20 Април 2024събота04:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Москва и НАТО пак обсъждат ПРО

Според експерти в диалога между Русия и САЩ не останало място за маневри и компромис трудно ще се намери

/ брой: 28

автор:Дума

visibility 438

На Мюнхенската конференция за сигурност (която започва днес - б.ред.) ще бъде представен "компромисен вариант за решаване на проблема, приемлив и за Русия, и за САЩ в спора по въпроса за противоракетната отбрана (ПРО). "Мюнхенската конференция по безопасността може да стане посредник в търсене на изход от задънената улица, в която е стигнал проблемът с противоракетната отбрана", заяви в сряда председателят на форума Волфганг Ишингер.
Това сензационно съобщение се появи в "Ханделсблат" в навечерието на 48-ия ежегоден международен форум по въпросите на безопасността.
Основен момент в новия вариант на компромиса, разработен в рамките на Евроатлантическата инициатива по сигурността, според Ишингер ще стане размяната на данни и съвместната им оценка. Става дума за резултат от двегодишно проучване, осъществено от група американски, европейски и руски експерти, съобщи Ишингер, без да разкрива подробности. Според него бъдещата инициатива може да задоволи изискванията и на Москва, и на НАТО, с което да бъде осуетен очакваният провал на срещата Русия-НАТО в Чикаго през май.
"Това е, което ни предлагат американците", и Русия е недоволна от предложението като "краен резултат на взаимодействието", обяснява пред изданието Константин Косачов от външнополитическата комисия в Държавната дума. "Размяната на данни е хубаво нещо. Но ако се стигне само дотам, за Русия това ще е малко. Това не е само въпрос на сигурност, но и на принцип. Ако не се заплашваме взаимно, ако сме партньори, защо не можем да стигнем докрай в сътрудничеството", пита руският депутат.
Според Игор Коротченко, главен редактор на списание "Национална отбрана", Русия неведнъж е изказвала своята категорична позиция. Тя иска юридически задължаващи гаранции, че системата за ЕвроПРО не е насочена срещу нея. От практическа гледна точка това означава, че стартовите позиции на противоракетите следва да бъдат отдалечени от руските граници на такова разстояние, колкото е техният радиус на действие. Това е единственото условие, при което Русия е готова да приеме разполагането на системата за европейска ПРО. Що се отнася до различните предложения, в това число и за създаване на центрове за размяна на данни, това, разбира се, също няма да бъде подминато. Но принципната позиция на Русия е неизменна.
Припомняме, че още в средата на 2011 г. Волфганг Ишингер в статия, публикувана във "Франкфуртер алгемайне цайтунг", призова към въвличане на Русия в създаването на системата ЕвроПРО на равноправни начала, имайки предвид и руските интереси. Сегашното съобщение за новия компромис изхожда също от него, а не от официален Вашингтон или Брюксел. Коментирайки темата Игор Коротченко не вижда в това никаква разлика. "Предложения могат да се изказват откъдето си искате - от Вашингтон, от Токио, или от Мюнхен. Докато САЩ и НАТО не разглеждат тези въпроси в практически план, Русия ще предприема мерки, обнародвани по-рано от президента Дмитрий Медведев. По-специално разполагане на оперативно-тактически ракети "Искандер" в Калининградска област и на юг в Русия, както и преориентиране на част от стратегическия военен потенциал към унищожаване на обекти на ЕвроПРО в случай на хипотетичен военен конфликт.
Междувременно стана ясно, че НАТО ще установи командния център на противоракетния си щит в базата си в Рамщайн, Германия, съобщи дипломат по време на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел. Командният център на противоракетния щит на НАТО ще се намира в базата на алианса в Рамщайн", съобщи дипломатът, пожелал да остане анонимен. Центърът ще започне да работи след срещата на върха в Чикаго през май, допълни източникът.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ