23 Април 2024вторник15:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимки ПК "Equal"

"Лека нощ, Лили" гледаме на два фестивала у нас

Последният филм с иконата на българското кино Виолета Гиндева има две номинации за най-добър късометражен проект

/ брой: 27

автор:Дума

visibility 5899

Първата прожекция на "Лека нощ, Лили" ще бъде излъчена на международния форум за късометражно кино "В Двореца", който се провежда онлайн между 27 февруари и 6 март. Българската публика ще види последната роля на именитата актриса Виолета Гиндева и в рамките на 25-ото издание на "София филм фест" през март. Кинопроектът на режисьора Петър Вълчев е номиниран в категорията за най-добър български късометражен филм от журито на двата фестивала, научи ДУМА от Красимир Добрев, пиар мениджър.

"Лека нощ, Лили" е дебютът на творческия колектив Петър Вълчев, Невелин Вълчев и Пенка Болди от продуцентска къща "Equal". Филмът представлява сюрреалистична драма, която размива границите между реалното и свръхестественото, магическото и призрачното. Сценарият разкрива сложния вътрешен свят на главната героиня Дора в последните мигове от нейния живот. "Това е филм за живота и за трудността да се разделим с любимите хора, за вечния конфликт между любовта и смъртта", споделя режисьорът.

След близо 30-годишна пауза обичаната Виолета Гиндева се завръща на големия екран в главна роля, която впоследствие се оказва последна за актрисата. Няколко месеца след заснемането на филма тя напусна този свят. "Това е лебедовата песен на Виолета, както и реверанс от един млад режисьор към таланта и неостаряващата красота на една от най-големите звезди, които някога сме имали", коментира кинокритичката Вера Найденова.

Лентата е заснета за 7 снимачни дни през декември 2018-а в София в автентичния киноформат 4:3. "Нашата цел е да създадем класически киноразказ, който въвежда зрителя в интимния свят на главния герой, а този формат на снимане позволява основният фокус да падне върху изразителното лице на Виолета Гиндева", коментира режисьорът. Любопитен факт е, че специалните ефекти също биват създадени по класическия киноманиер - чрез декор и осветление, без никаква компютърна намеса. "За мен това е важно, защото самият аз съм израснал с филмите на големите киномайстори от миналия век, които са работили без намесата на CGI технологии", добавя Вълчев.

"Лека нощ, Лили" е третият късометражен проект на режисьора. Предходният - "Монолог в антракта", е най-награждаваният български документално-късометражен филм, с 5 отличия и участие на 37 световни форума за кино. Дебютът на Вълчев като ко-режисьор през 2013-а си спомняме с популярната късометражна комедия "Шшшт... попей ми", в която участват актрисите София Бобчева, Снежина Петрова и Силвия Станоева, както и певиците Поли Генова, Сантра и Рейчъл Роу.

ВИОЛЕТА ГИНДЕВА (14 юни 1946 - 21 април 2019) е театрална и филмова актриса. Завършва ВИТИЗ през 1968 г. Играе в Драматичния театър "Сава Огнянов" в Русе (1968-1969), Народния театър "Иван Вазов" (1969-1971), Театър "София" (1971-1974), НТ "Иван Вазов" (1974-1993), Нов драматичен театър "Сълза и смях" (от 1994 г.). Директор е на кафе-театъра в кафе-бар "София" от 1998 г. Партнира на Стефан Данаилов и Йосиф Сърчаджиев в "Черните ангели" на режисьора Въло Радев (1970). През 1975 г. се снима в "Сватбите на Йоан Асен" заедно със Стефан Данаилов, Апостол Карамитев и Коста Цонев. В "Чичо Кръстник" на режисьора Стефан Димитров партнира отново на Коста Цонев, а също и на Стефан Мавродиев и Катя Паскалева (1988). От 2008 г. ръководи своя първи самостоятелен клас по актьорско майсторство в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" с асистент Михаил Ботевски. Актрисата умира на 72 години след кратко боледуване.

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 241

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 220

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 229

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 254

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ