29 Март 2024петък15:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хлябът поскъпна до 20 на сто

За последната седмица рязко скочиха цените на пшеницата, брашното и насъщния, от съвета по зърното няма никаква реакция

/ брой: 179

автор:Дума

visibility 139

Заради очакваното по-малко производство на пшеница верижно поскъпнаха зърното, брашното и хлябът, съобщиха от бранша. Най-голямо е поскъпването на хляба във Варна - с 20 на сто. Цените на едро на брашното също се повишиха през тази седмица с над 20%.
По данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) жътвата на пшеницата не е приключила, но цената на зърно ескалира. Котировките се променят по няколко пъти на ден. Причините за това са както очакванията за по-малко производство в света, така и информацията за лошото качество на произведеното зърно в страната, което принуждава земеделските производители бързо да се освободят от наличните количества, съобщиха експерти.
В началото на седмицата зърното се търгуваше между 210-230 лв. за тон за хлебна пшеница, а в сряда цените хвръкнаха до 270 лв. за тон без ДДС за фуражната пшеница с кълняемост на зърното от 10 на сто нагоре и влажност над 14%. Офертите за хлебна пшеница преминаха с лекота границата от 300 лв. за тон и достигнаха например за София равнища от 380 лв. за тон без ДДС.
Като следствие цените на брашното се покачиха рязко. Само в рамките на една седмица цените на едро на брашната се повишиха с над 20 на сто. Във Видин цената на брашно тип 500 от 400 лв. за тон достигна до 490 лв. за тон. Във Варна в рамките на деня цената на бялото брашно скочи от 505 лв. за тон на 605 лв. за тон, а в Шумен - 630 лв. на тон.
Според експертите това са причините, които веднага са се отразили върху цената на хляба и в някои области на страната той вече е с по-висока цена. Регионалният съюз на хлебопроизводителите в Добруджа вече обяви новите цени на хляба. В Силистренска област 700 г хляб се продава с 0,10 лв. по-скъпо и вече е на цена 0,80 лв. Във Варна цената се повиши с 20 на сто и цената на хляб с грамаж 700 г вече е 0,90 лв. В Смолян повишението е с близо 14 на сто.
Според експерти от бранша учудващо е, че въпреки това, което се случва, от МЗХ няма никаква реакция. Консултативният съвет по зърно, който трябва да дава становища за състоянието на пазара по веригата "зърно-брашно-хляб", не се е събирал. Министерството вероятно не знае, че жътвата е най-важната част от годината и трябва всички ресурси и структури да са мобилизирани, за да подпомагат зърнопроизводителите, да получават адекватна информация и вземат правилни решения, заявиха агроспециалисти.

Ще има недостиг на зърно

Христо Христов

С по 10 стотинки поскъпна цената на насъщния в магазините на Стара Загора и Казанлък, производителите твърдят че тя ще продължи да расте заради поскъпналата еленергия и очакваните по-високи изкупни цени на хлебното зърно. От националната асоциация на зърнопроизводителите пък алармират, че в момента се очертава дефицит от около 350 000 т хлебна пшеница. Досега били прибрани едва 650 000 т, а потреблението надхвърляло 1 млн., категоричен е председателят Радослав Христов. Друг голям проблем е, че износът на хлебната пшеница е твърде динамичен, каза Христов. По думите му земеделското министерство все още не е отговорило на писмата, изпратени от асоциацията на зърнопроизводителите, в които се настоява да бъде стартиран регламент за компенсиране на ощетени земеделски стопани.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ