24 Април 2024сряда02:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Заради остарялата инфраструктура над 60 на сто от питейната вода у нас се губи

МРРБ обвини КЕВР за фалит на ВиК сектора

Искат бързо утвърждаване на по-високи тарифи за водата

/ брой: 236

автор:Дума

visibility 292

ВиК дружества от страната обявиха, че ако Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не одобри веднага исканите по-високи цени на водата заради скъпия ток, те ще фалират. Много от тях били заплашени  да останат без електрозахранване заради неплатени сметки. 

Регулаторът обаче твърди, че не може извънредно да им вдигне тарифите, тъй като вече са влезли в процедура по одобрение на новите им петгодишни бизнес планове с цени, в които да се отрази драстичното поскъпване на тока. Това стана ясно от информация на Министерството на регионалното развитие и благоустройството след поредната среща, на която е бил обсъждан проблемът. 

От ведомството на Виолета Комитова се оплакаха от липса на разбиране на казуса от страна на КЕВР, която пък на свой ред твърди, че не може да направи нищо за приемане на нови цени преди Нова година и председателят й Иван Иванов препратил проблема към търсенето на компенсации от държавата.

В третата поредна работна среща между МРРБ и КЕВР са участвали  зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Граматиков, Атанас Паскалев - съветник на регионалния министър, Кънчо Кънчев - изпълнителен директор на "Български ВиК Холдинг" ЕАД, представители на Съюза на ВиК операторите. От КЕВР са присъствали председателят Иван Иванов, както и членовете Пенка Трендафилова, Димитър Кочков, Ремзи Осман, директорът на Дирекция "ВиК услуги" Ивайло Касчиев.

Проблемите в сектор ВиК са сериозни и скоро ще се стигне до ситуация, в която дружествата просто няма да могат да изпълняват функциите си, твърди зам.-министър Граматиков. Той упреква КЕВР, че не е е взела никакви мерки, макар още през лятото да е имало индикации за проблеми със скъпия ток.

"Възможността от 1 януари 2022 г. да влязат в сила новите бизнес планове е нулева. Затова ни трябва нова цена веднага", е заявил той. Директорът на ВиК холдинга Кънчо Кънчев каза , че в момента дружествата плащат средно с над 303 лв. повече за ток спрямо утвърдената в бизнес плановете цена от 82 лв./МВтч. Заради огромната разлика те са задлъжнели с над 18 млн. лв. към доставчици на ел. енергия. 

"Почти всички електроразпределни дружества са пуснали писма, с които заплашват да започнат да спират тока, ако ВиК операторите не платят", уточни Кънчев. Според него, ако не се вземат мерки, има риск дълговете за ток да скочат до 140 млн. лв.

Според председателя на КЕВР Иван Иванов при това положение не може да се приложи исканото от ВиК дружествата и от Атанас Паскалев задействане на член от Закона за регулиране на ВиК услугите за служебно преразглеждане на цените или по искане на ВиК оператори, когато възникне непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, което съществено променя приходите и икономически обоснованите разходи на ВиК операторите. 

Иванов твърди, че при задействана процедура за одобрение на бизнес плановете с нови цени и увеличени заплати в дружествата не може да се приложи този законов текст. По думите на Иванов единственият шанс за справяне със ситуацията е въвеждането на компенсаторен механизъм от страна на държавата, тъй като не може да се каже в какъв срок ще бъдат одобрени бизнес плановете и новите цени.

 

 

 

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ