28 Март 2024четвъртък10:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Червен килим

Какво (не)знаем за "Оскар"

Онези, които искат да получат наградата, трябва да спазват определени изисквания

/ брой: 26

автор:Альона Нейкова

visibility 1398

Една от най-чаканите церемонии по връчването на отличия за постижения в света на седмото изкуство ще стане факт след броени дни. Тазгодишното награждаване с "Оскар" ще се състои в Лос Анджелис на 9 февруари. И понеже ажиотажът около събитието почти достигна кулминацията си, нека обърнем внимание на някои от най-любопитните и важни факти, свързани с премията на американската Академия на филмовите изкуства и науки.

Киноиндустрията в САЩ от 1929 г. раздава престижните призове, превърнали в синоним на значимост и знак за качество. Което разкрива не само авторитета на присъжданите статуетки, но и издига на още по-високо ниво филмопроизводството като цяло. Онези, които имат честта да бъдат удостоени със знаменитите отличия в различни категории, са обречени на още по-голяма популярност, огромно търсене, завидни хонорари и кариерно развитие.

Въпреки някои традиции и над

90-годишни канони

присъщи само на свръхтържественото почитане на Негово величество киното, организаторите на "Оскар" не само че не спират да се стремят към усъвършенстване на проявата, но обичат да добавят към нея и щипка пикантност. От 2001 г. церемонията неизменно се провежда в "Долби тиътър". Общо 3400 души събира залата, превърнала се в постоянна арена за артистичен блясък, качествени филми, както и за възходи и падения.

Изглежда, идеолозите на проявата оцениха по достойнство провеждането на главното киносъбитие без участието на основен водещ. Всички, съпричастни към церемонията, успяха да създадат незабравима атмосфера на червения килим и в самата зала без помощта на конкретна личност, натоварена да забавлява присъстващите и да ги ориентира в случващото се на сцената и на екрана. Не бива обаче да се вярва на заблудата, че това се случва само тази и миналата година (след отказа на Кевин Харт, осмелил се някога да пусне необмислени шегички за гейовете). По-паметливи ще се сетят за

липсата на водещ

на оскарите и през 1989 г., а преди това и 1969-1971 г. Е, този път в медийното пространство за кратко се появи името на известния комик и телевизионна звезда Джими Кимъл като претендент за отговорната мисия отново да запълни "празнината" на сцената. Още повече че отзивите за подобни изяви през 2017 и 2018 г. не бяха никак негативни. Но въпреки заявленията, че организаторите не желаят да превръщат в традиция ситуацията от 2019-а, тази кандидатура бе бързо забравена.

Малко след като раздадоха наградите миналата година, от академията побързаха да съобщят, че въвеждат 

"по-добри" правила

за следващата церемония. Промените засегнаха някои названия на категории, с които всички уж свикнаха, но същевременно на модерно мислещите идеолози на церемонията изглеждаха "архаично". Например думата "чуждоезичен" се прие за остаряла и затова бе сменена с "по-свежа". Така номинацията за "Най-добър чуждоезичен филм" се преименува на "Международен художествен филм". Също така отговорните за "Оскар 2020" увеличиха броя на кинотворбите, които да се състезават в определени категории: за "Грим и прически" кандидатите за наградата от три станаха пет, а краткият списък с достойните да се борят за наградата от седем набъбна на десет претенденти.

Все по-упорито се заговори за

вид дискриминация

особено когато бе обявено, че и мястото на прожекциите е от значение. Ограничението важи само за творбите, които може да разчитат да бъдат номинирани за "Най-добра късометражна анимация" и "Най-добър късометражен филм". Необходимо е те да се представят единственото в кината на Ню Йорк и Лос Анджелис. Тоест, онези, които искат да получат най-жадуваната статуетка, трябва да спазват наложените правила. Или бързо да забравят, че са страхотни актьори, гениални режисьори и просто велики създатели на изключителни киношедьоври.

Падения и възходи

Доста интересни факти и куриозни случки бележат някои от церемониите за връчването на "Оскар" в почти 92-годишната история на наградите.

За най-яркото излизане на сцената се смята реакцията на италианския актьор и режисьор Роберто Бенини. Щом чу името си, прочутият комик се впусна да прибира наградата за "Животът е прекрасен" (1998), крачейки направо по облегалките на креслата в залата.

Произнасяйки благодарствената си реч по повод получаването на отличието, американската звезда Куба Гудинг-младши 14 пъти каза на присъстващите в залата, че ги обича. И дори оркестърът, който започна да свири, за да прекъсне любовните излияния на актьора, не успя да заглуши несекващия поток от еднообразните му признания.

Съвсем наскоро (на церемонията през 2019 г.) актьорът с египетски произход Рами Малек падна от сцената в края на награждаването. Удостоеният с "Оскар" за превъплъщението в образа на Фреди Меркюри във филма "Бохемска рапсодия" се спъна и се търкулна направо в залата.

В подобна ситуация изпадна през 2013 г. и Дженифър Лоурънс, която в стремежа си да стисне колкото се може по-бързо желаната статуетка се строполи насред пътеката. Актрисата обаче успя да се овладее и с чувство за хумор и огромно вълнение триумфира с мечтания "Оскар".

В един от най-запомнящите се куриози се превърна връчването на наградата за "Най-добър филм" през 2017 г., когато за победител първоначално грешно бе обявен мюзикълът "Ла Ла Ленд". Едва след като екипът на трогателната любовна история излезе на сцената и започна да произнася традиционната благодарствена реч, организаторите се намесиха и заявиха, че всъщност победител в тази категория е "Лунна светлина".

Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 58

Цената на яйцата гони световен рекорд

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 58

Париж готов на война с Русия за Одеса

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 58

ВМРО-ДПМНЕ отлага промените в конституцията

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 58

Евросъюзът отстъпва пред фермерите

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 58

Накратко

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 58

Десница по дьо Сад

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 58

Обирът на руските активи

автор:Юри Михалков

visibility 510

/ брой: 58

Особена порода

visibility 447

/ брой: 58

Престъпен интерес на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 614

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ