29 Март 2024петък10:56 ч.

Лудогорец пред отпадане от Шампионската лига

visibility 73

Лудогорец загуби от Динамо Загреб с 1:2 у дома в първи двубой от третия предварителен кръг на Шампионската лига. Българският първенец направи всичко по силите си, за да избегне поражението, но лошото начало на мача в крайна сметка коства на Анте Шимунджа и компания негативен резултат преди реванша в Загреб след седмица.
Срещата започна кошмарно за „зелените“, които до 9-та минута вече губеха с два гола разлика. Дино Перич изненада стража Серджио Падт в шестата минута, а три по-късно вратарят на Лудогорец си отбеляза автогол. В 22-ата минута “орлите” върнаха едно попадение чрез Бърнард Текпетей, който стреля силно с левия крак в близкия ъгъл и матира Доминик Ливакович.
След почивката домакините диктуваха събитията на терена, докато гостите разчитаха на контраатаки при малкото си преминавания в половината на българския тим. Шут на Рик Джонатан за малко не доведе до равенство, но Ливакович се справи по чудесен начин, овладявайки топката на голлинията си. Пиерос Сотириу на два пъти имаше отлични възможности да възстанови паритета, като първо стреля след подаване на Текпетей, но Ливакович изби, а след това удар с глава на нападателя срещна напречния стълб на вратата на хърватите.
Възпитаниците на Анте Чачич имаха две добри ситуации да стигнат до трето попадение, като и двете бяха пропилени от резервата Лука Менало, като при второто положение той бе на стрелкова позиция сам срещу влезлия на полувремето Симон Слуга. В края изстрел на друга смяна на Лудогорец – Тиаго, мина покрай вратата на Ливакович.
Така играчите на Шимунджа отстъпиха в първия мач и ще трябва да наваксват гол пасив в реванша на „Максимир“ идния вторник, 9 август, от 21.00 часа българско време. При елиминиране на хърватския гранд, родният представител ще играе с победителя от двойката Бодьо/Глимт – Жалгирис за място в груповата фаза на Шампионската лига. Задачата обаче става още по-тежка.
"Имаме още един мач, трябва да играем както сега и да вкараме един гол повече от тях. Знаем, че Динамо е добър отбор, имат класа и го показаха, възползваха се от двете възможности, които им подарихме, но след това ние играхме на много високо ниво. Шансовете винаги остават", обяви треньорът на Лудогорец Анте Шимунджа.
"Да започнем мача по този начин, с два много добри шанса за нас и след това два гола за съперника за три минути, може да се каже, че ни е липсвала концентрация, но това се случва във футбола. Винаги искаме да се представим по възможно най-добрия начин, но днес ни липсваше и късмет през целия мач. Тези два гола определиха развоя на мача, но през второто полувреме съм доволен от представянето и желанието на играчите, липсваше ни единствено гола", каза той след двубоя.
"Поставихме Динамо под напрежение, но се случва играчите да не взимат правилните решения във финалната третина, липсваше ни малко",  завърши треньорът на Лудогорец.