24 Април 2024сряда13:07 ч.

И Аржентина е на 1/4-финал

visibility 219

Аржентина продължава да мечтае за първа световна титла от 1986 година, след като "гаучосите" преминаха 1/8-финалната фаза на Световното първенство в Катар, побеждавайки с 2:1 Австралия, и след няколко дни ще спорят с Нидерландия за място на полуфинала. Тимът на Лионел Скалони отново изигра доста практичен двубой, без да блести особено, но стигна до победата благодарение на поредното попадение на Лионел Меси (35) и гол на Хулиан Алварес (57), дошъл след груба грешка на вратаря на "кенгурата". Този двубой по-скоро ще се запомни с няколко постижения, който голямата звезда на "албиселесте" записа. Това бе мач №1000 в кариерата на Меси, като в него той отбеляза първия си гол в елиминации на световни първенства и общо девети, с което изпревари легендарния Диего Марадона по попадения за Аржентина на световни футболни финали.
Отборът на Австралия не направи нищо особено запомнящо се в този двубой, но все пак стигна до престижен гол в 77-ата минута, когато Крейг Гуудиун намали резултата с голяма доза късмет. Рикошетът в тялото на Енцо Фернандес бе значителен и впоследствие попадението дори бе записано и като автогол.
Селекционерът на Аржентина Лионел Скалони отново даде шанс на младите Енцо Фернандес и Хулиан Алварес, които се представиха силно в двубоя с Полша. Единствената промяна от тази среща бе, че Папу Гомес заменя по десния фланг на атаката Анхел Ди Мария, който бе титуляр в първите два мача.
Една бе корекцията и в 11-те на Греъм Арнолд. Киану Бакъс стартира за сметка на Крейг Гуудуин.
Още в четвъртата минута аржентинците поискаха дузпа, след като центриране отдясно срещна ръката на Бакъс. От тази ситуация не последва нищо. Иначе "албиселесте" имаха огромно предимство по отношение на контрола върху топката. Това обаче не носеше никакви опасности за Матю Райън. Около 20-ата минута австралийците се поуспокоиха и започнаха да правят опити да владеят повече и дори да навлизат дълбоко в половината на Аржентина. Този добър период за "кенгурата" им донесе два корнера и нищо друго, което да се отличи.
В това изключително безлично първо полувреме скуката бе разчупена от поредния миг на гениалност на Лионел Меси, който в 35-ата минута откри резултата. Звездата на ПСЖ изпълни пряк свободен удар, който първоначално бе изчистен от Соутар. След това гаучосите отново спечелиха топката и Отаменди намери Меси, който със страхотен удар с левия крак от около 15 метра не остави шанс на Матю Райън, вкарвайки първия си гол в елиминационна фаза на световни първенства.
Скалони предприе доста интересна смяна в 50-ата минута, когато замени Папу Гомес с Лисандро Мартинес.
Седем минути след това Матю Райън направи груба грешка, която на практика съвсем уби интригата. Стражът тръгна да се надлъгва с Де Паул, който го пресираше в наказателното поле, но сгреши и подари топката на Хулиан Алварсс, който просто я прати в опразнената врата и направи 2:0.
Двубоят продължи в доста скучно русло, но в 77-ата минута това се промени. Центриране на Бехич бе изчистено частично от бранител на Аржентина, но топката стигна до Гудуин, чийто удар от около 25 метра рикошира в тялото на Енцо Фернандес и промени траекторията си и стана неуловим за Мартинес - 2:1. След мача ФИФА записа попадението като автогол на таланта на Бенфика.
В 82-рата минута "кенгурата" дори имаха своя шанс да стигнат до изравнително попадение, след като Бехич направи страхотен индивидуален пробив, преминавайки между четирима бранители на Аржентина. Ударът му от десетина метра обаче бе блокиран от Лисандро Мартинес.
Минута преди края Лаутаро Мартинес направи огромен пропуск , след като Меси му сервира топката на поднос, но от десетина метра нападателят на Интер стреля над вратата. В добавеното време Мартинес и Меси пропуснаха още три чудесни шанса.
Тези пропуски можеха да бъдат наказани в 97-ата минута, когато Австралия получи нова чудесна възможност, след като топката стигна на далечната греда до Гаранг Куол, но Мартинес спаси удара му отблизо и заслужено прати Аржентина на 1/4-финал, където ще срещне отбора на Нидерландия.