29 Март 2024петък17:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Георги Кадиев

Георги Кадиев:

"Метастазите" на Пеевски и Горанов пречат на министъра за ББР

Новите надзорници най-после са одобрени, те обаче не могат да бъдат вписани

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 1134

Сагата около проблемите в държавната Българска банка за развитие (ББР) не се очертава да приключи скоро. Старото ръководство, назначено по време на управлението на ГЕРБ, отказва да напусне ръководството на банката, поради което няма как да бъде назначен нов надзорен съвет и управа. БНБ най-сетне е издала одобрение за нови членове на надзорния и управителния съвет на ББР, съобщи кандидат-депутатът Георги Кадиев.

Смяната на ръководството бе задача, която министърът на икономиката Кирил Петков си бе поставил от първия ден на поста. Още през първите дни от управлението си той изнесе данни, че банката е раздала близо 1 млрд. лв. на 8 големи кредитополучателя, сред които фирми, свързвани с бизнеса на Делян Пеевски, Румен Гайтански-Вълка, братя Домусчиеви и др.

Малко след това Петков влезе в конфликт с ръководството на ББР, което започна да саботира действията му. Членовете на надзорния съвет Митко Симеонов и Велина Бурска не се отзоваха на поканата на Петков за публично изслушване и той обяви, че ги отстранява, а управителният съвет отказа да предостави информация на назначената от него комисия за проверка на банката, а впоследствие - и на одитния й комитет.

Именно Симеонов и Бурска са обжалвали решението на министъра и така не могат да бъдат отстранени на този етап. В същото време според устава на ББР надзорният й съвет е от трима членове, което значи, че няма как да бъдат вписани одобрените от БНБ нови членове. Не може да се избере и нов управителен съвет, което става с решение на надзора. Така реформата в банката е отново в патова ситуация.

"Единственият изход е принципалът да промени устава, да увеличи броя членове на надзора на 5 души и така ще има 3 от 5 членове, докато Пеевски има старите двама. Проблемът е, че трябва да се одобри от БНБ, където метастазите на Пеевски и Горанов правят всичко, за да спрат процеса. Никога не съм предполагал, че ще е толкова трудно. Явно интересите в ББР са огромни", коментира Кадиев. 

Предложените от министър Кирил Петков трима членове на надзора на ББР са досегашният председател Стамен Янев, който бе върнат на поста председател на Българската агенция за инвестиции, Васил Щонов - служебен министър на икономиката и енергетиката през 2014 г., и Валентин Михов, който е консултант във финансовия сектор.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ