25 Април 2024четвъртък23:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Манолова готова с промени в ГПК в защита на длъжниците

Законопроектът, с който се ограничават привилегиите на банки и монополисти, ще бъде представен утре в правната комисия

/ брой: 39

автор:Мая Йовановска

visibility 2269

Омбудсманът Мая Манолова заедно с екип от експерти е изготвила законови промени, свързани със защитата на длъжниците от т.нар. неравноправни търговски клаузи в договорите с банки, монополисти, дружества за бързи кредити, мобилни оператори и т.н. В края на януари ЕК изпрати писмо на страната ни, в което настоя България спешно да синхронизира законодателство си с правото на ЕС. Процедурата срещу страната ни е от 2015 г., а директивата по този въпрос е още от 2013 г., но законодателството ни още не отговаря на европейските изисквания за защита на потребителите. През януари ЕК ни предупреди за това и ни даде два месеца срок, който вече изтича, след което страната ни ще бъде съдена. Властта обаче мълчи по тази тема.

Става въпрос за това финансови институции да не могат автоматично да вадят изпълнителен лист срещу длъжниците си без проверка от съда има ли в договорите им за кредит неравноправни клаузи, които поставят потребителите в неизгодно положение. Така се стига до запор на заплата или продажба на имот на кредитополучател, например след вдигната едностранно и незаконосъобразно лихва. В такива случаи е много трудно да се спре започналото изпълнително производство от частен съдебен изпълнител. Според Манолова действащото законодателство е в полза на банки, монополни дружества, фирми за събиране на вземания и колекторски фирми, които разполагат с облекчени процедури за събиране на своите вземания. Балансът е нарушен и е в полза на банките и монополните дружества, коментира омбудсманът.

Промените, които предлага Манолова, са в частта изпълнително производство в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) и те дават четири нива на защита срещу неравноправни клаузи в потребителските договори. Предлагаме възможност на длъжника да спре принудителното изпълнение с едно обикновено възражение, така че да се мине в искова процедура, в която да се докаже дали дългът е правилно изчислен, дали няма грешки и дали няма неравноправни клаузи, които да правят това задължение нищожно, обясни Манолова, която на дискусия представи промените вчера. Те са свързани и с осигуряване на възможност на съда служебно да следи за наличието на неравноправни клаузи в договорите с потребителите. Друга промяна е свързана с хипотезата, когато длъжникът не е открит и е призован чрез залепване на съобщение. Предлага се премахване на презумпцията, че невъзможността длъжникът да бъде намерен, автоматично води до исков процес, и се предоставя възможност на длъжника да реагира адекватно, след като научи, че срещу него се води заповедно производство. 

В дискусията участваха съдии, адвокати, представители на НС, на неправителствени организации, на КЗП, на БАН и на парламентарните партии. На форума обаче нямаше представители на Асоциацията на банките. За кратко в нея се включи и председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов. Той съобщи, че проектът за промени в ГПК на Манолова ще бъде представен в сряда в правната комисия. Манолова обяви, че ще търси широка подкрепа в НС за промените, които предлага, като те подлежат и на доработка. По нейните думи обаче това трябва да стане бързо, защото потребителите трябва да бъдат защитени, а ако станата ни бъде осъдена, ще се стигне и до санкции. Изготвеният законопроект отговаря изцяло на забележките и на предупрежденията на ЕК и разчитаме, че това ще бъде допълнителен стимул за неговото бързо разглеждане, надява се Манолова.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ