29 Март 2024петък16:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Искам работа и я искам сега!

Младежи настояха за гаранции от обединена Европа за бъдещето си

България е страната с най-бърз растеж на безработица в тази възрастова група, съобщи на конференция в ЕП евродепутатът от групата на С&Д Илияна Йотова

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 52

"Искам работа и я искам сега!". Този призив отправиха десетки младежи от всички страни-членки на ЕС, които се събраха на двудневна конференция, организирана от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент. На 6 и 7 юни групата на С&Д покани младежи от всички краища на Европа, които разказаха за своите проблеми с намирането на работа, дадоха предложенията си за борба с младежката безработица и зададоха своите въпроси, на които все още не могат да намерят отговор - какво може Европа да направи за нас, какво ще се случи с нас, как да стимулираме бизнеса да наема млади хора, как да подобрим живота на младежите в цяла Европа, които са най-потърпевши от действията или бездействията на правителствата. Дебатите се проведоха с министъра по заетостта на Люксембург, с европейския комисар по заетостта и социалните въпроси Ласло Андор, с комисаря по междуинституционални отношения Марош Шевчович, с лидера на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев, с лидера на групата на С&Д Ханес Свобода, както и с представители на синдикати и неправителствени организации.
Конференцията е част от мащабната кампания на европейските социалисти за борба с младежката безработица, която беше официално открита от г-н Сергей Станишев на 11 май в Брюксел. Кампанията продължи с конференция в София, на 17 май, където младежите на Българската социалистическа партия представиха в резолюция техните конкретни мерки за борба с младежката безработица. Документът беше представен в Европейския парламент, както и в Европейския социален и икономически комитет, като членовете и на двете институции изразиха изцяло подкрепата си за предложенията и приветстваха инициативата на българските младежи.

Млади хора от различни държави търсиха отговор как да си гарантират достойно настояще


"330 000 млади хора в България в момента са безработни! Блгария е страната с най-бърз растеж на безработица сред младите хора и ако това продължи по същия начин, скоро ще е страната и с най-висок процент", каза Илияна Йотова пред събралите се младежи. Няма възможности за стажове, а какво остава за платени, фирмите не искат да плащат, а правителството казва, че младите са проблем на Европа и че европейските фондове са тези, които трябва да се борят с младежката безработица, каза още българският евродепутат.    "Стажовете са мерки, които не могат да заместят образованието и да се използват като заместители на работни места", каза председателят на Младежкото обединение на БСП Явор Гечев. Той взе думата, за да представи изготвената резолюция и идеите на младите българи как да намалят процента на безработица не само в България, но и в цяла Европа. Според него политиците са тези, които трябва да имат пряк контакт с младите, да говорят с тях, да правят политика заедно, да бъдат по-активни. За съжаление в България правителството не се интересува от младите хора, няма ясна икономическа политика, която да определи от какви кадри има нужда, каза още той.

Евродепутатът Илияна Йотова алармира за застрашителните темпове на нарастване на безработицата у нас


Подкрепа за младежите в цяла Европа оказа за пореден път и лидерът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев. "Вие сте бъдещето на Европа и Европа има нужда от вас!", обърна се към залата г-н Станишев. За да променим реалността, е необходимо да действаме сега, няма нищо невъзможно, продължи той. От началото на кризата, младите европейци са тези, които плащат цената за грешките на други. 1 трилион евро са дадени на банките за помощи. Ние искаме 10 милиарда от Европейския социален фонд за цяла Европа и за да осъществим идеите, които имаме, за да се преборим с все по-нарастващата безработица сред младежите. Лидерът на европейските социалисти благодари на младежите за инициативността им и ги поздрави за конкретните предложения, които изказаха по време на дебатите. "Моето бъдеще е и твоето бъдеще" - нека не забравяме лозунга на кампанията, припомни г-н Станишев.
Конференцията даде възможност на десетки млади хора да се изкажат - някои споделиха проблемите си, други представиха решенията си, трети зададоха въпроси, а други изразиха солидарност към своите приятели и близки и пълната си подкрепа за общоевропейската кампания. Ето какво споделиха някои от българските младежи, които взеха активно участие по време на дебатите:

    Мирослав от Пловдив:

Завършил е в Англия финанси и икономика и се връща в България. Причината, поради която си е намерил работа, не е защото има достатъчно предлагане или възможности, а защото е започнал семеен бизнес. Според него проблемът в България започва от образователната система, която има нужда от спешна реформа. Легализирането на дипломи все още е истински ужас за младежите, които се връщат от чужбина и искат да живеят и работят в България.

    Вяра от София:
   
Вяра също завършва висшето си образование в Англия и се връща впоследствие в България. След седеммесечно търсене на работа преди една седмица си намира. Има 6 месеца изпитателен срок въпреки 6-годишния си трудов стаж. Според нея в България хората са свикнали с проблемите, които имат, а страни като Гърция, Испания и Португалия за пръв път се сблъскват с този феномен. Тя подкрепи мнението на Илияна Йотова, че стажовете са добър вариант за придобиване на опит, но в България те не съществуват. Освен това един стаж трябва да е поне 6 месеца, за да може човек да се научи наистина как да върши тази работа, а след това да бъде нает на нормално работно място. Фирмите обаче не действат по този начин.

    Величка от Благоевград:

За Величка проблемите в Европа с безработицата не са общи за всички. Младите в България си търсят работа и не намират. Отиват в чужбина и там нещата сякаш стават много по-лесно. Разбира се, че ще предпочетат да останат там, казва Величка. Тя е завършила бакалавър по география, има магистър за преподавател, говори френски език и в момента посещава курс по английски език. Няма постоянна работа. Защо? Защото е майка. Има дете на 3 години. По време на интервюта за работа въпросите, които се задават, са много лични и свързани със семейството. В случай, че фирма те одобри за работно място, ти предоставят договор с клауза, в която се казва, че не трябва да забременяваш в периода, в който работиш за тази фирма. Ако забременееш, нарушаваш договора и губиш работата, обяснява младата жена. Величка е администратор на уебсайт и работи за малка чуждестранна фирма. Работи двойно повече часове от договореното. Чужденците знаят, че сме уязвими и се възползват от това. Ако се оплачеш и не ти харесва, ти казват "Ами, тръгвай си тогава!" и знаят, че много бързо ще те заместят, разказва още младата майка.

    Даниел от Пазарджик:

Даниел е юрист, завършил е право в Софийския университет. Работил е в международна кантора като юрисконсулт, в Комисията по защита на личните данни. Издържал е изпит за записване в адвокатска колегия още миналата година. Все още не е записан, а е напуснал кантората, за която е работил преди това. В момента не е ангажиран професионално и клиентите му са предимно от приятелски и семеен кръг. Даниел разказва, че в началото, когато е започнал работа в публичната администрация, е получил обещания за инвестиция в бъдещето му. Не се е получило точно така.

    Благо от София:

Благо има 3 магистърски степени - по информатика, бизнес администрация и индустриален мениджмънт, и трите са на немски език. Според Благо е нужно повече действие, а не само всички да се оплакват и нищо да не правят. Трябва да спрем изтичането на мозъци от България. Много младежи работят в Германия или в друга страна. Те са инженери, дизайнери и т.н. и взимат много по-малко пари отколко гражданинът на тази държава би взимал. За това и ги наемат, а те се съгласяват, защото в България няма работа за тях. Необходими са иновации, казва Благо. Фирмата, за която работи той, е развила политика, според която предлага иновационни проекти, за които наема специално хора. Така придобиват опит, а ако се справят, биват наети.

    Емилия от Благоевград:

Емилия е завършила специалността "Връзки с обществеността" в Благоевград. Тя има работа в момента, но повечето й приятели са безработни. Тя е тук, за да окаже подкрепа и солидарност към тях и към всички млади, които са в това положение. Според нея промяната трябва да започне също от образователната система. Трябва да има възможности за учене и работа в едно и също време, и то по специалността. Университетите и фирмите трябва да работят заедно, за да може младежите да придобият опит.

    Мирослав, Вяра, Величка, Даниел, Благо и Емилия се върнаха в България след конференцията. Те трябва да пренесат там това, което видяха тук, това, което чуха от останалите млади хора от ЕС, да намерят начин да приложат добрите примери, да привлекат общественото внимание върху себе си, да привлекат вниманието на правителството върху себе си. Трябва да представят в България апела към държавите-членки, който европейските социалисти отправиха, а именно:

"    Солидарност между поколенията
"    Отворена Европа без дискриминация
"    Създаване на нови работни места, а не нови мерки за съкращения
"    Банките да поемат отговорността си; пари за стажове и обучителни програми
"    Борба срещу корупцията и укриването на данъци
"    Отпускане на микрокредити за малките предприятия
"    Повече инвестиции в публичното образование, което да е безплатно и повече места в университетите
"    Европа не трябва да е синоним на кратки работни договори
"    Стажовете да бъдат регулирани и да не заместват реалните работни места
"    Защита на правата на изразяване и ефикасна европейска гражданска инициатива


Моето бъдеще е и твое бъдеще!

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ