23 Април 2024вторник21:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мозъкът използва 1/3 от кислорода

Разработката на германски експерти е важна за осигуряването на пълноценното функциониране на всички структури

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 629

Невробиолози от университета "Людвиг Максимилиан" в Мюнхен изчислиха какво количество кислород трябва да използва главният мозък, за да осигури ефективното функциониране на многобройните си структури и клетки. Както става ясно, водещият орган в човешкия организъм в спокойно състояние се нуждае от една четвърт от обема кислород, постъпващ навън, а в работен режим - от една трета от този източник на енергия.

Учените са успели за първи път да измерят директно в ненакърнен мозък на попови лъжички количеството на постъпващия и използван кислород. В един от вентрикулите на мозъка на земноводните са били инсталирани свръхпрецизни електрохимични сензори, с чиято помощ изследователите успели да запишат концентрацията на кислород. След като проучили дейността на нервните окончания, отговорни за движението на очните ябълки, експертите успели да определят и количеството кислород, необходимо за ефективното функциониране на тази част на мозъка. Затруднения възникнали заради скоростта, с която клетките на мозъчната тъкан усвоявали кислорода, признават от изследователския екип. От значение била и концентрацията на кислород в постъпващия в организма въздух.

Специалистите показали, че при нормално функциониране на главния мозък половината от постъпващия в него кислород отива за работата на нервните клетки, а другата половина - за останалата мозъчна тъкан.

Мозъкът на хората има маса, която рядко надхвърля 2% от средното тегло на човека и изпитва огромна нужда от кислород, достигаща до една трета от общото количество, постъпващо в организма. Тази научна разработка е важна от гледна точка на определянето на необходимата концентрация кислород в мозъка, при която се осигурява пълноценно функциониране на всички негови структури.

Дефицитът на кислород води до сериозни нарушения на мозъчните функции, а оттам и на целия организъм. По-нататъшни изследвания в тази посока ще помогнат на лекарите да се справят с различни проблеми, предизвикани от недостига на кислород и намалената активност на мозъка и неговата структура, смятат изследователите. 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ