28 Март 2024четвъртък14:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Хепатитът, за който може и да не знаем

90% от заразените българи дори не подозират за това

/ брой: 142

автор:Аида Паникян

visibility 2368

Вирусът на хепатит Ц не е известен на медицината до 1989 г. Затова дотогава кръвните продукти не са били проверявани за наличието на вируса, не са вземани и мерки за дезинфекция срещу него. Ако преди това е имало заразени, то нито те, нито лекарите им знаели за това. Днес медицинската статистика е категорична: хепатит Ц е седмата по масовост причина за смърт в света и първата за развитие на рак на черния дроб. Смъртността, свързана с хепатит Ц, е 8.05 случая на 100 000 души население.  

Срещу хепатит Ц няма ваксина. Затова е прeпоръчително да не се ползват чужди самобръсначки, четки за зъби, прибори за маникюр, игли за инжектиране на наркотици.

Често заболяването протича без симптоми дори до 30 години. Тези, които развият хронична форма на заболяването, може да усещат умора, намален апетит, жълто оцветяване на кожата и очите (жълтеница), урината им да стане с тъмен цвят, кожата да сърби, натрупване на течности в корема (асцит), депресия и смяна на настроенията, объркване, сънливост и неясен говор, (чернодробна енцефалопатия), може да се образуват "съдови звезди" по кожата (представляват разширени подкожни капиляри) или лесно да се образуват "синини" по кожата при нараняване, както и симптоми, подобни на тези на грип, обясняват от Mayo Clinic. 

Когато се появят първите симптоми, пациентите вече са развили тежки усложнения, най-честото от които е чернодробната цироза. При 74% от тях болестта засяга не само черния дроб, но и метаболитната, сърдечносъдовата, неврологичната и дерматологична, бъбречна и др. системи. 

В риск са:

Хората, претърпели кръвопреливане преди средата на 90-те години на ХХ в. (след този период е въведен чувствителен кръвен тест за установяване вируса на хепатит Ц – HCV). 

Хората, които ползват инжекционни наркотици, в това число и затворници (до 80% от новите „потребители” на такава дрога, в рамките на 6 до 12 месеца се заразяват).

Лекари, сестри и друг медицински персонал, които работят със заразени.

Пациенти на хемодиализа (заразяването може да стане от недобре почистено оборудване)

Хората с татуировки или пиърсинг

В редки случаи (около 3-6%) вирусът се предава от майка на дете, както и по сексуален път при мъже, които правят секс с мъже.

В България 

по официални данни около 77 хил. са болните от хепатит Ц, но 90% от тях (около 69 хил. души) не подозират, че са заразени. Към тях е адресирана кампания за безплатно изследване. 

От 2017 г. достъп до най-модерното в света лечение на хепатит Ц имат и всички български пациенти, а над 98% от тях са излекувани напълно. "Лечението им струва над 100 млн. лв., но благодарение на отстъпките към НЗОК тази сума реално е под 50 млн. лв. През 2018 г. се лекуват 1200 души, което струва на НЗОК 30 вместо 72 млн. лв., обяснява д-р Елена Тотева от  НЗОК. От всички лекувани само на 22 души се налага повторно лечение. От 15 май 2019 г. НЗОК реимбурсира още един пангенотипен медикамент, който е предназначен специално за пациенти, които не са се повлияли от друго лечение. 

Проблемът у нас

е, че хепатит Ц се диагностицира два пъти по-рядко от средното за Европа. Според някои български медици причината е, че изследването за HCV не е включено в годишните профилактични прегледи и изследвания, които се поемат от НЗОК. Тя не покрива масовото изследване за болести на черния  дроб, с изключение на един чернодробен ензим. В момента изследването е платено и струва около 15-20 лв. От друга страна целогодишно неправителствени и пациентски организации провеждат различни кампании за безплатно изследване за вируса на хепатит Ц. 

СЗО

прие глобална стратегия за достигане на 90% диагностика на хепатит С, 80% излекуване и 65% намаляване на смъртността, причинена от болестта, до 2030 година. За да се доближи България до тези цели, необходимо е да бъдат лекувани годишно 5000 пациенти с хепатит Ц. Към момента се лекуват около 1200. 

В края на 2018 г. МЗ обяви, че до началото на март 2019 г. ще има готов Национален план за превенция и контрол на вирусните хепатити 2019-2023 г. По-късно министър Кирил Ананиев удължи срока за изработване на плана до края на юли 2019 г. В проекта за национална програма за вирусните хепатити гастроентеролози и пациентски организации предлагат за рисковата група от 39 до 64 г., изследването за хепатит Ц да се включи в пълната кръвна картина, която се прави на всеки 5 години като част от профилактичните прегледи. Цената на един тест е 9.50 лв. (по цена на НЗОК). Това прави 220 хил. души на година и би струвало на здравната каса 2,090 млн. лв. Разходите, свързани с откриването на тези приблизително 2500-3000 пациенти на година, ще бъдат компенсирани от средствата, които НЗОК ще спести от лечение на усложненията.

„Да открием липсващите 69 000“

е мотото на кампанията за безплатно изследване на хората от 34 до 69 г. на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, която ще продължи до края на август 2019 г.

Изследванията ще се правят в Централната клинична лаборатория на болницата всеки работен ден между 8 и 14 часа. Хората с положителен резултат ще бъдат веднага пренасочени към Клиниката по гастроентерология, където ще получат безплатна консултация и ще бъде изготвен индивидуален план за лечение.

От 29 юли до края на август безплатни изследвания ще се извършват и в МБАЛ „Св. София“ всеки работен ден от 8 до 13 ч. в ДКЦ „Св. София“ на бул. „България“ 104 и в ДКЦ „Св. София“-Люлин на бул. “Царица Йоана“ 65.




Хепатит Ц не подминава и... звездите

Натали Кол – диагностицирана през 2008 г., дълго след като е спряла хероина. 

Памела Андерсън – смята се, че се е заразила от ползването на обща игла с  бившия й съпруг Томи Лий при татуировки.

Фронтменът на Аеросмит Стивън Тайлър.

Вокалистът на Ред Хот Чили Пепърс Антъни Кийдис смята, че се е инфектирал при интравенозна употреба на наркотици.

„Последният самурай” – актьорът Кен Уатанбе е един от заразените при кръвопреливане по време на лечението му от левкемия (1990 г.), но е диагностициран и започва лечение през 2005 г.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 176

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 199

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ