25 Април 2024четвъртък06:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Кой ще разследва Гешев?

Гешев? Който си го избра? Никой? Има ли значение...

/ брой: 238

автор:Ина Михайлова

visibility 2708

"Често съм се питал за неща, които са се случили с мен, за това кое е добро и кое е лошо. И съм разговарял дълго по тези въпроси със свещеник. Неговата теза е, че Господ ти дава определени знаци, които трябва да разчетеш по правилния начин, за да адаптираш поведението си, в някаква степен той те подготвя за нещо, за някакво трудно решение, за да може да направиш правилната преценка, когато дойде моментът. Така че аз възприемам себе си, за добро или за лошо, като инструмент в ръцете на Господ." Това са думи на главния прокурор Иван Гешев, изречени преди осем месеца. Преди време той заяви, че не бил казвал, че е инструмент в ръцете на Господ, а имал предвид, че всеки вярващ е такъв. Знам ли... Цитатът по-горе е точен. Главният прокурор, каквото и да е имал предвид, се обяви за инструмент в ръцете на Господ. Той е. А над него, Иван Гешев, е само Създателят.

Сега мнозинството в Народното събрание реши да промени това. След фиаското на проекта "Кирилов" за надглавен прокурор, след пародията с "гербаджийската Конституция" юридическото дружество "Атанасова и сие" пробва отново да замаже очите на Венецианската комисия с имитация на реформа. И какво правят? Към "тримата големи" в съдебната власт добавят още един със 7-годишен мандат, който би трябвало да опитоми главния прокурор, ако евентуално сгази лука на властта. Кой дръзва да промени модела Господ-Гешев, като монтира един надГешев? Посредник между Гешев и Господ? Сложна задача с предизвестен край. Но... играта трябва да продължи, нали?

Да разследваш главния прокурор ще е

сладка работа

заяви народният представител от "БСП за България" Крум Зарков. "Трудно ми е да си представя как ще проработи на практика фигурата, която да разследва главния прокурор. Това ще бъде една доста сладка работа - седем години на най-висок пост. Прокурор, който ще се занимава с два, три, четири сигнала за целия си мандат най-вероятно. От друга страна, един прокурор не работи сам - тук принципът "сам войнът е войн" не ми се струва приложим", каза Зарков. И обясни, че ако новият прокурор се занимава единствено със сигналите срещу главния, няма да има кой знае каква работа. Ако обаче се занимава и с други дела, някак естествено ще се впише в йерархията на държавното обвинение, което се ръководи от своя началник. Т.е. от Гешев. И този, който ще разследва инструмента на Господ, някак естествено и законово ще се превърне в инструмент в ръцете на своя началник. "Десетки години тук се обясняваше, че Конституцията не позволява прокурор, който да е извън рамката на методическото ръководство на всички прокурори, която стига до главния прокурор. Изведнъж за няколко седмици започват да се създават фигури, които нямат нищо общо и висят някак си в системата", посочи още Крум Зарков. 

"Мисля, че управляващите даже вече не се свенят да демонстрират топлите си връзки с главния прокурор. Предлагат ни Прокурорската колегия, където главният прокурор има пълната власт, да посочва човека, който ще го разследва. Предлагат ни същият съдебен съвет, който с огромно мнозинство избра този главен прокурор, сега да избере човека, който ще го разследва.

Имитацията на реформи

в правосъдната система от страна на управляващите само издава тяхната цел да се бетонира статуквото", заяви президентът Румен Радев, коментирайки идеите на ГЕРБ и "Обединени патриоти" за промени в НПК и Закона за съдебната власт.

Като изключим тези и още няколко коментара на представители на съдебната власт и на вносителите, засега проектът на мнозинството е обвит в мълчание. Сигурно становищата ще завалят, когато започне неговото обсъждане в правната комисия и в пленарна зала. Дано не е късно. И да не стане така, че мнозинството, пренебрегнато не без основание като юридическа мисъл и компетентност, бъде оставено да твори поредните срамни и унизителни за България "реформи".

Миналата година кабинетът в лицето на тогавашния правосъден министър Данаил Кирилов опита да "преметне" Венецианската комисия с подобен законопроект, който предвиждаше прокурор, разследващ главния прокурор. Идеята бе завеждащият Инспектората във Върховната касационна прокуратура да бъде предлаган и избиран от членове на Прокурорската колегия на ВСС. След унищожителната критика на венецианците властта се кротна и извъртя "номера" с новата Конституция. Провалът с тази игра остави ГЕРБ и патриотите на власт, но не ги отказа от "номерата".

Какво е заложено в сегашния проект? Измененията предвиждат избор на прокурор, който да разследва главния държавен обвинител. Изискванията към претендента са за най-малко 12-годишен стаж в системата, високи нравствени качества, "много добра" комплексна оценка и през последните 5 години да не е наказван. Поне шестима членове на Прокурорската колегия към ВСС ще предлагат човека, който ще разследва главния прокурор. Той ще е със седемгодишен мандат, без право на повторен избор. В мотивите си вносителите, сред които са Красимир Ципов, Десислава Атанасова, Красимир Велчев и др., са записали, че така ще се гарантира разследването срещу главния прокурор. Авторите напомнят, че заради препоръка на Венецианската комисия е имало запитване до Конституционния съд по въпроса. Ние пък да им припомним, че Конституционният съд излезе с решение, което гласеше, че всеки прокурор може да разследва главния. Мнозинството обаче със следващата част от мотивите към своя законопроект

игнорира Конституционния съд

"Гарантирането на независимостта на разследване срещу главния прокурор, включително независимостта на органите, които отговарят за различните етапи на разследването, може да се осъществи само чрез въвеждането на нова фигура сред магистратите - прокурор по разследването на главния прокурор." Какво е решил Конституционният съд преди пет месеца няма никакво значение.

Без да влизаме в детайли за законопроекта, което оставяме на наистина компетентните, нека отбележим няколко факта. Според предложението на ГЕРБ и "Обединени патриоти" номинация за новия пост ще могат да правят "не по-малко от шестима членове на Прокурорската колегия на ВСС". Защо предложения няма да могат да правят членове на Съдийската колегия не е ясно. А и ГЕРБ не дават отговор в мотивите си. Като погледне човек състава на ВСС и се базира на безспорното влияние на главния прокурор в него, става ясно, че на практика ще има една-единствена кандидатурата за надглавен прокурор и тя ще е посочена от Иван Гешев. Кандидатът за разследващ главния прокурор ще бъде избиран с обикновено мнозинство - т.е. 13 от 25 членове на ВСС. За разлика от предишния законопроект "Кирилов" на правителството (който бе замразен), предвиждащ този прокурор да се избира от Прокурорската колегия с мнозинство от две трети. Сега към огромната имитация са прибавени и съдиите с презумпцията, че това ще е гаранция срещу "възможното влияние върху членовете на Прокурорската колегия при избора". Каква обаче ще е гаранцията срещу възможното влияние върху Прокурорската колегия, която единствена ще внася номинации за новия голям пост, така и не стана ясно нито от мотивите на вносителите, нито от първото представяне на проекта. На практика шестимата прокурори, разбирай Гешев, и половината от политическата квота във ВСС - разбирай тези, които си го избраха, ще избират онзи, който би трябвало да разследва началника си. Брутално безочие, арогантно и нескопосано влизане с бутонките в глезените на уж независимата съдебна власт. И пълно пренебрежение към препоръки, становища и гледни точки на Венецианска комисия, Европейска комисия и пр.

С какви очи ГЕРБ ще питат отново Венецианската комисия и докога тя ще търпи подобно отношение? Венецианската комисия не е бюро справки, не участва и в играта 

"Моля, другарко, къде греша"

Която игра е най-малкото унизителна за родната законодателна и правна практика. ГЕРБ обаче нямат задръжки. Дали следващия път, когато им дава становище по законодателни инициативи, Венецианската комисия да не направи това с... картинки? Дано разберат за какво става въпрос. Макар че не е сигурно. "Никoй рaзумeн чoвeк нe трябвa дa възприeмa ceриoзнo тoзи зaкoнoпрoeкт, кaктo нe би трябвaлo дa възприeмa ceриoзнo зaкoнoпрoeктa зa нoвa Кoнcтитуция. Идeятa e дa ce cъздaдe eднa зaблудa, eднa имитaция в хoрaтa, чe имa дoбри нaмeрeния дa ce изпълнят прeпoръкитe и нa Eврoпeйcкия cъд пo прaвaтa нa чoвeкa, и нa Вeнeциaнcкaтa кoмиcия и нaй-ceтнe тaзи дeмoничнa фигурa нa глaвния прoкурoр дa бъдe oзaптeнa, дa бъдe вкaрaнa в някaкви приeмливи зa прaвoвaтa държaвa рaмки нa юридичecки кoнтрoл, нa oгрaничeния нa прaвoмoщиятa му. Ceгaшният cтaтуc нa глaвния прoкурoр мoжe дa бъдe cрaвнeн cъc cтaтуca нa рaннитe мoнaрcи прeди Мaгнa хaртa oт 1215 г. зaрaди тoвa, чe тях зaкoн прocтo нe ги лoви", коментира правозащитникът адвокат Михаил Екимджиев. Бившият правосъден министър Зинаида Златанова също не крие притесненията си от новия проект на мнозинството, признавайки, че той преследва не юридически, а чисто политически цели.

Към тези съмнения да добавим още едно. На фона на родната практика и действителност в последните десетилетия, не създава ли мнозинството още една фигура на безконтролен главен прокурор? И с този законопроект се затвърждава мнението, че главният прокурор е

незаобиколим фактор

не само в съдебната система, но и в държавата. Той се оказва не просто инструмент в ръцете на Господ, а Господ. Прокурорският монопол, за който говори Венецианската комисия, е факт, срещу който и този законопроект не се изправя. Това не е изненада. В решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург по делото "Колеви срещу България" от 2009 г. се казва, че българският главен прокурор е недосегаем. Вече 11 години властта не желае да промени това положение, превърнало се в статукво. Най-малко желае да го промени настоящият държавен обвинител номер едно, който напълно отрича изводите на съда в Страсбург. Докато парафира меморандуми за сътрудничество със синдикати и работодатели, Гешев упорито мълчи за поредното законодателно творение на ГЕРБ и "Обединени патриоти". То явно не го притеснява. Защото е парлама и параван.

Кой ще дръзне да разследва Иван Гешев? Самият Гешев? Може, в някой друг живот. Онзи, който го избра? И това е възможно, ама друг път. Никой? Е, това е най-вероятно. Но има ли значение? Нещата ще си останат постарому. Поне на този етап никой няма интерес на прага на избори да повежда подобна битка, ако наистина ще я води. Предстои да видим още имитации. Не се ли подмени тази схема на управление, нищо сериозно и истинско не се очаква. Ако имаше такава опасност, ако имаше и капка тревога във Властта и в Господ, щяхме да сме разбрали. Не така стоят нещата с абсолютната безконтролност.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ