28 Март 2024четвъртък15:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Полковник Джан Гъ:

Китай изгражда армия, която е в състояние да се справя с кризи

Българските войници имат отлични военни качества и професионален дух, категоричен е военният аташе на Китай у нас

/ брой: 171

автор:Александър Симов

visibility 1249

Полковник ДЖАН ГЪ е доктор по военни науки от Военния университет на Китай. Научната си степен придобива през 2002 г. Преди да стане военен аташе към китайското посолство у нас в периода 2007-2009 г., е бил военен аташе в Афганистан. На 1 август т.г. Китайската народноосвободителна армия ще посрещне своята 84-годишнина.

Цитат:
Играем важна роля за запазване на световния мир

- Българското общество знае доста малко за китайската армия. Бихте ли ни разказали как ще се развива тя в бъдеще?
- През последните над 60 години след провъзгласяването на Китайската народна република модернизацията на китайската армия постигна огромни успехи. От армия на един вид въоръжени сили тя се разви и превърна в комлексна армия, състояща се от различни въоръжени сили и видове войски. Тя се отличава със значителна степен на модернизация и се развива в направление информатизация (Informationization of the army). Според изработената през 1997 г. стратегия за развитие на националната отбрана и армия под названието "Трите стъпки", китайската армия ще осъществи скокообразно развитие, в основата на което е механизацията, а водеща роля има информатизацията.
Първата от "трите стъпки" беше до 2010 г. - да бъдат решени въпросите за мащаба на армията, изграждането на нейната организационна структура и съответната политика и система; втората стъпка е до 2020 г. - армията да бъде механизирана и да бъде постигнат значителен напредък в информатизацията; третата стъпка е до средата на XXI в. да бъде осъществена цялостна модернизация на националната отбрана и армия. В съответствие с тази стратегия в Китай в момента се изгражда една силна армия, която е в състояние да се справя с кризи, да опазва мира, да предотвратява и да печели войни. 
- Как се извършва преструктурирането на китайската армия, за да може тя да се справи с новите заплахи и предизвикателства, пред които е изправен съвременният свят? 
- В съвременния свят като цяло се поддържа обстановка на мир и стабилност, но ситуацията с международната сигурност е доста по-сложна. Тероризмът, разпространението на ядрените оръжия, сигурността на информацията, природните бедствия, транснационалната престъпност и други глобални предизвикателства явно увеличават заплахата за сигурността на всяка държава, конвенционалните и неконвенционалните въпроси на сигурността взаимно се преплитат.
Изправена пред новите заплахи и новите предизвикателства, китайската армия издигна идеята, че е необходимо активно да повиши способността си да реагира на заплахи от най-различен характер и да изпълнява военни задачи от най-различен вид. Започвайки с изграждането на организационна структура на армията, провеждане на военни тренировки, логистично осигуряване, осъществяване на международно сътрудничество и др., беше направено съответното регулиране и подготовка. Ние смятаме, че многообразните задачи на армията включват както военни действия, така и борба с тероризма, с бедствията, авиационна защита, издирване и спасителни операции по море, международни мироопазващи мисии, международни спасителни операции и други военни операции в невоенна обстановка на армията (no-war military operation). При съвременната международна обстановка военните операции в невоенна обстановка постепенно се превръщат в основна форма на използване на въоръжените сили. Китайската армия активно се адаптира към новото развитие и новите промени за нуждите на сигурността, извършва своята модернизация от една още по-висока отправна точка, предоставя необходимата поддържаща сила за защита на интересите на страната и играе важна роля за запазване на световния мир.
- През последните години разходите за отбрана на Китай бързо се увеличават. Развитието на въоръжените сили създава ли опасност за други държави?
- В сравнение с основните страни в света относителният дял на разходите за отбраната в Китай спрямо БВП на страната винаги е бил относително нисък - през последните няколко години поддържа ниво от 1,4%. Китай е страна с население от 1,3 млрд. души, с обширна територия и дълга брегова ивица, а вложените средства за отбрана всъщност са изключително ограничени. Китай следва пътя на мирното развитие и провежда военна политика от отбранителен вид, развитието на въоръжените сили на Китай е разумно, умерено и изцяло насочено към защита на суверенитета, сигурността и териториалната цялост на страната, то не е насочено срещу която и да било страна и не би могло да представлява заплаха за която и да било страна. 
- В последно време се наблюдава засилване на напрежението заради териториалните спорове в Южнокитайско море. Смятате ли, че това ще повлияе  върху свободното корабоплаване там?
- Първо искам да подчертая, че Китай има неоспорим суверенитет върху острови и техните териториални води в Южнокитайско море, като за това има исторически и правови доказателства. Китай настоява спорът да бъде разрешен чрез мирни преговори и приятелски консултации със страните членки от АСЕАН, според международния закон. Преди няколко дни на среща на външните министри на форума на АСЕАН бяха приети основните насоки за реализация в практиката на Декларацията относно кодекса за управление на Южнокитайско море (Declaration on the Code of Conduct on the South China Sea).
В момента ситуацията в района на Южнокитайско море като цяло е стабилна, но съществуват и някои негативни фактори. Да бъде запазен мира и стабилността в Южнокитайско море, да не се допусне разширяване, усложняване и придаване на международен характер на споровете в Южнокитайско море, да се избегне създаване на конфликти и напрежение в този район Ц това е общ интерес на Китай и страните от региона. Китай е против намесата на външни сили в проблемите в района на Южнокитайско море и се придържа към позицията, че пряко засегнатите страни трябва чрез двустранни преговори да постигнат мирно разрешение на съществуващите спорове. Тези страни имат свободни канали за диалог и консултации помежду си, имат мъдростта и възможностите чрез собствените си сили да разрешат собствените си проблеми. Свободното и безопасно корабоплаване в Южнокитайско море като едно от най-натоварените международни морски трасета никога не е било повлияно от споровете в региона и никога не е представлявало проблем  
- Китай е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Как стои въпросът с участието  на китайската армия в мироопазващи мисии на ООН? 
- Китайската армия за първи път участва в мироопазващи операции на ООН през 1990 г. и до декември 2010 г. е изпратила на мироопазващи мисии общо над 17390 войници и офицери, 9 военни са загинали по време на изпълнение на задачите. Китайските мироопазващи части с висок професионален дух и отговорност изпълняват възложените им задачи, построени и ремонтирани са над 8700 км. пътища и 270 моста, обезвредени са над 8900 мини и различни видове невзривени експлозиви, пренесени са материални ресурси в размер на над 600 хил. т., общата дължина на извършените превози е над 9.3 мил. км., оказана е медицинска помощ 79 хил. пъти. Сред постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН, Китай е страната, която изпраща най-голям брой участници в мироопазващи операции, а сред развиващите се държави Китай е страната, предоставила най-много финансови средства за мроопазващите мисии на ООН. 
- Бихте ли ни разказали за участието на китайския военноморски флот в операциите по охрана на корабоплаването в Аденския залив и Сомалийските териториални води?
- По решение на Съвета за сигурност на ООН през декември 2008 г. китайското правителство започна да изпраща военни кораби в Аденския залив и Сомалийските териториални води за охрана на корабоплаването. Основната мисия е да защитават китайските кораби и да осигурят безопасността на хората, също и безопасността на корабите, превозващи хуманитарни помощи, изпратени по линия на Световната програма по прехраната на ООН и други международни организации, както и да осигуряват с всички възможни средства защита и сигурност за преминаване на чуждестранните плавателни съдове през дадения регион. До юни 2011 г. китайският военноморски флот вече е изпратил 8 мисии и общо 20 кораба, 18 вертолета, над 6700 офицери и войници от флота за изпълнение на охранителните мисии, като последователно предоставят защита за сигурността на над 3900 китайски и чуждестранни плавателни съда, в това число спасяват от нападенията на пирати общо 40 кораба.  
- Като страна, член на НАТО, България е изключително загрижена за отношенията между китайската армия и НАТО. Каква позиция заема Китай относно развитието на военни връзки с НАТО?
- Китай се придържа към идеята за изграждане на нова концепция за сигурност на основата на взаимно доверие, взаимна полза, равнопоставеност и сътрудничество, за съвместно изграждане на дългосрочна и стабилна, сигурна международна мирна обстановка. Основавайки се на този принцип, през последните няколко години Китай и НАТО възстановиха и развиха контакти и обмен на различни нива и под различни форми. Ние смятаме, че в настоящата международна обстановка поддържането на двустранните контакти и засилването на диалога е от полза за мира и сигурността в света и региона. Китайската армия желае да продължи да търси нови форми за развитие на военните връзки с НАТО и ЕС.
- Моля да ни представите развитието на  връзките между китайската и българската армия? Като военен аташе на Китай как гледате на  промените и развитието на БА?
- Китайско-българските военни отношения са важна част от двустранните връзки. Следвайки доброто развитие на китайско-българските отношения, контактите между двете армии стават все по-близки, традиционно приятелските отношения непрекъснато укрепват. Китайската армия придава особена важност на развитието на отношенията на приятелство и сътрудничество с БА и желае чрез съвместните усилия на двете страни да стимулира контактите и сътрудничеството между двете армии. В момента двете страни биха могли да засилят парньорството си, като продължат практиката на взаимни визити на високо ниво, разширят професионалното общуване и обмен, засилят обучението и провеждането на професионални курсове, подобрят системата за периодични контакти между двете армии, така че да стимулират развитието на практическото сътрудничество в по-широки области и на различни нива.
Българската армия в момента извършва серия  от структурни промени и реформи. Правителството на г-н Бойко Борисов вече изработи нов план за развитие на армията и аз вярвам, че чрез постепенното реализиране на този план силите и възможностите на БА ще се увеличат. Самият аз като военен смятам, че офицерите и войниците от БА имат отлични военни качества и професионален дух, тяхното изключително представяне във военните действия в Афганистан е доказателство за това.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ