29 Март 2024петък07:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Консерватори vs. лейбъристи - на кого ще гласуват доверие британците

Тереза Мей разочарова дори собствените си избиратели, мнозина съзират в Джеръми Корбин по-добрата алтернатива

/ брой: 108

автор:Кристиела Симеонова

visibility 2629

"Лъжкиня, лъжкиня! Не може да й се вярва" - от миналата седмица клипче с този рефрен се радва на голям интерес в интернет пространството. Главен герой в него е британският премиер Тереза Мей. Целта на мелодичната песен е да покаже лъжите, изречени от Мей, откакто зае поста след референдума за оставане в Евросъюза миналата година. Основната - няма да свиква предсрочни парламентарни избори, отсече тя, като не след дълго се отметна от думите си с мотива, че й е необходим силен и категоричен мандат за водене на преговорите с Брюксел. "На 8 юни торите вън", зове песента.
За втори път в рамките на две години в четвъртък британците ще отидат до урните, броени дни след поредния кървав акт, разтърсил страната. Поредният атентат, след който всички са по-силни, несломими и обединени пред общата заплаха, и най-важното солидарни! Как ли звучат изпразнените от съдържание думи, тези изтъркани фрази на родителите на 8-годишната Сафи, която без време изгуби живота си, забавлявайки се на концерта в Манчестър?! И, не, отново сте в грешка, драги политици, терористите ни победиха, страхът победи - пример инцидентът на централния площад в Торино по време на финалния мач от Шампионска лига между Ювентус и Реал Мадрид. Победи, поне засега, и показа безсилие и неспособност за справяне със ситуацията, въпреки повишеното ниво на терористична заплаха и факта, че за 8 минути британската полиция успя да застреля тримата нападатели, след като те газиха хора на Лондон Бридж и ръгаха с ножове напосоки...

Сам да си бутнеш стола

Досущ както направи и предшественикът й Дейвид Камерън, с решението за предсрочен вот Тереза Мей си бутна сама стола под краката. Когато в края на април свика парламентарни избори, преднината на нейната Консервативна партия пред Лейбъристката беше над 20 процента. Преди месец и половина Мей печелеше още по-убедително лидерското състезание с председателя на лейбъристите Джеръми Корбин с 35% одобрение срещу 16. Днес нещата стоят доста по-различно. Но нека не забравяме, че за анализаторите беше немислимо и вотът за напускане на Евросъюза да победи. Само че се случи точно това. Подведена от комфортната си преднина, Мей направи този ход, очевидно в онзи момент неосъзнавайки колко е рискован. Дали пък ходът й не е опит да избяга от отговорност - ако не спечели изборите, камъкът на преговорите с Брюксел няма да й тежи на сърцето? Нищо че от момента, в който е влязла на "Даунинг стрийт" 10, не спира да твърди колко твърда и безкомпромисна ще бъде в преговорите, готова е дори да се откаже от сделка, отколкото да се съгласи на лоша за британците. Нещо, на което твърдо се противопоставя основният й опонент Джеръми Корбин. Той е убеден, че трябва да се договорят такива отношения с ЕС, че и двете страни да бъдат максимално удовлетворени, а най-важното - да бъдат защитени правата на британските граждани в ЕС и на европейските в Обединеното кралство. Това е един от основните проблеми при предстоящия несъмнено тежък развод.

Козът "Брекзит" се оказа слаба карта

Всъщност уж козът, използван от Тереза Мей - "Брекзит", е една от причините така да се топи разликата между двете основни политически сили във Великобритания. Проблемът е в това, че фокусът на предизборната кампания се измести от "Брекзит" към вътрешни проблеми като образованието, здравеопазването и последствията от непрестанните мерки за икономии.
"За "Брекзит" не се говори толкова много, колкото си мислех", твърди говорителят по темата на Лейбъристката партия Кейр Стармър, цитирана от АП. "Много повече се говори за това в каква Великобритания искаме да живеем, отколкото за "Брекзит", отбелязва тя. Проф. Иън Бег от Лондон скул ъф икономикс подчертава, че темата за Европа традиционно не е важна в британските избори. "Трите големи въпроса обикновено са икономиката, NHS (здравната система) и калибърът на партийните лидери", казва професорът.
Умората на британците от темата "Брекзит" е налице и това е съвсем естествено - изборът вече е направен, а и процесът ще бъде дълъг и последствията от напускането на ЕС не са в непосредствена близост. Проучванията илюстрират тази умора. Според анкета на "ЮГав" почти 2/3 от гласувалите за оставане в съюза 48 процента вече са се примирили с изхода от вота. И това е напълно обяснимо - "Брекзит" изглежда твърде далечен, а проблемите на повечето британци са тук и сега.
На този фон за нов референдум за "Брекзит" продължава да настоява определяната като проевропейска Либералнодемократическа партия. В 650-местната Камара на общините тя има само девет депутати. Прогнозите не й дават много по-различни резултати на изборите на 8 юни.
Евроскептичната Партия на независимостта (ЮКИП) пък, която изигра основна роля в антиевропейската кампания във Великобритания, сега е в разпадащо се състояние. На местните избори през май ЮКИП изгуби 145 места в общинските съвети и спечели само едно, след като избирателите, подкрепили "Брекзит", се завърнаха към традиционните си партии. "Ние сме жертви на собствения си успех", каза лидерът й Пол Нутъл.

Грешка след грешка

Защо рейтингът на консерваторите върви главоломно надолу, откакто Мей насрочи предсрочния вот? Освен изместения от "Брекзит" фокус, основна грешка на консерваторите е отказът на Мей от участие в пряк дебат с основните си опоненти. Лидерът на либералдемократите Тим Фарън умело използва липсата, като призова избирателите да не отделят време на Тереза Мей, защото тя не е отделила време за тях. Всъщност гледалите първия общ дебат между лидери и представители на седемте партии в британския парламент ще запомнят не толкова кой какво е казал и как е аргументирал предложенията си, колкото това, че Мей не е участвала, както коментираха анализатори. И навярно избирателите ще я накажат за това.
Както и за предизборния манифест на консерваторите, който предизвиква огромно възмущение дори сред собствените им избиратели и успя да отчужди по-възрастните от тях, които обикновено са сред най-заклетите привърженици на партията. Консерваторите предложиха промяна на начина, по който пенсионерите заплащат за дългосрочни социални грижи - политика, която бе определена от опозицията като данък "деменция". Това предложение, което съществува само четири дни - поредното доказателство за "твърдостта" и "неотстъпчивостта" на Тереза Мей, представляваше на практика данък "наследство" и щеше да доведе до това възрастните хора да плащат за социалните си грижи с остатъка от спестяванията си над определена сума и с цената на недвижимото си имущество след смъртта им.
На практика зад общите, уж категорично звучащи лозунги на Мей, зад рефрена, че единствено нейната партия предлага "силно и стабилно лидерство" и ще сключи "най-добрата сделка" с Брюксел, не стои никаква конкретика, камо ли ясна мисъл за последствията от обещанията й. Затова и се надява да привлече част от избирателите на евроскептиците, като използва заплахата "орди от мигранти" и се зарича да ги намали драстично. Как ли ще стои точно този въпрос, когато Великобритания напусне ЕС?

Голямата разлика -
как да се оздрави икономиката


Основната разлика между претендентите консерватори и лейбъристи е по въпросите на оздравяването на британската икономика. Продължаване с курса на строги икономии, което ще доведе до изпадането на икономиката в критична ситуация, и то точно по време на преговорите за "Брекзит" - това предлагат консерваторите. Намаляването на разходите засегна най-уязвимите и не успя да постигне целите си за намаляване на дълга и дефицита.
Предложенията на лейбъристите са насочени към укрепване и развитие на икономиката и гаранции, че ползите от нея ще са по-справедливо разпределени. Защита на по-ниско платените, на тези с непостоянна работа, намаляване на неравенството, справедливи и прогресивни промени в данъчното облагане - към това ще се стреми Джеръми Корбин, ако влезе на "Даунинг стрийт" 10. Икономика, която работи за мнозинството, а не за избрано малцинство - това лежи в основата на манифеста на лейбъристите.
Преди дни британският вестник "Гардиън" публикува изключително впечатляващ списък от икономисти, подписали писмо в подкрепа на манифеста на лейбъристите за публични инвестиции, прогресивна данъчна система и трудови права, който е в пълен контраст, както самите те подчертават, на продължилите години наред орязвания, прилагани от торите.

Алтернативата - лейбъристите

Да отнемат от богатите и да дадат на бедните, както и пълен отказ от наследството на Тачър - това обещават на британските гласоподаватели лейбъристите. Партията на Джеръми Корбин ще национализира всичко, което е приватизирано при Маргарет Тачър и след нея - пощите и жп линиите, електроенергетиката и минната промишленост.  Лейбъристите настояват за забрана за приватизация на безплатното обществено здравеопазване и образование и искат практически пълен държавен контрол върху икономиката, който далеч надминава "социализма" от времето на управлението им през 1970-те години, както коментират анализатори.
Сред другите обещания на Корбин са повишаване на благосъстоянието, увеличаване на пенсиите, както и забрана за по-нататъшно повишаване на пенсионната възраст, която в момента е 66 години. За безплатно висше образование и възстановяване на държавните стипендии за студенти ще работят лейбъристите, които искат да осигурят на преференциални цени ток за домакинствата от държавните енергийни компании. Планира се изграждането на 100 хиляди нови жилища на година, които да се предоставят на нуждаещите се. Минималната работна заплата, според манифеста на лейбъристите, трябва да се увеличи до 10 английски лири на час не само в бюджетните организации, но и в частните фирми.
Според изчисления на икономисти, цитирани от руски медии, лейбъристката програма на труда възлиза на 650 милиарда паунда за следващите десет години.
Именно обещанията за национализация на ключови предприятия и увеличаване на данъците и социалните плащания помогнаха на избирателите да припознаят в лейбъристите алтернативата. И настоящите прогнози показват, че решението на консерваторите да се фокусират изцяло върху това да предричат апокалипсис, ако управлението се поеме от лейбъристите, съвсем не играе в тяхна полза. Някои анализатори са на мнение, че определяната като завръщане към корените програма на лейбъристите е стъпка в правилната посока и това ще привлече на Корбин много избиратели. От друга страна, сред някои избиратели с традиционно леви нагласи се прокрадват съмнения, че Корбин е прекален идеалист. Дали е така, времето ще покаже.
Едно е ясно - Мей съвсем не е твърдият и непреклонен лидер, за който се представя, а е чуплива и склонна да променя позициите си. Показа го предизборната й кампания. Както и гореспоменатият на пръв поглед забавен, но на практика показващ тъжни истини, клип...
Всъщност и друго е ясно - не особено леки времена предстоят за следващия стопанин на "Даунинг стрийт" 10. И не само заради евентуалния "Брекзит"...


Прогнозите

Консервативната партия може да загуби 20 места в парламента и така да се лиши от пълното си мнозинство в Камарата на общините. Като се има предвид растящата популярност на Лейбъристката партия, което ще й позволи да увеличи присъствието си в законодателния орган с 30 души, може да се стигне до положението, при което нито една политическа сила няма абсолютно мнозинство от 326 места, нужни за формирането на правителство.
Според модела, представен от "ЮГав", консерваторите ще получат 310 депутатски места (при 330 понастоящем), а лейбъристите ще увеличат депутатите си от 229 на 257. Очаква се Шотландската национална партия да има 50 депутати, а либералдемократите - 10.



"Скотзит"?

След "Брекзит", в зависимост от резултата от парламентарния вот, може да последва и нов референдум за независимост на Шотландия. Премиерът Никола Стърджън неведнъж обещава, че ако Шотландската национална партия спечели най-много места в Шотландия, ще свика още едно всенародно допитване. А проучванията показват, че Стърджън ще спечели вота, макар консерваторите да вземат малко от гласовете им.
Шотландската национална партия, която спечели 56 от 59 шотландски места на последните избори през 2015 г., обяви, че шотландците трябва да получат нова възможност за референдум за независимост, щом станат ясни условията за "Брекзит".
Разбира се, всяко нейно искане бе моментално попарвано от премиера Тереза Мей. На всенародното допитване през 2014 г. повечето шотландци гласуваха против отделяне от Обединеното кралство.
Така че наред с "Брекзит" пред Обединеното кралство може да се окаже и друг съвсем реален проблем - "Скотзит" (от Scotland - Шотландия, и exit - изход, по аналогия с образуването на "Брекзит").


Мей да подаде оставка, зове Корбин


Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин призова Тереза Мей да подаде оставка заради подкрепата, която е изразила за решението за намаляване на броя на полицейските служители, докато е заемала поста на министър на вътрешните работи.
В периода, в който тя заемаше този пост, бяха предприети съкращения на 20 хил. полицейски служители Ц мярка, която според мнозина е оказала пагубно влияние върху британската сигурност.

Последните проучвания съвсем скъсяват дистанцията между консерватори и лейбъристи


Корбин се зарича, че ще работи за благоденствието на мнозинството, а не за малцината привилегировани


Мей се оказа, че не е силният и непреклонен лидер, за какъвто се мъчи да се представи



Премиерът на Шотландия Никола Стърджън обещава нов референдум за независимост


Протестиращи посрещнаха Тереза Мей в северния английски град Халифакс, където тя представи предизборната програма на консерваторите

Снимки БГНЕС

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ