19 Април 2024петък08:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

АгроДУМА

Износът на вино намаля с близо 20 млн. литра

Спадът е за сметка на вноса, който е нараснал на 10 млн. л

/ брой: 24

автор:Дума

visibility 2348

Износът на българско вино е намалял с 19,5 милиона литра за период от четири години, но за сметка на това вносът на чужди вина е нараснал с 10,54 млн. литра. Това показват данните на НСИ.

Ако през 2013 г. сме изнесли 50,9 милиона литра за над 91,24 млн. лева, през 2017 г. експортът се е свил до 31,4 милиона литра за 69,22 млн. лева. Данните включват и ферментиралата гроздова мъст. За същия период от време вносът на вино от прясно грозде е скочил от 26,18 млн. л на 36,72 млн. литра.

Причината за свития експорт са свързани с износа за Руската федерация, коментира Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара. "Санкциите срещу Русия, макар да не се отнасят до виното, все пак влияят върху отношенията между два икономически субекта. От друга страна, за този период курсът на рублата драстично се променя и пада спрямо еврото - от 2013 до 2018 г. руската валута се е обезценила спрямо еврото почти наполовина. Има затруднения в разплащанията между икономическите субекти в самата Русия, а това прави пазара доста рисков. Не на последно място - в последните 10 г. силно се разви руското винопроизводство. И независимо от изнесените данни,  присъствието ни в Русия става все по-символично", коментира Радев.

Основните страни, от които внасяме вино, са Италия, Франция и Македония, а традиционните ни партньори за износ в периода от 2013 до 2017 г. са Руската федерация, Полша и Великобритания. У нас закупеното количество вино на домакинство през 2017 г. е 2,2 литра годишно, докато всеки българин е изпил средно 4,3 л вино.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ