26 Април 2024петък02:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инж. Жеко Желязков

Хората имат нужда от реално управление, а не от пара в свирката

С мотото "Нов живот за Нова Загора!" стартира кампанията си подкрепяният от БСП кандидат за кмет Жеко Желязков

/ брой: 205

автор:Христо Христов

visibility 1931

Инж. Жеко Желязков е роден на 18 юни 1958 г. в старозагорското село Свободен, възпитаник е на техникума по електротехника "Г.С.Раковски" - Стара Загора, дипломира се във ВМЕИ "Ленин"- София (днешния Технически университет) като машинен инженер със специалност "текстилна техника". Трудовата си кариера започва в някогашната текстилна фабрика "Петко Енев" в Нова Загора. Бил е първи секретар на ОбК на ДКМС и зам.-кмет на община Нова Загора през периода 1990-1997 година. Ръководил е екарисажа в с. Тенево, Ямболско, а от 2000 година е изпълнителен директор на "Холдинг Тера Груп" АД - гр.Стара Загора. Бил е и един мандат общински съветник.
Женен, има двама синове студенти. Безпартиен е от 12 години, но не крие левите си убеждения и открито говори за времето, когато е бил активист на БКП, БСП и БЕЛ.
Кандидатурата му е издигната от инициативен комитет, оглавяван от историка Щилян Русев. Подкрепен е от БСП, партия Български социалдемократи, ВМРО-БНД, граждански и нестопански организации.


Цитат
"Аз съм против самоцелните действия, които водат до "усвояването на едни пари от едни хора", без това да води до подобряване живота на хората"


- Как изглежда Нова Загора през очите на човек, който седем години е бил зам.-кмет, но от 15 години е встрани от прякото управление на общината?
- На пръв поглед градът е зелен, чист, центърът му сега се ремонтира и обновява, разполага с нова административна сграда на общината. Но всъщност дейностите са козметични, декоративни. Те ще естетизират материалната среда, но няма да донесат съществена промяна за жителите, много от които търсят работа в чужбина или в по-големи градове. Пък и ако имаше нужда от нови помещения за администрацията на общината, нужен ли е този лукс, с какъвто не може да се похвалят дори някои държавни институции? Всеки се радва на красивото, но то си има цена и тя трябва да бъде съобразена с финансовите възможности. Виждаме как кметът на общината търси поводи честичко да се появява в местната кабелна телевизия или в "неговия вестник" в позата на щатен "резач на ленти", понякога и за "откриване" на отдавна съществуващ, но понатъкмен и закърпен обект...
- Е, това с рязането на ленти е сред приоритетите и на премиера Борисов, който рано-рано обяви, че новозагорският кмет е спечелил доверието му за втори мандат...
- Така е, кметът е усвоил до съвършенство маниерите на партийния си шеф и ги прилага успешно. Предполагам, че преди изборите ще клъцне лентите на няколкото ремонтирани улици в града, а може би и на всяка пресечка от тези улици - така ще се "умножат успехите". Ще дойде ред и за лентичката за обновяващия се за над 1 млн. лв. площад в центъра на града. Нищо, че там се работи без утвърден проект, въпреки несъгласието на архитекти и на специалистите от Министерството на културата и най-вече напук на разумните протести на новозагорци.
- Вие сте сред многото, които участват в граждански комитет за защита на площад "Свобода". Защо и срещу какво всъщност протестират новозагорци?
- Смятаме, че е съвсем нормално, когато се започва толкова скъпа дейност, първо да бъдат попитани жителите, защото се прави най-вече с техните пари. Ние искаме да запазим историческия облик на нашия площад, съхранен повече от 120 години. Кой руши сградите на Венеция или изрива паветата по улиците и площадите на старите европейски градове, само защото са направени преди стотици години. Да не отваряме приказка за това кой ще купи за по 80 лв./тон каменните павета от досегашната настилка, колко нови работни места уж щяха да бъдат разкрити, как се опитаха да набият журналиста, които се осмели да влезе неканен в ОБЩЕСТВЕНАТА общинска сграда, за да задава неудобни въпроси на кмета. Нито аз, нито който и да е разумен новозагорец не е против новото, хубавото, полезното. Ние сме против самоцелните действия, които водят до "усвояването на едни пари от едни хора", без това да води до подобряване живота на хората.
А халът на съгражданите ми не е за завиждане. Безработицата в общината надхвърля средната за страната, една по една затварят вратите си фирмите, младите хора не виждат перспектива за развитие, защото освен като сервитьори и продавачки, нямат какво да работят, опустяват новите ни улици, някогашният традиционен поминък - зеленчукопроизводството е на умиране. Имаме модерна консервна фабрика, собственост на гръцки бизнесмен, но тя не изкупува българска земеделска продукция, а преработва само внос от Турция и Гърция. Вносни са бурканчетата, етикетите, дори подправките.
- Е, кметът не би могъл да влияе на един собственик на консервна фабрика откъде ще си внася продуктите...
- Това беше само един пример. Но кметът би могъл например да направи така, че общината да има свой главен архитект, да има свой юрист, да има представител на кадастъра, за да не се налага за една скица новозагорци да пътуват поне два пъти до Сливен... Кметът, като ръководител на общинската администрация, би могъл да я накара да разбере, че тя е слуга, в добрия смисъл на думата, на гражданите и на фирмите. Вместо той да се занимава с назначаването и управлението на над 200-те чистачки от ромски произход.
- 200 чистачки?
- Ако не са и повече. Това явно е някаква форма за привличане на гласоподаватели, тъй като над 40% от населението в Нова Загора е от ромския етнос и е съсредоточено в квартал "Шести".
- Това население обаче на изборите ще гласува извън квартала...
- Твърди се, че с изваждането на избирателните секции от този квартал ще се намали възможността за купуване на гласове. А е точно обратното - търсят се нови форми за обработка на гласоподавателите. И на тумби, с микробуси, коли и конски каруци ще бъдат "доставяни" пред новите им секции гласоподавателите от квартал "Шести".
- Само след година, като бъде завършен поредният участък от автомагистрала "Тракия", Нова Загора ще се отърве от преминаващите хиляди автомобили от София за Бургас и обратно.
- Да, това, че на 3-4 км от града ще преминава новата магистрала, е предимство за пътуващите новозагорци. Но с отклоняването на потока от преминаващи хора през града ще затворят врати крайпътни заведения и няколко бензиностанции, които сега дават прехрана на десетки семейства. Така стана със стотина малки квартални бакалии, след като помпозно бяха прерязани лентите на двата хипермаркета. Така, че нека да не бързаме толкова да се радваме на близката магистрала.
- Строителството на автомагистралата трябваше да отвори стотици нови работни места за местните хора...
- Позволете ми да не се съглася. Във фирмата, в която работя, не са разкрити повече от 20-30 нови работни места, а тя е един от основните подизпълнителите на АМ "Тракия". Твърденията, че там ще бъдат заети хиляди хора, се оказаха пропагандна димка. Автомагистралата се строи с високопроизводителна техника и механизация и броят на работните места не е голям, нито за дълъг срок.
- А къде според вас са трудните за решаване социални проблеми?
- Докато се тръби как ще живеем все по-спокойно, по-охолно, по-цветно, социалните проблеми се задълбочават. През последните две години местната управа докара общинската болница до закриване. Построиха модерно инфекциозно отделение, но се оказа, че няма защитени клинични пътеки, по които да бъдат обслужвани пациентите. Добрите специалисти, които бяха привлечени, се разбягаха, защото нямат нито възможност да практикуват специалностите си, нито да получават адекватно заплащане за труда си.
Пустеят и се рушат сградите в армейския терен. Нищо не се прави тези огромни площи да бъдат придобити от общината. Поне част от тях. А идеи за използването им има. Една от тях е изграждането на ТЕЦ с използването на биогориво, за което вече са направени проучвания.
Би могло да се направи и дом за възрастни хора. Защото в общината има стотици стари и самотни хора, които имат нужда от социална помощ, от медицински грижи, от задоволяване на културните им потребности. Да, ремонтираха няколко клуба на пенсионерите, основно в града, но това е крайно недостатъчно. Животът на възрастните хора не е само в клубовете, те имат много други потребности - медицински грижи, удобен транспорт, достъпно обслужване, спокойствие, уважение от властта.
Да не отваряме дума за селата, там населението е главно от възрастни хора - те си имат своите проблеми: нередовно медицинско обслужване, липса на аптеки, затруднен и даже на места липсващ транспорт, недостатъчни действия за опазване на обществения ред и спокойствието на селското население, кражбите на селскостопанска продукция, несигурността на старите хора в домовет им. Все проблеми, за решаването на които трябва постоянно внимание, грижа от страна на общинската власт. Сигурен съм, че на предстоящите срещи с избирателите в селата хората с болка ще поставят тези свои проблеми и вече работим за решаването на поне част от тях, разбира се, с активното участие и подкрепа на самите жители.
- Като се имат предвид типичните за нашата действителност "методи за оборване на опонентите",  не се ли страхувате, че срещу вас ще се вадят компромати, ще се тиражират лъжи?
- Нямам от какво да се безпокоя: нито съм се облажил от постовете, на които съм бил, нито съм заблуждавал и подвеждал съгражданите си. Готов съм да покажа на всеки и доходите си, и дома си, и наследените от родителите ми селска къща и няколко декара ниви. Живея като всички, съпругата ми е учителка, имането ни са синовете, които са студенти и ще се радваме да се завърнат в Нова Загора и да имат къде да приложат познанията си.
Давам си сметка, че проблемите не се решават с магическа пръчка, че Авгиевите обори не се разчистват нито за един ден, нито от един човек. Затова като кмет ще разчитам на консенсуса, ще работя така, че да намираме общ език с повечето от бъдещите общински съветници. Без значение дали са леви, десни или от центъра. Проблемите на града нямат партийна принадлежност. Болницата трябва на всеки, чистотата е за всички, всеки иска да живее спокойно, да изкарва хляба си, без да му бъдат създавани изкуствени пречки.
- Трите неща, с които ще се захванете веднага, при евентуална изборна победа?
- Много повече добри неща ще трябва да се направят за нашия град. На първо място ще направим така, че бизнесът да повярва в целенасочените усилия на новата общинска власт да подпомага и насърчава предприемчивостта, да създава спокойствие сред хората, които искат да инвестират. На второ място, колкото и вече да е трудно, трябва да съхраним болницата и да върнем там нашите новозагорски лекари и специалисти, които бяха принудени да търсят реализация в съседни градове. На трето място - и нашата община да започне най-после реално да печели проекти по европейските програми и да ги реализира в интерес на цялата общност. Убеден съм, че ефективността на тези програми трябва да се оценява не само по размера на усвоените пари, с което се хвали сегашното ни управление, а най-вече по това с какво са подобрили живота на гражданите, колко дългосрочен и траен е ефектът от тях.  
- Мечтата на Жеко Желязков?
- Ще бъда доволен, ако успеем да стартираме един дългосрочен проект, който условно сме нарекли "Светът след 60-те..." Това е мащабен замисъл за привличане на платежоспособни туристи - пенсионери от цял свят, на които да предлагаме пакет от грижи и услуги в областта на културата, историята, здравеопазването, туризма. Да използваме по нов начин културното и историческото богатство на нашата община, за да я направим атрактивно туристическо средище.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ