29 Март 2024петък09:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Китай и Европа - "брак по сметка"

Поднебесната империя чертае амбициозни планове за отношенията си със страните от Стария континент, включително с България

/ брой: 278

автор:Светла Василева

visibility 3525

В началото на тази седмица румънската столица Букурещ влезе във фокуса на световните политически и икономически новини като домакин на Срещата на държавните глави на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) с Китай (16+1) и на съпътстващия я икономически форум. Тя се проведе само няколко дни след приключилата 16-а Среща на върха ЕС-Китай, на която беше приета "Пътна карта за сътрудничество до 2020 г." и бе сложено началото на преговорите за сключване на инвестиционно споразумение между Поднебесната империя и Евросъюза. Един от секретите за тази интензивност на контактите се крие в числото 1.50 млрд. щатски долара. Това е обемът на търговския обмен между ЕС и Китай. На ден. В същото време размерът на преките чуждестранни инвестиции е по-малко от 3% и в двете страни в процеса. 
По време на Първата среща на 26 април 2012 г. във Варшава, китайската страна обяви 12 конкретни мерки (вж. карето) за развитие на сътрудничеството в областта на търговията и инвестициите, туризма, транспорта, културата и образованието. Втората среща преди дни в Румъния също приключи с документ, наречен  "Пътеводител Букурещ", който е своеобразно продължение на инициативите от 2012 г. и едновременно с това

план за действие

Той е построен на три базови принципа - равнопоставеност, уважение, взаимна изгода. "Пътеводителят" уточнява, че 2014 г. ще бъде обявена за година за насърчаване на инвестициите и бизнеса в ЦИЕ-Китай. Набелязаните инициативи, приети на срещата, са следните:
1. Засилване на икономическото и търговското сътрудничество, удвояване обема на търговията и обсъждане на рамково споразумение за индустриални инвестиции.
2. Насърчаване на сътрудничеството в областта на транспортната инфраструктура, отваряне на сухопътни и морски "артерии" между Китай и Европа чрез създаване на свободни безмитни зони и центрове за логистика.
3. Подобряване на "зеленото сътрудничество". 
4. Разширяване на финансовите канали така, че специалната кредитна линия от 10 милиарда щатски долара да бъде разумно и ефективно използвана. За целта е необходимо да се създадат клонове на финансови институции във всяка една от страните.
5. Трябва да продължи сътрудничеството на местно равнище, за да бъде то ефикасно.
6. Провеждане на редовни форуми в областта на културата и образованието, засилване на комуникацията между млади политици, мозъчни тръстове и медии, както и улесняване на процедурите за пътуване.
Експерти очакват през следващите години Китай да осъществи

30% от световния икономически растеж

С промишления си свръхкапацитет и огромния търговски излишък, възлизащ на около $230.7 млрд. през 2012 г., активното и дори агресивно търсене на пазари и инвестиционни цели изглежда разумно и оправдано. В същото време страните от ЦИЕ се нуждаят от достъп до свежи пари и инвестиции. Изглежда всички печелят и това е идеален "брак по сметка", в който губещи няма.
Така ли е обаче? Според Джонатан Холслаг от Института за съвременни изследвания на Китай (Брюксел) съществува загриженост за начина, по който Поднебесната империя се разширява в по-бедните европейски страни, използвайки огромни по размер стратегически кредити за осигуряване на мащабни проекти за собствените си компании.

Информация, публикувана на 26.11.2013 г. от Кит Гилет в Ал Джазира, твърди, че дни преди Срещата на правителствените ръководители на страните от ЦИЕ в Букурещ, еврокомисарят по търговията Карел де Гухт е изпратил писмо до представителите на държавите членки на ЕС, участващи в нея, в което изразява раздразнение за датата на събитието - едва няколко дни след среща на върха ЕС - Китай в Пекин. Според Гилет делегацията на ЕС очевидно е имала проблеми по време на преговорите в Пекин с китайски министри, които са казали, че някои от въпросите ще бъдат дискутирани и на срещата в Румъния. В този контекст писмото на еврокомисар Де Гухт е напомняне към страните членки на ЕС да спазват общия ред и колективните политики на съюза. От пресцентъра на Министерския съвет у нас казаха, че при тях няма информация за получено писмо от еврокомисар Де Гухт.

В изказването си пред форума премиерът Пламен Орешарски определи инициативата на китайското правителство за сътрудничество със страните от ЦИЕ като успешна. Той посочи, че само две години след старта й се наблюдава динамика в отношенията както на политическо, така и на икономическо равнище. Ценен резултат от това сътрудничество е значително засиленият интерес на водещи китайски компании към страната ни и региона. Българските предложения за инвестиции, финансирани с кредитната линия от

10 млрд. долара, бяха за хидроцентрала на р. Дунав

за строителството на трети мост край Никопол, тунели под Шипка и Петрохан, железопътна инфраструктура и др. Стартиралото у нас през 2012 г. производство на Great Wall - водещ китайски производител на автомобили, беше сочено като индикативен пример за добра инвестиция в прессъобщенията на страните-участници във форума. Щом един проект успя, защо да не успее и втори?


Мерки за развитие на сътрудничеството между Китай и страните от ЦИЕ (от Първата среща Китай-ЦИЕ)

1. Сформиране на Секретариат за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ към Министерството на външните работи на Китай, който да отговаря за обсъждането и координирането на дейностите по сътрудничеството, за организиране на срещи на върха и за прилагането на договорените резултати. Шестнадесетте страни от ЦИЕ определят кореспондираща институция и един координатор в своята страна, който участва в работата на Секретариата.
2. Създаване на специална кредитна линия от $10 млрд., в която са включени в определено съотношение преференциални кредити. Средствата ще бъдат използвани в съвместни проекти в инфраструктурата, високите технологии, зелената икономика и др. области. Страните от Централна и Източна Европа могат да кандидатстват с проекти пред Китайската банка за развитие (China Development Bank), Ексим банк (China Exim Bank), Промишлено-търговска банка (Industrial and Commercial Bank of China), Китайската банка (Bank of China), Строителна банка (China Construction Bank), СИТИК банк (China CITIC Bank).
3. Инициатива за създаването на Фонд за инвестиции и сътрудничество Китай-ЦИЕ с първоначална цел набиране на средства в размер на $500 млн.
4. Китайската страна ще изпрати в страните от ЦИЕ "работни групи за стимулиране на търговията и инвестициите" и ще предприеме реални стъпки за насърчаване на двустранното търговско-икономическо сътрудничество. Китай желае заедно с всяка една от страните да положи съвместни усилия за увеличаване на търговския оборот между Китай и 16-те страни от ЦИЕ до $100 млрд. в срок до 2015 г.
5. В съответствие с реалните условия и необходимости на страните от ЦИЕ, Китай ще стимулира своите компании в следващите 5 години да изградят съвместно с всяка страна по една икономическа технологична зона и ще продължава да насърчава и подкрепя още повече китайски предприятия да участват в изграждането на вече съществуващите икономически технологични зони.
6. Китай желае съвместно с 16-те страни от ЦИЕ активно да търси форми за финансово партньорство като взаимен обмен на валута, трансгранични търговски разплащания в местна валута и взаимно учредяване на банкови представителства.
7. Създаване на консултативен съвет от специалисти по изграждането на транспортна мрежа Китай-ЦИЕ.
8. Инициатива за организиране в Китай през 2013 г. на "Форум за културно сътрудничество Китай-ЦИЕ" и в тази рамка провеждане на регулярни културни и експертни срещи на високо ниво.
9. През следващите 5 години на 16-те страни ще бъдат предоставени 5000 стипендии за обучение на студенти, както и подкрепа за изграждане на институти "Конфуций" и аудитории "Конфуций" в тези страни. През следващите 5 години се планира в Китай да бъдат поканени 1000 учащи се от всички 16 страни за изучаване на китайски език. С цел засилване на междууниверситетския обмен и съвместните научни изследвания през следващите 5 години Китай ще изпрати свои 1000 студенти и учени на специализация в 16-те страни.
10. Инициатива за създаване на "Съюз за насърчаване на туризма Китай-ЦИЕ".
11. Създаване на "Фонд за изследване на отношенията Китай-ЦИЕ". Китайската страна е готова да предостави средства в размер на 2 млн. китайски юана за подкрепа на научния обмен между изследователските структури и учените на двете партниращи си страни.
12. Китайската страна планира организирането на първия "Форум на младите политици от Китай и Централна и Източна Европа".


Стокообмен България-Китай


* През 2012 г. стокообменът между България и Китай достига ниво от $1,7 млрд. Българският износ за Китай нараства с 88% спрямо 2011 г., равнявайки се на $762 млн., което нарежда азиатската страна сред основните ни партньори. Вносът от Китай също нараства с 4%, до $977 млн.
* За периода януари-август 2013 г. двустранната търговия е в размер на $1,184 млрд., от които българският износ е в размер на $513 млн., а вносът от Китай е за $671 млн. (по данни на зам.-министъра на икономиката Красин Димитров). Китай е най-значимият азиатски партньор на България след Турция.
* България е единствената страна от ЕС, която може да изнася зърно и царевица в Китай. Изнасяме и млечни продукти, минерална вода и вина, машини. От Китай внасяме почти всичко, защото те са най-големият производител в света, включително маркови западни стоки, произвеждани в Поднебесната империя (данни на Красин Димитров).

ЦИЕ и Китай (към 2012 г.)


Страните от ЦИЕ са с обща площ от 1.36 млн. кв. км, население от 123 милиона, БВП на глава от населението 12 хил. долара, но общият обем на търговията с Китай е едва около $50 милиарда, което се равнява на търговския оборот с Италия. Общият обем на китайските инвестиции в 16-те страни от ЦИЕ е почти колкото обема на китайските инвестиции в Швеция, а инвестициите на 16-те страни в Китай са по-малки от тези на Австрия.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 531

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 515

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 523

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ