16 Април 2024вторник16:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Курортният сезон пред лудване

Прогнозите за спад заради кризата в Украйна не се сбъдват

/ брой: 161

автор:Красимир Кръстьовски

visibility 4868

Хотелиерите по Южното Черноморие още чакат пика на сезона и са доволни, че прогнозите за лош сезон заради кризата в Украйна не се сбъдват. Към момента най-големият ни курорт Слънчев бряг е натоварен на 80 процента. Свободни места по хотелите обаче след седмица едва ли ще има, тъй като почти цялата леглова база е ангажирана от туроператорите. И тази година най-многобройни са летовниците от бившия СССР, Германия и Великобритания. Забелязва се увеличение на групите от Чехия и Унгария, за сметка на българите, по-заможните от които явно ще почиват в чужбина. На практика по-евтините в миналото курортни градчета на юг от Бургас също се пълнят основно с чужденци. По-малко родна реч това лято ще звучи и в Созопол, а като любимо на арт средите вече се очертава не чак фатално пренаселеното село Лозенец. Раят за къмпингуващите - Градина, още е почти празен, но това донякъде се дължи на щетите от невиждания пороен дъжд, излял се преди седмици. Най-много свободни места към момента има в Приморско, където и цените са най-ниски.

Задръстванията вече са всекидневие

Още от сутринта тапи се образуват по пътя за Слънчев бряг и на изхода от Бургас в посока Созопол. От КАТ съветват пътуващите на юг от Приморско да ползват алтернативния път през Ясна поляна, който е в добро състояние.
В курортите все по-трудно се намират места за паркиране, за плажуване и в заведения на открито.
Най-пренаселен и този сезон е мегаполисът, образуван от буквалното сливане на Слънчев бряг, Свети Влас, Несебър и Равда. По неофициални данни там има над 350 000 легла, което е недостатъчно, за да покрие повишеното търсене. Цените на север от областния град обаче продължават да са високи за повечето българи и те намират свободни и изгодни оферти в малките курортни селища.
Най-евтино е в Приморско и Синеморец, където

престоят на ден с пълно обслужване е 33-40 лв.

а децата до 12 години почиват безплатно. Специалната оферта за 5 нощувки там е 174 лв. Подобни са цените в Обзор, Ахтопол, Царево и Приморско. Най-скъпа е нощувката на Елените - около 130 лв. На Дюни оферти доскоро имаше за 120 лв. на вечер.
Масова тенденция обаче е съчетаването на отдиха с лечение. Стая в Поморие с балнео- и СПА рехабилитация например излиза около 70 лв. За семеен отдих с децата препоръките са за Приморско и Царево. Цените там са 35-40 лв. на вечер. Обслужването отново е он инклузив. Разликата в цената на почивката между големите хотели и малките морски градчета е около 50%. Стая с хазяи пък може да излезе и по 15 лева на нощ. Това лято повечето собственици на къщи, които отдават стаи недоволстват, защото хотелиерите им подбивали цените и обирали клиентелата.
По Южното Черноморие къмпингите не са евтини и почивката на палатка или с каравана излиза средно по около 75 лв. дневно. Храната е на прилични цени, но не очаквайте да си купите от магазин или закусвалня за толкова, колкото сте свикнали по родните места.

Парче пица под 4 лв. няма

Евтин е алкохолът. С него обаче трябва да се внимава, тъй като продажбата на такъв, със съмнителен произход и качество, е обичайно явление. Скъпи по морето са зеленчуците и плодовете.
И туроператори, и хотелиери са убедени, че сезонът, въпреки катаклизмите на времето и събитията в Украйна, ще бъде успешен. Очакванията са дори за ръст от 5 процента спрямо миналата година.
Пълен провал обаче може да сполети отдалечените от морето и необмислено построени бетонови "затворени"комплекси. Отказ от летуване в такива се забеляза и миналото лято, а след поредицата случаи на неуредици и липса на условия за истинска почивка, дори по-бедните българи вече ги пренебрегват.
Според заетите в обслужващия бранш

най-желани са руснаците

които не проявяват капризи, чувстват се добре и правят добри сметки. Братушките са и най-щедри, като оставят винаги приличен бакшиш. Най-лоши клиенти са англичаните, които по традиция се напиват с евтин алкохол от магазина, а в заведенията правят скандали. Германците също са скръндзи. Те предпочитат да отдъхват в хотели с инклузив, където се тъпчели до пръсване, а вземали и храна да си дояждат по стаите. За бакшиш от тях се бръквал едва 1 от десет.
За любителите на екстремното и екзотика в курортите още отпреди месец са "командировани" от цялата страна джебчии и проститутки...
По неофициални данни на полицията 800 жрици на любовта са поели обслужването на Южното Черноморие. Цените, в зависимост от категорията и вида на секса, тръгват от 50 и спират на 800 лв. Долнопробни циганки обаче се пазарят и между 5 и 20 лв. за свирка на "промоция".
 

Плажът на черните чудовища - хит на лятото



Курортите по Черноморието може и да предлагат лукс и стотици атракции за туристите, но каквото и да сторят безспорен писък на модата за втора поредна година се очертава "Плажът на черните чудовища", с каквото прозвище се сдобиха пълните с луга и лечебна черна кал утайници на Бургаските солници.
За капак процедурите са абсолютно безплатни, а от общината направиха елементарни удобства за посетителите - душове, дървени алеи, тоалетна...
Допреди няколко години мазането с кал на солниците бе повече екзотика, а гледката с омазани в черно до ушите хора будеше смях и закачки. В ерата на комуникациите обаче всичко се променя бързо и в града вече всеки знае, че само на 3 километра от градския плаж природата е създала естествени продукти с уникални лечебни свойства за процедури, за които в чужбина  се плащат стотици, че и хиляди долари.
Доста от местните хотелиери вече се усетиха и като допълнителни екстри предлагат спа процедури с лечебната бургаска кал. Цените са в рамките на приличието, но и самите хотели не са влезли в разход, тъй като добиването на калта е безплатно. Да търгуват с нея са се усетили и предприемчиви цигани, които я продават във всевъзможни пластмасови съдове на туристите.
И бизнесът върви. Засега общината не е и мислила да се възползва от тези си природни ресурси.
Калолечението не е от вчера. "Апликацията" с лечебна луга и кал е известна още на древните египтяни. След векове натрупан опит, днес специалистите препоръчат цялото тяло или отделна част да се намазват и се оставят да съхнат под слънчевите лъчи. Сърдечната област остава освободена, можете да намажете лицето, но не и цялата глава. След като калта засъхне по кожата, се отмива с повърхностната топла вода и едва по-късно се сваля с потапяне в морето. Важно е да се запази по-дълго химичната мантия по тялото.
В Бургас калта е утаечен продукт на затвореното солено езеро, тя е чиста и хомогенна, с тъмносив до черен цвят, издава мирис на сероводород от множеството гниещи микроорганизми. Съдържа неорганични съставки като силикати, пясъци, гипс, железни и алуминиеви съединения, различни хидроокиси и соли. Този състав се образувал с хилядолетия от гниенето на едноклетъчните организми, водорасли, риби, раци, миди. Един сантиметър лечебна кал се образува за минимум една година.
Прави впечатление, че любителите на импровизираните кални бани в бургаските солници предпочитат да лежат в сивкавата част на калното поле. Според специалистите обаче по-лековита и полезна е калта с черен цвят, защото е богата на хормони и антибиотици. Същността на калолечението е комплексно въздействие върху цялата периферна нервна система. Топлинните й свойства разширяват съдовете и отварят нови капиляри. Така намалява отокът и болката, разнасят се патологичните продукти в човешкия организъм, зарастват и се заличават белези от рани, подобряват се обменните и регенерационните процеси.
Освен че лекува, калта разкрасява и подмладява. През кожата преминават калций, йод, фосфор и др. Това спомага за зарастване на костите след счупване. Лекува почти цялата гама от кожни болести, артрити, дискови хернии, гинекологични проблеми, плексити. Противопоказна е само при туберкулоза, венерически и злокачествени заболявания.
Незаменима е при облекчаване на псориазиса - една от трудно лечимите автоимунни болести по кожата. Радиоактивните вещества в калта действат бактерицидно и антиокислително. Затова е невъзможно пренасянето на каквато и да било зараза и ползване в солните полета край Бургас.
 

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 275

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 272

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 264

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ