23 Април 2024вторник14:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От редактора

Мисията

/ брой: 97

автор:Боян Бойчев

visibility 1682

Всяка година около 24 май се сещаме за светите братя Кирил и Методий. 

За тяхното и на учениците им дело, което дава на славянските народи писменост. А с това - и дух. И затвърждава православието по славянските земи. Създаването на  писмеността е едно от най-забележителните събития в историята не само на Европа, но и на цялото човечество. То поставя славянските народи сред носителите на културния напредък на нашата цивилизация.  

Езикът е един от стълбовете на българщината, съхранил ни през петвековното робство. Представяте ли си? Петстотин години, макар и без да има държава, езикът се използва, писмеността се запазва. Въпреки опитите за потурчване, гърчеене...

Днес благодарение на България кирилицата е призната за една от официалните азбуки на Европейския съюз. А триста милиона души по света пишат на нея. 

Най-странното е, че именно ние сме на път да се откажем твърде лесно и от писмеността, и от езика си. Общуването с младите хора понякога ми изправя косите. За какво ни е тази кирилица, по-лесно е да пишем с латиница. Какво като навлизат толкова чуждици в езика ни, нали така по-лесно ще се разберем с чужденците, английският език се говори навсякъде. Добре де, знаят го, не искат да го говорят навсякъде, ама ние сме малка страна, така е по-лесно. 

Опитите на отцеругателите да подменят духовния код на народа ни вече дават горчивите си плодове. 

А какво правим ние, които обикновено около 24 май се сещаме и започваме да се тюхкаме? 

От колко време се говори за Закон за езика? Сигурно и тук има лобистки натиск от страна на големите мултинационални компании. По-скъпо и ненужно е да се използва кирилица, за да надписваш стоките с нея.  

Ама защо намесваме големите фирми? Гледаш го, открил магазинче или кръчмичка в кварталния трафопост - и тя на латиница, и тя с английско название. Така е по-модерно.  

Да не говорим за фирмите, където английският се използва като основен език и названията са побългарени английски думи. 

Попадали ли сте на общуване с електронни средства между млади хора (т. нар. "чат")? Латиница, шльокавица, английски/американски думи, копирани от американските филми. 

Ако бяха живи днес светите братя, тяхната следваща мисия трябваше да бъде по нашите земи. 

Но дали щеше да бъде успешна, или щяха да ги нарочат за евроскептици? Нищо, че папа Йоан Павел II ги обяви за "покровители на Европа".  

Не е лозунг, а вик: ние също имаме мисия - да съхраним нашата писменост, нашия език. И това да бъде заветът ни към следващите поколения. 

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 96

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 90

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 101

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 117

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ