25 Април 2024четвъртък20:39 ч.

Лудогорец с впечатляващо реми с украинския гранд Шахтьор Д

/ брой: 16

visibility 428

Лудогорец и Шахтьор (Донецк) изиграха зрелищна контрола в Турция, която завърши 2:2. Украинският шампион поведе с 2:0 след голове на Манор Соломон (5) и Евген Коноплянка (55). Българският първенец обаче осъществи частичен обрат с бързи попадения на Джордан Икоко (58) и Каули Оливейра (60).
Въпреки че изоставаха в резултата, разградчани трябва да съжаляват далеч повече за изпуснатата победа, тъй като на четири пъти игралите много силно Бърнард Текпетей и Кирил Десподов излизаха очи в очи с вратаря, но не успяха да реализират.
В проверката участие взеха и много юноши на българския тим като Митко Митков, Иван Йорданов и Димитър Илиев. Митков се отличи с перфектна асистенция за изравнителния гол на Каули.
Украинците започнаха по-добре и поведоха още при първата си опасна атака. Автор на попадението стана Соломон, който получи пас в наказателното поле, финтира Икоко и стреля от 12-13 м, а топката след лек рикошет в крака на Са се озова в мрежата на Пламен Илиев.
В 13-ата минута Клаудиу Кешерю изведе Антон Недялков сам срещу вратаря, защитникът майсторски прехвърли Пятов и прати топката в мрежата на украинския шампион, но попадението бе отменено поради засада. Секунди по-късно Недялков проби отляво и върна великолепно по земя към непокрития Текпетей, който фронтално от 7-8 м стреля в аут.
В 20-ата минута нова добра атака на разградчани завърши с пас на Текпетей към Кешерю. Таранът обаче стреля от малък ъгъл вместо да потърси свой съотборник в малкия пеналт, което се оказа грешно решение.
Шахтьор заложи на по-дълго владеене на топката, но в 29-ата минута Лудогорец отново Текпетей с шут от 23 м стреля над гредата.
В 39-ата минута Десподов изведе Текпетей в наказателното поле на украинския гранд, той финтира бранител в оранжево и се озова сам срещу вратаря, но от 6-7 м шутира в тялото на Пятов.
В 45-ата минута българският шампион пропиля поредна отлична възможност за гол. Икоко намери Кешерю пред наказателното поле на Шахтьор, последва великолепен пас на румънеца към Десподов. Той овладя добре и стреля леко под ъгъл, но Пятов отново спаси.
На почивката двамата треньори извършиха доста смени. В игра за Лудогорец се появха Ренан, Сисиньо, Григоре и Митков. За Шахтьор влезе бившият футболист на ЦСКА Жуниор Мораеш. Именно бразилецът опита да вкара с прехвърлящ удар от 40 м в 50-ата минута, но изпрати топката в аут. Малко по-късно, в 52-ата минута, и Фернандо не уцели вратата.
По-добрата игра на оранжевите в началото на втората част бе материализирана в 55-ата минута. Тогава Евген Коноплянка овладя пред наказателното поле, преодоля Григоре и след диагонален шут с левия крак по земя покачи на 2:0.
Лудогорец обаче не се предаде, отново си върна инициативата и с две бързи попадения изравни.
Първо Сисиньо изведе преминалия отляво след смяната на Недялков Джордан Икоко, защитникът овладя добре, озова се сам срещу вратаря и технично реализира за 1:2 в 58-ата минута. Само две минути по-късно Каули повтори упражнението, отбелязвайки за 2:2 отново след излизане очи в очи с украинския страж, осигурено му от перфектно подаване на младия Митко Митков, и майсторски отбеляза.
Секунди след това в игра за Лудогорец влязоха Светослав Дяков и Мавис Чибота.
В 72-ата минута Десподов комбинира с Чибота, след което стреля от 21-22 м, но вратарят на Шахтьор изби. Само 60 секунди по-късно Каули изведе Десподов сам срещу вратаря, но Трубин спаси.
В 80-ата минута Жуниор Мораеш стреля добре с левия крак, но сънародникът му Ренан плонжира и изби. Последва шут на Чибота от фаул, който не намери целта. В 87-ата минута пък Фернандо отправи фалцов удар с десния крак, но Ренан демонстрира добър рефлекс и изби.
Проверката продължи да е напрегната до самия край, когато двата тима си размениха по едно голово положение. Първо Чибота влезе мощно в наказателното поле и останаха съмнения, че бе съборен, но сигнал на съдията не последва. В ответната атака Фернандо имаше възможност да стреля с глава от добра позиция, но улучи топката с рамото и не успя да затрудни Ренан.
Старши треньорът на Лудогорец Валдас Дамбраускас коментира представянето на своя тим след равенството
“Разочарован съм, защото трябваше да победим. Заслужавахме повече. Допуснахме грешки в защита, но показахме характер. Трябва да анализирам внимателно срещата. Така, както казах в първата ни контрола, има неща, в които стоим добре, и други, в които не се справяме толкова добре, но имам амбицията да продължи да се развиваме. Това, в крайна сметка, е едва вторият ни мач и имаме време да се подобряваме. Като цяло не съм доволен, че не успяхме да спечелим.
Искам да виждам отбор, който играе с голяма амбиция и желание. В хода на срещата се смениха различни периоди, такива, в които се справяхме добре, и други, в които не толкова. Доволен съм от баланса и от характера, доволен съм от начина, по който реализирахме играта си от едната фаза в другата. Имахме 4-5 ситуации, които не успяхме да реализираме и трябва да подобрим завършващата фаза. Това е периодът, в който трябва да работим. Генерално, днес оставам с усещането, че трябваше да спечелим. Детайлите трябва да се решават с всеки ден. Те са много важни. Аз всеки ден работя с моите футболисти и виждам отговорите, които търся. От първия ден се чувствам уверено, тепърва ще има процес, в който да се възприемаме с играчите. Днес показахме доста силни неща, но ще продължа да искам повече. Днес имахме сякаш твърде много респект от противника, а това не трябва да е така”, заяви Дамбраускас.