20 Април 2024събота12:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

КОВИД-19 се готви за нови атаки

А ние готови ли сме за отбрана?

/ брой: 16

автор:Аида Паникян

visibility 1026

КОВИД-19 е лицемерен и подмолен. SARS-Cov-2 е нахален с поведение на хамелеон и, за да постигне своето, хитро се научи да се появява под различна самоличност. Във войната на човечеството срещу вируса и болестта ту едната страна взема надмощие, ту другата.

В последните две седмици България сякаш си поотдъхна. Но нещата изглеждат като затишие пред буря. Като предупредителен звънец е краткото и ясно изявление на началника на Националния оперативен щаб проф. д-р Венцислав Мутафчийски, че "почти всяка пета положителна проба за КОВИД-19 е съмнителна за новия вариант на коронавируса, който е много по-заразен"! Ако на 20 януари положителни са били 544 проби, от тях поне 108 са били подозрителни за новия вариант. А при него 

един човек може да зарази трима

SARS-Cov-2 хвърля новия си вариант срещу по-младите. 

Сега у нас 10 души заразяват четирима-петима. През ноември 10 души заразяваха по 15. При новия "британски" вариант 10 души заразяват 29, казва директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Вече има косвени доказателства, че той върлува у нас, убедени са специалистите от същия център, които извършват генното секвениране на пробите. Сега дневно във Великобритания заразените са 2 пъти повече от ноемврийския пик и 10 пъти повече от априлския и по приблизителни оценки вирусът е с около 50 до 70% по-заразен, казва епидемиологът д-р Петър Марков, преподавател в лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. Коментарът на специалиста е: "Това означава, че, ако досега сме успявали да спрем ръста на случаите в страната със стриктност на мерките, с новия вариант, за да постигнем същия ефект, ще са необходими с 50 до 70% по строги мерки." 

За "британския" вариант вече се знае доста и здравните власти у нас (не само те, а и правителството) имат достатъчно време да се подготвят. 

Престъпление, равностойно на геноцид

би било да се пропилее тази преднина. Неразумно би било отварянето на ресторанти и други заведения, още повече, че хората обедняха значително и едва ли ще пълнят заведенията толкова, че да избият разходите им за ток, вода, наем и пр. А и отворени да са ресторантите, ако хората са болни, значително биха намалели и персоналът, и клиентите. Но у нас май всеки иска да покаже, че е по-силен и хитър от законите. "Много е вероятно, ако се отворят ресторантите, кривата на заболяване отново да се вдигне", прогнозира проф. Кантарджиев. Здравният министър проф. Костадин Ангелов също бе категоричен, че преди 18 февруари няма да разреши отварянето на ресторанти и молове.

С противоепидемичните мерки трябва да върви и ваксинирането. И подготовката за неизбежната нова вълна на коронавирусната епидемия. На 18 юни 2020 г. депутатите, по инициатива на БСП, поискаха здравният министър до 6 месеца да представи в здравната комисия анализ на дейността на инфекциозните отделения, клиники и болница и да изготви план за ефективното им функциониране при извънредна епидемична обстановка. На 18 декември докладът е внесен в парламентарната комисия и публикуван на сайта на 4 януари. От него става ясно, че обект на анализа са деветте месеца на 2020 г. А КОВИД-19 нападна яростно към края на октомври. Според въпросния анализ през 9-те месеца на 2020 г. инфекциозните легла в страната са 1671, което е с 840 повече от 2019 г., когато КОВИД-19 нямаше. Към септември 1013 болнични легла в страната са оборудвани с централизирано или локално кислородоснабдяване. Едва към средата на октомври хоспитализираните в цялата страна с вируса са общо около 1500, а в реанимация са под 80! Към края на септември нещата можеше да се каже, че са под контрол, като се изключат предупрежденията за идващата нова вълна. Средно месечно хоспитализираните през 9-месечието са с 43 повече от 2019 г. - 3081 към 3039. Средно месечният брой леглодни през 2020 г. са 17 760 към 13 596 през 2019 г. "Това е показател, че болничната система реагира адекватно", пише в доклада. Сравняването на 9-те месеца на миналата година с 2019-а е безсмислено. Освен в един пункт: през 2020 г. средномесечният брой 

починали в инфекциозни отделения

и клиники са шест пъти повече от предходната! Сякаш всичко останало от 25-те страници анализ губи стойност. Защото там не фигурира седмицата от 23 до 29 ноември - най-смъртоносната за последните 5 години с починали 4659, от които 934 от КОВИД-19. Не са в официалната статистика хората, които не успяваха да стигнат до болница - те просто умираха вкъщи.

В анализа пише, че лекарите, които лекуват инфекциозни болести, през 2019 г. са 210, като 186 от тях са в болници. Истинският проблем е, че "най-много от работещите са в предпенсионна възраст - 55-64 г., следват тези в пенсионна възраст над 65 г." Какво направи държавата, за да промени това? Пак според анализа към 30 септември в инфекциозните структури работят вече 567 лекари, без да става ясно с каква специалност са, но очевидно са командированите. Инфекционистите се справяха блестящо с тежки пневмонии. В същото време никой не каза колко голям е недостигът на пневмофтизиатри. Повечето от тях в пика на заразата отидоха на... фронтовата линия с убеждението, че там са по-полезни. Но се оголи тилът. Тези специалисти също се наложи да работят на едно място, за да не разнасят зараза (по-рано недостигът им не се забелязваше, защото работеха на по две места - б.а.). 

Днес нещата изглеждат доста по-спокойни, но е рано за хвалби. За това има и друга причина. Мнозина, за да избегнат карантината, опитват да се самолекуват и ако имат късмет, не стигат до болница и дори 

не си правят изследване

Това доста изкривява статистиката, при положение, че всеки втори българин има поне един познат, приятел или роднина, заболял от КОВИД-19. За това говорят и болничните, и карантинираните. До 22 декември общият брой на карантинираните от началото на епидемията е 641 642, от тях 31 295 са активни. Към 24 януари карантинираните с натрупване вече са с над 53 300 повече, но активните намаляват с над 20 600. За деветте месеца на 2020 г. издадените от НОИ болнични листове с плащане от ДОО за временна неработоспособност поради общо заболяване са 503 169. Сред 20-те диагнози, за които са давани най-много болнични, на първо място е остра инфекция на горните дихателни пътища (неуточнена) със 138 626 болнични, а КОВИД-19 е на 18-о място с 10 529. Ударна е регистрацията на излекувани/оздравели. Подобно бе положените през лятото, малко преди половин Европа да наложи рестрикции за пристигащите от България. Международни проучвания показват, че близо 40% от оздравелите от КОВИД-19 дълго време не могат да работят пълноценно.

Колективният (не стадният!) имунитет се постига поне при 75 на сто заболели/ваксинирани. Световната медицина все още не знае колко е траен имунитетът при преболедувалите, още по-малко - при ваксинираните. С това спекулират антиваксърите и не бива да се допусне шумът от граченето им да е по-силен от гласа на разума. Не бива да се забравя предупреждението на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев: "Ако ситуацията от Англия се пренесе в България, ноември ще ни се стори приказка."

Ето една ниша за ползотворна работа на държавата и на науката - медицината на доказателствата. Към момента са ваксинирани близо 26 200 души у нас и никой не отрича, че по брой ваксинирани срещу КОВИД-19 България е на последно място в ЕС. По време на последния блицконтрол в парламента министър Ангелов обясни, че здравните власти решили при получаването на ваксините половината да запазят за втора доза, за да не се наруши ваксинационният план. Ако това е истина, а не просто оправдание за забавянето на процеса, решението може да се окаже мъдро, тъй като производителите вече съобщават за технологични трудности, които ще забавят доставките. Има и друг проблем - защо хората над 65 години са предвидени чак за четвъртата фаза на ваксинирането, а навсякъде в Европа възрастните са в първите групи!  

Та, властта нека спре да се хвали и да чуе здравните експерти, защото през 2020 г. у нас починаха над 20 хиляди души повече от предходната година!

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ