколения, негов председател е Едрьо Едрев. Той припомня, че първите инструменти, дело на български майстори, се появяват в средата на XIX век, но същинското си развитие българската лютерия бележи в началото на миналия ХХ век, както и през 20-те години, когато се създава от братя Георгиеви и казанлъшката фабрика "Кремона".
Изработените по това време цигулки, виоли и виолончели носят силното влияние на Тиролската и Бохемската лютиерски школи, докато в момента по-младите представители се придържат към традициите на Кремонската лютиерска школа.
Концертът с участието на Стойка Миланова ще бъде на 29 юни, в него са включени произведения на Бах, Ед. Григ, П. Владигеров, Ф. М. Верачини,  Брамс. Съпроводът на пиано е на Маргарита Кръстева.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ