24 Април 2024сряда00:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Херцогинята от Чикаго" - една успешна премиера

Режисьорът проф. Румен Нейков постави в Старозагорската опера творбата на Калман 90 години след първата й сценична реализация у нас

/ брой: 35

автор:Емил Янев

visibility 1719

Воден от професионално любопитство, заминах за Стара Загора, за да присъствам на премиерата на оперетата "Херцогинята от Чикаго" от прочутия унгарски композитор Имре Калман, която се състоя на 9 февруари. От различни публикации на музикална тема знаех, че освен на "класическите" произведения "Царицата на чардаша", "Графиня Марица" и "Принцесата от цирка", той е автор на още една оперета - "Херцогинята от Чикаго", но никога не бях слушал или гледал нейна публична реализация.

Веднага трябва да заявя, че не сбърках, защото:

- похвална е репертоарната практика на Старозагорската опера да предлага на публиката и рядко изпълнявани произведения;

- с настоящата постановка практически бе отбелязана 90-годишнината на "първата" и единствена сценична реализация на "Херцогинята от Чикаго", осъществена през 1929 г. от Софийския Кооперативен театър, една година след нейната премиера на 6 април 1928 г. във Виена;

- въпреки че либретото на Юлиус Бренер и Алфред Брьонвалд е пълно с "изтъркани" шаблони, вечната тема за сблъсъка между парите и любовта, и не само между тях, е все още твърде актуална за времето, в което живеем, и с подтекста си надхвърля една романтична любовна история!

По обективни причини не съм имал възможността да присъствам на първата българска постановка на "Херцогинята от Чикаго", за да направя съпоставяне с тази на Старозагорската държавна опера. Всъщност съпоставянето е излишно, тъй като всеки сценичен акт трябва да е уникален творчески акт, неотменимо и "задължително" да се различава от другите интерпретации на оригиналния нотен текст! Нека не забравяме думите на именития композитор и музиковед акад. Борис Асафиев, че "животът на музикалното произведение е заложен в неговото изпълнение".

Безусловно режисьорът проф. Румен Нейков, с активното съдействие на диригента Владимир Бошнаков, сценографа Тодор Демеров, художника на костюмите Антония Попова, хормайстора Младен Станев, хореографите Пенка Димитрова и Биляна Чолакова, е изградил добър постановъчен екип от единомишленици. Създал е необходимите условия за успеха на постановката и чрез успешния подбор на артистичния състав, който я реализира.

В този контекст впечатляващи са и изпълненията на Тереза Бракалова и Николай Моцов, превъплъщаващи съответните образи на американската Херцогиня Мери Лойд и европейския престолонаследник Шандор Борис.

Запомнящо е вокалното и артистично присъствие на Тереза Бракалова, в ролята на богатата млада американка от Чикаго - мис Мери Лойд, която с убедително сценично превъплъщение представи музикалната атмосфера на постановката. С широкия си певчески диапазон, грациозност и артистично обаяние тя зареди многобройната публика с хубави емоции и позитивна енергия.

Впечатляващо се представи известният тенор Николай Моцов, в образа на европейския престолонаследник Шандор Борис. Завладяващото му артистично и вокално майсторство не спираше да удивлява зрителите с богатия си тембър, чувственост и красиво легато. За изграждането му като певец със стил и висока музикална култура допринасят още преподавателската му дейност като доцент в НМА "Проф. Панчо Владигеров", нестихващата страст към сцената и творческите му изяви у нас и в чужбина.

Яркото сценично присъствие и високо вокално майсторство на изпълнителите, съчетано с наситена емоционалност, предизвика възторг и бурни аплаузи сред старозагорската публика.

Акт на нормална колегиалност беше присъствието в залата на главния диригент на Националния музикален театър в София Юли Дамянов и поднесените цветя от името на театъра и фондация "Верде". Добре би било, ако спектакълът "Херцогинята от Чикаго" бъде представен и в други български градове.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ